piatok 28. apríla 2017

Aktuálne: Syndróm suchého oka
Pocit pálenia, rezania očí či nadmerné slzenie môžu byť signálom, že patríte k tým, ktorí zápasia so syndrómom suchého oka. Práve počas jari sa začínajú prejavovať následky dlhých mesiacov pobytu v prekúrených domácnostiach a kanceláriách so suchým vzduchom. Ak ste navyše aj alergickí, mali by ste vedieť, že syndróm suchého oka ide ruka v ruke s vaším ochorením.  

Niekedy sa objaví pocit, akoby do oka niečo spadlo, cudzieho teleso alebo piesok. Výnimočná nie je ani únava očí, neostré videnie či potreba častejšieho žmurkania. Termínom suché oko označujeme ochorenie povrchu oka, ktoré súvisí s nedostatkom alebo zlou kvalitou sĺz, vysvetľuje MUDr. Katarína Hlaváčková, PhD. Slzy zvlhčujú povrch oka, zlepšujú refrakciu rohovky, čím sa podieľajú na ostrom videní, zabezpečujú výživu a najmä prísun kyslíka pre rohovkový epitel a vďaka lyzozýmom majú aj antibakteriálne schopnosti. Slzy vznikajú filtráciou krvi a okrem krvným elementov majú zloženie veľmi podobné krvnému séru minerálne látky tuk, cholesterol aj glukózu. Slzný film sa skladá z 3 vrstiev: lipidovej, vodnej a mucínovej (hlienovej). Porucha ktorejkoľvek vrstvy vedie k nestabilite, trhlinám, k rôznym subjektívnym ťažkostiam a zhoršenému videniu.

Príčin vzniku suchého oka je veľa. Medzi najčastejšie patrí vek, pokles pohlavných hormónov (androgénov aj estrogénov) či ochorenia ako cukrovka, hypertenzia, autoimunitné ochorenia: reumatická artritída, Sjogrenov syndróm alebo Lupus erytomatosus, Rosacea. Veľa liekov, najmä antidepresíva, antihistaminiká, cytostatiká či antihypertenzíva majú ako vedľajší účinok vznik či zhoršenie syndrómu suchého oka. Ochorenie tiež môže spustiť dlhodobé kvapkanie očných kvapiek s konzervačnými látkami, nosenie kontaktných šošoviek, laserové refrakčné operácie či niektoré ochorenia oka, ako napríklad alergická konjunktivitída, čiže zápal očných spojoviek.

Syndróm suchého oka zhoršujú aj tieto faktory: suchý vzduch v miestnosti, klimatizácie, intenzívna práca s počítačom, mobilom, tabletom, dlhé pozeranie televízie (pri sústredenom pohľade máme tendenciu menej žmurkať, čo vedie k vysúšaniu oka), prašné a zafajčené priestory, nedostatok omega-3 mastných kyselín a vitamínu A, nedostatočný denný príjem tekutín, nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínových nápojov, ktoré organizmus odvodňujú, nedostatočná ochrana očí pri športe (bicyklovanie, plávanie, lyžovanie a pod.), ale aj nesprávne umiestnenie monitoru obrazovku umiestnite tak, aby ste sa na ňu pozerali viac zhora, pri tomto uhle pohľadu budú oči viac chránené mihalnicami, a tým aj menej vysušované.
Novinka: Nová aplikácia o vlakoch
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sprístupnili verejnosti na svojom webe novú aplikáciu Informačné tabule pre väčší komfort cestovania vlakom.

Aplikácia dizajnovo korešponduje s Odchodovými/Príchodovými tabuľami informujúcimi verejnosť o odchodoch a príchodoch na železničných staniciach ŽSR. Na rozdiel od tabúľ na staniciach táto aplikácia zobrazuje všetky údaje pochádzajúce online z Prevádzkového informačného systému ŽSR, kde sa sledujú vlaky. Ide tak o kombináciu údajov cestovného poriadku, tzv. plánu a pohybov vlakov na sieti ŽSR, meškania vlakov osobnej dopravy zoradeného do zoznamu vlakov v chronologickom slede v konkrétnej železničnej stanici železničnej infraštruktúry ŽSR.

