Služby

piatok 3. novembra 2017

Radíme: Ako sa pripraviť na chladné dni

Pripravte sa na chladnešie počasie už teraz, aby vás neprekvapila náhla zima a zvyšok jesene ste si vychutnali v zdraví.  

Chladnejšie počasie si žiada teplejšie oblečenie. Inventúra šatníka pomôže zistiť, či budete potrebovať nové oblečenie, alebo ho stačí nechať vyčistiť. Detské oblečenie skúšajte s predstihom, aby ste mali prehľad, z čoho všetkého deti vyrástli a čo potrebujete prípadne dokúpiť. Preferujete nákupy cez internet? E-shopy radšej navštevujte tiež s predstihom. Zo zákona máte 14  dní nato, aby ste nepoužívaný tovar vrátili bez udania dôvodu. Pri skoršom nákupe ho stihnete vrátiť či vymeniť tak, aby vás zima neprekvapila.  

Ďalšou výzvou jesene, okrem kúpy vecí na zimu, je prekonanie obdobia jesenných infekcií v plnom zdraví. Okrem pohybu na čerstvom vzduchu posilnite imunitu dostatočným príjmom vitamínov a antioxidantov. Ich hlavným zdrojom je ovocie a zelenina. Stav imunity ovplyvňuje aj zdravá črevná mikroflóra, ktorú môžete pozitívne ovplyvniť konzumáciou kyslomliečnych produktov s obsahom probiotických kultúr, alebo aj kvasenej kapusty a ďalších fermentovaných produktov. Otužovaním naučíte telo prekonávať prudké zmeny teploty, takže na chlad bude reagovať menej výrazne. V domácich podmienkach môžete začať striedaním horúcej a studenej sprchy, alebo si doprajte pravidelný relax v saune.

Upozorňujeme: Zlodeji bitcoinov sú späť

Nový malvér kradne úspory v kryptomenách tak, že v schránke zariadenia nahradí adresu svojou vlastnou. Zločinci sa zameriavajú na bitcoin, ethereum, zcash, dash, monero a ďalšie. Podarilo sa im takto získať už 100 tisíc dolárov.  

Výskumníci Kaspersky Lab objavili nový typ trojana, tzv. CryptoShuffler meniaceho adresy peňaženiek kryptomien. Ak chce používateľ uskutočniť prevod krypto-mincí na iného používateľa, musí spravidla poznať ID (jedinečné viacmiestne číslo) peňaženky príjemcu. CryptoShuffler po inicializácii začne monitorovať schránku zariadenia, ktorú používateľ využíva pri platbe. To zahŕňa kopírovanie čísiel peňaženky a ich vloženie do riadku „cieľová adresa“, ktorý sa používa na vykonanie transakcie. Trojan nahradí peňaženku používateľa peňaženkou, ktorá je vlastnená tvorcom škodlivého softvéru a keď používateľ vloží identifikátor peňaženky do riadku s cieľovou adresou, prevedie svoje peniaze priamo na zločincov bez toho, aby to vôbec zaregistroval.

Vyšetrovanie odhalilo aj škodlivé aktivity ďalšieho trojana zameraného na kryptomenu monero DiscordiaMiner. Ten je navrhnutý tak, aby nahrával a spúšťal súbory zo vzdialeného servera. Podľa výskumu existujú niektoré výkonnostné podobnosti s trojanom NukeBot, ktorý bol objavený začiatkom tohto roka. Zdrojové kódy tohto malvéru boli zdieľané na nelegálnych hackerských fórach.

Používateľom sa odporúča nainštalovať bezpečnostné riešenia, ktoré poskytujú špecializované funkcie na ochranu finančných transakcií. 

EU: Sexuálne obťažovanie je neprípustné

Európsky parlament odsúdil všetky formy sexuálneho násilia ako aj tolerovanie fyzického či psychického obťažovania a zdôraznil nutnosť potrestania páchateľov. 

Podľa správy Agentúry EÚ pre základné práva (FRA) z roku 2014 o násilí páchanom na ženách zažila každá tretia žena v dospelosti fyzické alebo sexuálne násilie. Až 55% žien v EÚ bolo sexuálne obťažovaných a 32% všetkých obetí v EÚ uviedlo, že tohto obťažovania sa dopustil ich nadriadený, kolega alebo zákazník. Sexuálnemu obťažovaniu bolo v povolaniach, ktoré si vyžadujú určitú kvalifikáciu alebo na pozíciách vo vrcholovom manažmente vystavených 75% žien, v sektore služieb to bolo 61% žien.