Informačné tabule sú na webovom sídle ŽSR sprístupnené v časti Informácie pre cestujúcu verejnosť formou modrého bannera, kde po kliknutí naň sa zobrazí zoznam železničných staníc. K ponúkaným informáciám pre konkrétne zvolenú železničnú stanicu sa dostanete jednoduchým prekliknutím cez názov stanice.
Radíme: Ako si vybrať chladničku
Chladnička je jediným spotrebičom v domácnosti, ktorý funguje nepretržito, preto je pri jej výbere dôležité prihliadať k viacerým faktorom. Výber konkrétneho typu závisí najmä na priestore, ktorý jej vyčleníte.

Pre technologických nadšencov je určená technológia, vďaka ktorej je chladnička pripojená k wi-fi. Nielenže umožňuje mať dokonalý prehľad o zásobách potravín, ale na jej obrazovke môžete ovládať audio systém alebo dokonca sledovať televízny program. Ďalej sa už výber chladničiek zužuje podľa jednotlivých funkcií a osobných preferencií. Pomerne obľúbenou je technológia šetriaca energiu vďaka zabraňovaniu vzniku námrazy, pretože s každým milimetrom námrazy stúpa spotreba chladničky o 10%. Chladnička pritom chladí rýchlejšie, čím sa znižuje zaťaženie chladiaceho systému a predlžuje jej životnosť. Nedochádza ani ku kondenzácii vlhkosti, čím sa zabraňuje tvorbe plesní. Ďalšia technológia dynamického chladenie vzduchom zaisťuje cirkuláciu vzduchu vo viacerých smeroch, a to pomocou malých prieduchov nad každou policou. Tým sa zachová teplota naprieč celou chladničkou aj po otvorení dverí a zabezpečuje tiež dlhšiu čerstvosť potravín.

Digitálny invertorový kompresor s plynulým chodom nepretržite reguluje teplotu v chladničke zmenou rýchlosti otáčok podľa hodnôt senzorov teploty (vnútri aj mimo chladničky), čím nevznikajú energeticky náročné výkyvy chodu motora pri otváraní dverí chladničky. Výhodou je výrazne tichší chod. Viac úložného priestoru, a to pri zachovaní štandardných vonkajších rozmerov má zaručiť špeciálna technológia, s ktorou tenké vnútorné steny vytvárajú až o 30 litrov väčšiu a širšiu vnútornú kapacitu bez toho, aby ohrozovali energetickú náročnosť.  Prídavnou funkciou sú rôzne režimy konverzie. Mraznička sa tak dá v priebehu pár minút zmeniť na chladničku alebo úplne vypnúť a chladničku je možné v prípade odchodu na dlhší čas vypnúť a nechať spustenú len vrchnú časť, aby sa šetrila energia.

štvrtok 27. apríla 2017

Radíme: Kúpa ojazdeného auta
Spolok na ochranu vlastníkov automobilov SOVA aktualizuje príručku pre kúpu ojazdeného auta, ktorá bude dostupná aj v elektronickej forme na jeho webstránkach.

Príručka poradí, ako sa vyvarovať kúpy nekvalitného, havarovaného alebo kradnutého automobilu. Pomôže tiež zistiť, či auto nie je kradnuté alebo papierovo „omladené“. Ukáže najbežnejšie podvody dovozcov ojazdených áut a nepoctivých bazáristov a odpovie aj na najčastejšie otázky, s ktorými sa spotrebitelia na združenie obracajú. SOVA príručku aktualizuje v priebehu jari a k spotrebiteľom by sa tak mohla dostať už počas letných prázdnin.

Minulé vydania príručky obsahujú informácie, na čo si treba dávať pozor pri kúpe auta, zoznam vecí, ktoré by mal byť schopný skontrolovať aj samotný laik a čo radšej prenechať na profesionála. Upozorňujú, na čo si dať pozor pri právnej kontrole a zároveň ako by mala vyzerať kontrola technického stavu automobilu. Ďalej oboznamujú kupujúcich o tom, čo by mali overiť pri testovacej jazde. Radia, kde a ako kupovať automobil a nezabúdajú ani na zoznam vecí, ktoré by mal kupujúci vždy požadovať pri kúpe jazdenky. Na záver informujú o hlavných trendoch, ktoré robia podvodníci.

Združenie SOVA už od roku 2007 vedie databázu stočených automobilov, v ktorej dnes eviduje vyše 5.000 automobilov. Prostredníctovm VIN automobilu je možné na stránkach združenia vozidlo overiť a zistiť, či u neho neprišlo k manipulácii s odometrom. V poslednom čase rieši SOVA čoraz viac prípadov podvodov pri kúpe auta zo zahraničia.

Novinka: Elektronické podávanie žiadostí o eurofondy
Pilotný projekt sa týka podpory malých a stredných podnikov v kreatívnom priemysle v rámci operačného programu Výskum a inovácie. Úrady vďaka systému „jedenkrát a dosť“ budú využívať dáta z dostupných registrov.

Kým doteraz musel žiadateľ ako povinné prílohy žiadosti o príspevok predkladať viaceré potvrdenia od štátnych orgánov a inštitúcií (napríklad daňového úradu, od všetkých zdravotných poisťovní či Sociálnej poisťovne), po novom budú tieto údaje získavať riadiace orgány priamo z dostupných registrov. Zároveň sa zavádza výlučne elektronické podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Žiadateľ pripraví žiadosť o príspevok spolu s prílohami elektronicky, žiadosť následne podpíše kvalifikovaným elektronickým podpisom a zašle ju prostredníctvom svojej elektronickej schránky na
slovensko.sk riadiacemu orgánu. Nemusí teda svoju žiadosť tlačiť a zasielať poštou. Právnické osoby ako žiadatelia príspevkov z EŠIF tak získajú ďalšiu možnosť ako môžu aktívne využiť svoju elektronickú schránku a aktivovaný občiansky preukaz s čipom.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu plánuje v rámci kontroly jednotlivých výziev nabádať riadiace orgány, aby tiež zaviedli do praxe navrhnuté opatrenia a zjednodušili prípravu žiadostí o NFP pre žiadateľov. Z predbežných analýz sa sumárny ekonomický prínos zavedenia aktuálnej elektronickej výzvy a zrušenia povinnosti predkladať potvrdenia pohybuje na úrovni od 3,5 mil. EUR do 6,7 mil. EUR. Úrad plánuje v blízkej budúcnosti predstaviť aj ďalšie zjednodušenie elektronického podania žiadosti o NFP, a to prostredníctvom integrácie systému ITMS2014+ s Ústredným portálom verejnej správy. Plánované sú aj zmeny na podporu čerpania, napríklad zjednodušené vykazovanie výdavkov.

NASA: Observatórium extrémneho vesmíru
Na letisku pri novozélandskom mestečku Wanaka prevádzkuje NASA bázu pre program letov svojich najpokročilejších balónov. Tie majú objem pol milióna metrov kubických a dokážu s viac než tonovým vedeckým nákladom letieť stratosférou vo výške 33,5 kilometrov počas 50 dní.

V utorok ráno z Wanaky v treťom SPB balóne odštartovalo na svoju misiu Observatórium extrémneho vesmíru EUSO (Extreme Universe Space Observatory). Zo stratosféry bude pozorovať atmosféru pod sebou a sledovať fluorescenčné žiarenie emitované časticovými spŕškami v atmosfére. Je ich extrémne málo, preto je dôležité pozorovať ich výskyt pokiaľ možno na čo najväčšej ploche. Táto misia ich po prvý raz zaregistruje z hranice vesmíru a potvrdí tak možnosť ich pozorovania z vesmíru, z orbity Zeme na ešte väčšej ploche.

EUSO-SPB balón je prípravným experimentom JEM-EUSO experimentu na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS na Japonskom Experimentálnom module (JEM). Jeho cieľom je vyriešiť viac než pol storočia starú záhadu pôvodu častíc s ultra vysokou energiou. JEM-EUSO detektor bude z ISS pozorovať plochu 140 tisíc kilometrov štvorcových. Uvidí preto za 3 roky na ISS dostatok častíc s ultra vysokou energiou, aby túto otázku vyriešila. EUSO detektory sú ultrarýchle širokouhlé UV kamery snímkujúce rýchlosťou 400 tisíc snímkov za sekundu. JEM-EUSO detektor má mimoriadne ľahké šošovky s plochou viac než 4 metre štvorcové, EUSO-SPB detektor s plochou 1,4 metra štvorcového.

Slovensko sa podieľa na príprave JEM-EUSO experimentu od roku 2008. Ústav Experimentálnej Fyziky SAV v EUSO misiách pracuje na prieskume svetelného pozadia nočnej oblohy. Spolu s Technickou univerzitou v Košiciach sa podieľa aj na automatizovanom rozpoznávaní časticových spŕšok. EUSO-SPB balón hladko odštartoval na svoj rekordný, až 100 dní trvajúci let. Po ich uplynutí ho jeho operátori z NASA pošlú na vhodnom mieste k Zemi tak, aby pristál na pevnine. Let EUSO-SPB balónu môžete sledovať na https://www.csbf.nasa.gov/newzealand/wanaka.htm.

streda 26. apríla 2017

EÚ: 22,1 miliónov eur na dopravu a energetiku
Členské štáty EÚ, vrátane Slovenska, schválili návrh Európskej komisie investovať 22.1 miliónov eur do 7 projektov, ktoré pomôžu rozvíjať trvalo udržateľnú a efektívnu dopravnú a energetickú infraštruktúru v EÚ.