Poslanci v nelegislatívnom uznesení zopakovali Európskej komisii výzvu z roku 2014, aby za účelom ochrany žien a dievčat pred násilím - vrátane sexuálneho obťažovania a zneužívania - pripravila úniovú stratégiu a legislatívny návrh so záväznými nástrojmi. Súčasťou boja proti sexuálnemu obťažovaniu by mali byť informačné kampane a riešenie problémov nedostatočného nahlasovania  a sociálnej stigmatizácie. Politici by mali ísť zodpovedne príkladom pri predchádzaní a boji proti sexuálnemu obťažovaniu v parlamentoch aj mimo nich.

S kybernetickým obťažovaním sa v EÚ stretlo 20% mladých žien (vo veku od 18 do 29 rokov), pričom každá desiata žena bola vystavená sexuálnemu obťažovaniu alebo prenasledovaná prostredníctvom nových technológií. 

Radíme: Ako predísť krádeži dát cez Wi-Fi

Výskumníci tvrdia, že až 41% zariadení Android je náchylných na varianty systému KRACK. Najzraniteľnejšie sú Linuxové systémy. 

Aj zariadenia OpenBSD, MediaTek a Linksys boli označené za zraniteľné. Na ich ochranu, nielen kým budú odstránené chyby na všetkých zariadeniach, odporúčajú odborníci z Trend Micro:
- Pravidelne aktualizovať Wi-Fi router a firmware hardvéru, kedykoľvek je to možné; alternatívne prepnite na eternetové / káblové pripojenie aspoň dovtedy, kým nebudú chyby odstránené.
- Nakonfigurovať identifikátor sady služieb (SSID) tak, aby ste minimalizovali možnosť  pripojenia ostatných používateľov do vašej Wi-Fi siete.
- Povoliť firewallu, aby do zariadenia pridal ďalšiu vrstvu zabezpečenia používať privátnu sieť (VPN), najmä pri vzdialenom prístupe k podnikovým aktivitám.

Tým najzákladnejším pravidlom je nepovoliť žiadnej neznámej aplikácii, aby vo vašom smart zariadení čokoľvek zmenila. Rovnako  neotvárať podozrivé prílohy emailov alebo neznáme odkazy. Ďalej je potrebné zavárať vyskakovacie okná, ktoré žiadajú, aby ste na niečo klikli a následne je dobré sa raz za čas pozrieť, či stránka, ktorú spúšťate, nabieha ako zabezpečená a že má certifikát podpísaný certifikačnou autoritou. Zjednodušene to znamená, že url stránky sa začína písmenami https a že písmena nie sú preškrtnuté. Aj tak je však potrebné premýšľať nad dôveryhodnosťou stránky. Predovšetkým, ak viete, že budete zadávať heslá, údaje k vášmu účtu a podobné citlivé údaje. 

štvrtok 2. novembra 2017

Súťaž: Hľadáme predmet s príbehom

Slovenské národné múzeum a Národní muzeum pripravujú rozsiahly výstavný projekt k 100. výročiu vzniku Československej republiky „Česko-slovenskú / Slovensko-českú výstavu“, v rámci ktorej vyhlasujú súťaž pre verejnosť.

Cieľom je objaviť predmety so zaujímavým príbehom, ktoré dokumentujú česko-slovenské vzťahy. Okrem atraktívnych cien budú mať víťazi jedinečnú možnosť vystaviť predmety s príbehom na oficiálnej výstave v Bratislave a v Prahe. Súťaž prebieha do 31. januára 2018.

A ako sa môžete zapojiť? Stačí nájsť predmet, ktorý odráža česko-slovenské vzťahy. Predmet kúpený, darovaný, vyrobený či privezený z ciest. Pamiatku na pekné chvíle strávené v rodine, v práci, s priateľmi. Nie je dôležité, či česko-slovenské prepojenie tvorí predmet alebo osoba jeho vlastníka. Súťažiaci predmet odfotografuje, napíše stručný príbeh a prostredníctvom formulára zverejní na webovej stránke výstavy www.cesko-slovensko.eu. Autorský tím výstavy vyberie zo súťažných predmetov najzaujímavejšie a včlení ich priamo do výstavy.

Voľby do VÚC: Informácie telefonicky

V súvislosti s konaním volieb do orgánov samosprávnych krajov vyhlásených na 4. novembra 2017 zriadilo  MV SR pre obyvateľov Slovenskej republiky informačnú telefonickú linku.  

Zamestnanci ministerstva  vnútra budú opäť poskytovať informácie týkajúce sa voličov, ich práv, povinností, organizačného zabezpečenia volieb a podobne prostredníctvom špeciálnej telefonickej linky. Fungovať bude od 30. októbra  2017 do 3. novembra 2017, a to v pracovných dňoch v čase od 7.00  do 15.30 hodiny a v deň volieb dňa 4. novembra 2017 od 7.00  do 22.00 hodiny na telefónnych číslach 02/4859 2312 a 02/4859 2313.

Uvedená informačná linka je určená výlučne pre občanov a nebudú na nej poskytované informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám ani obciam. 

KRAK: Útok cez Wi-Fi

Takzvaný chránený prístup, ktorý mal zaistiť bezpečné surfovanie na internete aj v prípade využívania Wi-Fi, má problémy na niekoľkých miestach a môže tak dôjsť k jeho prelomeniu.  

V protokole Wi-Fi Protected Acces 2 (WPA2) je niekoľko bezpečnostných nedostatkov. Chyby pri šifrovaní spôsobujú, že útočník môže po napadnutí systému čítať komunikačný tok medzi koncovým zariadením a routerom. Získa tak kompletný prehľad vášho pohybu na stránkach (zadávanie hesiel, čísla účtov, osobných informácií), ale môže získať aj všetky súbory, ktoré budete posielať ako prílohu, alebo s nimi pracovať v cloude. Rovnako môže sledovať aktivitu v aplikáciách, ktoré využívajú pripojenie k internetu (internet banking, Facebook, …). Ohrozené sú teda aj mobily, tablety a ďalšie mobilné zariadenia, čo je mimoriadne nebezpečné pri pripojených zariadeniach Internet of Things.  

Nedávny útok bol pomenovaný Key Reinstallation Attacks (KRACK). K napadnutiu KRACK môže dôjsť len vtedy, ak je útočník v dosahu signálu rovnakej Wi-Fi, na ktorú ste práve pripojení, teda cca 10 metrov. Podľa odborníkov z Trend Micro nie je nutné vyvíjať nový WPA systém. Stačí, aby boli vyvinuté „záplaty“ na jednotlivé diery v zabezpečení a každé zariadenie následne updatovalo svoj firmware. Napríklad Apple aj Microsoft už takéto „záplaty“ vyrobili a pridali ich do nových aktualizácií svojich systémov. Na ochranu teda stačí povoliť aktualizácie na svojich zariadeniach. Ťažšie to však majú používatelia Androidu, tam bude vývoj riešenia trvať dlhšie a používatelia by teda mali byť opatrnejší. 

e-ID: Bezpečnejšie kvalifikované elektronické podpisy

Ministerstvo vnútra (MV) SR je schopné vydávať nové bezpečnejšie kvalifikované elektronické podpisy (KEP) pre všetkých držiteľov elektronických občianskych preukazov (eID). 

Rezort začal v utorok rozposielať SMS správy, v ktorých informuje, že na pracoviskách klientskych centier a ďalších pracoviskách vydávania dokladov nahráva do eID nový bezpečnejší KEP s dĺžkou 3027 bitov. Na Slovensku bolo doposiaľ vydaných 300.000 KEP. Aktívne ich využíva podľa ministerstva zhruba 30.000 držiteľov, ktorí budú musieť navštíviť pracoviská z dôvodu nahratia nového bezpečnejšieho kľúča. Pre ostatných, ktorí KEP nevyužívajú a doposiaľ nevyužili, sa pripravuje riešenie, vďaka ktorému sa im v najbližších týždňoch na diaľku nahrá nový bezpečnejší kľúč s dĺžkou 3072 bitov.