Štyri z vybraných siedmych projektov sa budú vzťahovať na priority v rámci dopravy, akými sú budovanie námorných diaľnic, námorných prístavov či multimodálnej dopravy s dôrazom na sektor zemného plynu – na túto oblasť je vyčlenených 8,8 milióna eur z celkového objemu financií. Ďalším 12,3 milióna eur poputuje na dve opatrenia v odvetví elektrickej energie, a to riešenie cestnej a multimodálnej dopravy. Posledné opatrenie, na ktoré je vyčlenený 1 milión eur, sa týka inteligentných sietí, so zameraním na železničnú dopravu. 


Projekty budú financované z Nástroja na prepájanie Európy (NPE), ktorý je jedným z kľúčových nástrojov financovania stratégie energetickej únie EÚ na podporu rastu, vytváranie pracovných miest a zvyšovanie konkurencieschopnosti prostredníctvom cielených investícií do infraštruktúry na európskej úrovni.
e-Schránka: Používateľsky prívetivejšia
Prehľadnejšie doručenky a jednoduchšia manipulácia so správami či možnosť preposielania správ z elektronickej schránky do emailu. To sú vylepšenia, ktoré používatelia a odborníci z oblasti IT považujú za najdôležitejšie.

Cieľom prieskumu Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby, v ktorom svoj názor vyjadrilo takmer 400 respondentov, bolo identifikovať možné vylepšenia funkcionalít elektronických schránok a následne ich zrealizovať. Od 1. júla 2017 bude totiž elektronická komunikácia so štátom pre väčšinu právnických osôb povinná. Svoju elektronickú schránku má zriadenú aj každý občan nad 18 rokov, ktorý ju môže na komunikáciu so štátom využívať dobrovoľne.

Zjednodušenie výberu a listovania v zozname správ bolo respondentami označené za najdôležitejšiu funkcionalitu vôbec. Táto zmena je dôležitá pre 80% hlasujúcich. Takisto 80% respondentov označilo za prioritu preposielanie správ zo schránky do svojho emailu. Pre používateľov je dôležité mať prehľad vo svojich správach a označovanie správ ako u štandardných emailových klientov.  Preto by 79% respondentov uvítalo prehľadnejšie zobrazovanie údajov v doručenke. V schránke pribudne aj priamy odkaz na zoznam elektronických služieb. Na jednom mieste teda používatelia nájdu všetky možnosti, ktoré sa budú dať vyriešiť pomocou e-schránky v rámci verejnej správy.

Až 181 z respondentov napísalo svoj podnet na zlepšenie aj v rámci dobrovoľného textového poľa. Z textových odpovedí je zrejmé, že svoj názor vyjadrili tak technologicky zdatní používatelia ako aj používatelia – začiatočníci, ktorí sa so samotnou schránkou ešte len oboznamujú. NASES bude zmeny v elektronických schránkach zapracovávať postupne vo viacerých krokoch.
Bezpečnosť: V novej ére Otvorenej ekonomiky
Spoločnosti sa musia pripraviť na príchod všeobecného nariadenia o ochrane údajov (GDPR). Legislatíva GDPR vstúpi do platnosti v roku 2018 a je preto nevyhnutné, aby porozmýšľali o možnom vplyve budúcich narušení dát a o spôsobe, ktorým je možné túto hrozbu zmierniť.

Firmy už teraz čelia hrozbám vonkajších útokov a aktuálne bezpečnostné systémy ešte nie sú pripravené na nové výzvy. Škody napáchané v rámci kybernetického zločinu sa v roku 2016 vyšplhali na 335 miliárd libier (World Economic Forum. Global Risks Report 2016) a táto suma môže v roku 2019 stúpnuť až k celkovým 2,1 biliónom libier (Juniper Research.  Cybercrime and the Internet of Threats).  Riziká spojené s ležérnym prístupom k ochrane dát sú úplne zrejmé už dnes. Takmer 70% mileniálov otvorene priznáva porušovanie IT pravidiel a používanie aplikácií, ktoré ich zamestnávateľ nepovoľuje (Trackvia. Millennials AT WORK research, June 2014).

V roku 2020 majú byť inteligentné bezpečnostné platformy a nové technológie prínosom pre organizácie, ktoré sa budú snažiť prispôsobiť novým zariadeniam a tiež modelom správania sa v podnikových sieťach. Tento nový režim Samsung nazýva Otvorená ekonomika. Charakterizovaná bude intenzívnou spoluprácou nezávislých pracovníkov (freelancerov), rutinným začleňovaním inovácií, ktoré so sebou prinášajú startupy a novým druhom spolupráce medzi skoršími konkurentmi. S rýchlo sa zvyšujúcim množstvom hrozieb čelí organizácia novým výzvam v oblasti ochrany svojich dát v úsilí zachovať si súkromie naprieč celým podnikom.

Podľa výskumu The Future Laboratory výkonné a flexibilné bezpečnostné platformy budú zohrávať kľúčovú úlohu pri začleňovaní a fungovaní firiem vo vnútri otvorenej ekonomiky. Správne bezpečnostné riešenie by malo firmám umožniť, aby profitovali z výhod, ktoré prerod na digitálnu pracovnú kultúru prináša: vyššia produktivita, úspory nákladov a mobilnejšia a agilnejšia pracovná sila, ktorá prinesie vyššiu flexibilitu a mieru prispôsobivosti.

utorok 25. apríla 2017

Aktuálne: Prvé osýpky už aj na Slovensku
Klinika infektológie a cestovnej medicíny UN L. Pasteura v Košiciach oznámila prijatie 25 ročného pacienta s trvalým bydliskom v Taliansku, študenta na UPJŠ v Košiciach s podozrením na osýpky.

Pacient je už v súčasnosti prepustený v dobrom zdravotnom stave do domácej liečby. Ochorenie malo ľahký priebeh bez komplikácii a pacient nie je v súčasnom období infekčný, nepredstavuje riziko šírenia ochorenia. Importovaný prípad osýpok v Slovenskej republike bude Úrad verejného zdravotníctva SR hlásiť do Európskeho systému rýchleho varovania

Osýpky sú jedným z najzávažnejších vírusových ochorení. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, akými sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva. Posledné domáce ochorenie bolo v Slovenskej republike zaznamenané v roku 1998 a posledné importované prípady osýpok na Slovensku boli hlásené v rokoch 2011 a 2012.

Vzhľadom na nárast osýpok v krajinách Európy je import na naše územie možný z ktorejkoľvek krajiny, kde sa osýpky v súčasnosti vyskytujú. V prevencii platia všeobecné zásady osobnej hygieny a dôsledné vyhýbanie sa kontaktu s osobami chorými na akékoľvek prenosné ochorenie s respiračnými prejavmi a exantémom. Najúčinnejším preventívnym opatrením je očkovanie. Hlavný hygienik SR preto opätovne odporúča rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich zaočkovania.
Upozorňujeme: ESTA za viac peňazí
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje cestovateľov do USA, že jedinou, vládou USA autorizovanou oficiálnou stránkou na prijímanie online žiadostí o cestovnú autorizáciu ESTA je stránka https://esta.cbp.dhs.gov.    

Podľa ministerstva stránka http://www.esta.us nie je súčasťou oficiálnej ESTA stránky vlády USA. Ide o súkromnú podnikateľskú aktivitu, ktorú prevádzkovateľ stránky potvrdzuje vyhlásením v Terms and Conditions, v odseku „Who we are“: "Estausa.com is a private company, unaffiliated with any government agency, which specializes in reviewing and processing applications for the Electronic System for Travel authorization for travelers interested in visiting the United States." Pri voľbe vhodnej stránky je potrebné zvážiť, že poplatok za spracovanie žiadosti o vybavenie elektronickej autorizácie prostredníctvom stránky http://www.esta.us je vyšší o províziu, ako vládou USA stanovený správny poplatok 14 USD účtovaný pri podaní online žiadosti o udelenie elektronickej autorizácie ESTA cez oficiálnu stránku vlády USA https://esta.cbp.dhs.gov.

Ministerstvo zároveň vyzýva slovenských občanov, aby v prípade cestovania do Spojených štátov amerických využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke MZVaEZ SR. 
m-Aplikácia: ŠPZ SMS
Majiteľovi ŠPZ môžete poslať krátku správu bez toho, aby ste poznali jeho telefónne číslo. Jednoducho ju odošlete na ŠPZ/EČV. Vaša identita a telefónne číslo sú pritom anonymné - aplikácia ich nevyužíva a nepublikuje.

Podľa internetovej prezentácie môže byť aplikácia užitočná, ak ste napr. zaregistrovali plačúce, osamotené dieťa v aute, videli nehodu alebo parkovacie miesto blokuje iné auto... Majiteľovi vozidla môžete okamžite poslať správu na ŠPZ (EČV) a nemusíte poznať jeho telefónne číslo. Správy sa teda neposielajú cez operátora. Neveríte? Vyberte SIM kartu z telefónu, pripojte ho cez WiFi k internetu a vyskúšajte poslať správu.

Aplikácia rešpektuje Zákon č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách. Podmienkou jej využívania je registrácia na webstránke a inštalácia v smartfóne z GooglePlay. Nezáleží, či využívate web aplikáciu alebo smartfón. Pokiaľ ste prvý registrátor značky - je Vaša. (Nepoužívajte cudzie.) Každému ďalšiemu žiadateľovi o rovnakú značku môžete prístup povoliť, alebo aj nie.

pondelok 24. apríla 2017

Upozorňujeme: Nebezpečný očný krém
Do európskeho systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) nahlásili v Estónsku nový zdraviu škodlivý výrobok. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sa môže vyskytovať aj na Slovensku.

Ide o Eye Performer Gel Supérieure – očný krém značky DeAura D'or mystère (výrobná dávka/typ: 07091816, čiarový kód uvedený na sade: 7290106492387) z Izraela. V tomto nezmývateľnom výrobku bola zistená prítomnosť zmesi konzervačných látok Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone (0,0025%), čo je v rozpore s prílohu č. 5 (Zoznam konzervačných látok povolených v kozmetických výrobkoch, položka č. 39) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok tak môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb.

Kompletná databáza výrobkov nahlásených do systému RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie:
Aktuálne: Dievčatá nechcú študovať vedu a technológie
Aj keď ženy boli priekopníčkami počítačovej vedy – napríklad prvý počítačový algoritmus navrhla a napísala pred 200 rokmi Ada Lovelaceová - dnes táto oblasť viac oslovuje mužov. Podľa OECD iba 1 z 5 absolventov odboru počítačových vied v 35 európskych krajinách je žena. Ide o obrovský nevyužitý potenciál a jeden z hlavných problémov trhu práce. 

Slovenské dievčatá sa o tzv. STEM predmety začínajú zaujímať až v 12 rokoch, čo je o rok neskôr, než je európsky priemer. V období, kedy sa rozhoduje o výbere strednej školy, medzi 13 – 16 rokom ich záujem ale prepadá hlboko pod európsky priemer. V celoeurópskom porovnaní sa najskôr o vedu a technológie začínajú zaujímať dievčatá v Rusku (v 10 rokoch). V Poľsku sa záujem začína v 12 roku života, ale výrazne stúpa v 16 rokoch a nikdy neklesne pod európsky priemer.

Vláda, učitelia aj rodičia majú teda priemerne 4 až 5 rokov na to, aby dokázali zvrátiť klesajúci záujem dievčat o tieto dôležité predmety (medzi 12 a 16 rokmi). Hoci po dovŕšení 16. narodenín záujem o STEM predmety opäť rastie, nikdy sa už nevráti na pôvodnú hodnotu pred vekom 12 rokov. Dievčatá nevidia dostatočne silné prepojenie týchto predmetov s ich každodenným životom, chýba im podpora rodičov a učiteľov a taktiež dostatočný počet vzorov na uplatnenie v budúcom živote. Dôvodom straty záujmu môže byť aj prechod z prvého na druhý stupeň školy, zmena prostredia a učiteľov a proces dospievania. 

Prieskum Prečo európske dievčatá neštudujú vedu? zahrnul 11 európskych krajín: Slovensko, Českú republiku, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Írsko, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Rusko a Veľkú Britániu. Skupinové diskusie s 54 dievčatami sa uskutočnili v 9 krajinách a kvantitatívny prieskum medzi 11.500 dievčatami v 11 krajinách. STEM (Science, Technology, Engineering and Maths) bol definovaný ako prírodné vedy (vrátane biológie a medicíny), technológie, inžinierstva (vrátane dizajnu) a matematika.