Po rozhodnutí akreditovanej certifikačnej autority ministerstvo začalo s plošnou deaktiváciou doposiaľ nahratých KEP s dĺžkou 2048 bitov. Pripravilo opatrenia, aby pracoviská vydávania dokladov zvládli prípadný nápor záujemcov o nahratie nového bezpečnejšieho KEP. Vyvolávacie systémy v klientskych centrách budú takýchto občanov automaticky prideľovať voľným pracovníkom na oddeleniach vydávania dokladov. 

utorok 31. októbra 2017

Horizont 2020: Na vedu a inovácie 30 miliárd EUR 
Európska komisia oznámila, ako v období 2018 až 2020 vynaloží 30 miliárd EUR programu Horizont 2020, vrátane 2,7 miliardy EUR na naštartovanie Európskej rady pre inováciu. 

Program na obdobie 2018 až 2020 bude zameraný na menší počet tematických okruhov, na ktoré sa však vyčlení viac prostriedkov a ktoré priamo súvisia s prioritami Európskej komisie: nízkouhlíková budúcnosť odolná voči zmene klímy (3,3 mild. EUR), obehové hospodárstvo (1 mil. EUR), digitalizácia a premena európskeho priemyslu a služieb (1,7 mild. EUR), bezpečnostná únia (1 mild. EUR), migrácia (200 mil. EUR). Suma 2,2 miliardy EUR sa vyčlení na projekty čistej energie v 4 prepojených oblastiach: obnoviteľné zdroje energie, energeticky hospodárne budovy, elektromobilita a riešenia ukladania energie. Do tejto sumy patrí aj 200 miliónov EUR na podporu rozvoja a výroby ďalšej generácie elektrických batérií v Európe.

Zo zdrojov Horizont 2020 sa naďalej bude financovať „výskum motivovaný zvedavosťou“ (nazývaný aj základný výskum či výskum na hraniciach poznania). Ročný pracovný program Európskej rady pre výskum na rok 2018 podporí excelentných výskumníkov sumou takmer 1,86 miliardy EUR. Akcie Marie Skłodowska-Curie, z ktorých sa financujú štipendiá pre výskumníkov vo všetkých etapách ich kariéry, sa v priebehu troch rokov navýšia o 2,9 miliardy EUR. Prehĺbi sa aj medzinárodná spolupráca: vyše 1 miliardy EUR pôjde do 30 iniciatív v oblastiach spoločného záujmu, napr. na spoluprácu s Kanadou v personalizovanej medicíne, so Spojenými štátmi, s Južnou Kóreu, Singapurom a Austráliou na automatizáciu cestnej dopravy, s Indiou v oblasti problémov s vodou a africkými krajinami v oblasti potravinovej bezpečnosti a energie z obnoviteľných zdrojov. Cielene sa pridelí 460 miliónov EUR na podporu členských a pridružených krajín, ktoré sa na programe zatiaľ nepodieľajú celým svojim potenciálom. Navyše bude program naďalej propagovať intenzívnejšie spolupôsobenie s európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi.

Na podporu otvorenej vedy sa poskytnú 2 miliardy EUR a 600 miliónov EUR sa vyčlení na európsky cloud pre otvorenú vedu, európsku dátovú infraštruktúru a vysokovýkonnú výpočtovú techniku. Novinkou je zavedenie pilotného projektu paušálnej sumy, ktorý predstavuje novú, jednoduchšiu koncepciu poskytovania finančnej podpory účastníkom. Výsledkom bude presun ťažiska kontrol ex ante z finančnej kontroly na vedecko-technický obsah projektov.    
URBAN-E: V Bratislave pribudne 55 elektronabíjacích staníc 
V rámci medzinárodného projektu bude v  hlavných mestách Slovinska, Chorvátska a Slovenska - v Ľubľane, Záhrebe a Bratislave - postavená sieť 167 elektronabíjacích staníc.  

URBAN-E prispeje k rozvoju elektromobility vo veľkých európskych mestách, k jej prepojeniu na iné druhy dopravy a tiež k  znižovaniu znečistenia ovzdušia. Na projekt s rozpočtom takmer 4,5 milióna eur poskytne Európska komisia spolufinancovanie formou grantu vo výške 3,8 milióna eur. Na Slovensku sa doň spoločne zapojili Hlavné mesto SR Bratislava, Západoslovenská energetika, a.s.  a kuriérska spoločnosť GO4, s.r.o. a v Bratislave vybudujú 55 elektronabíjacích staníc.

Európska komisia v júli 2017 udelila projektu URBAN-E grant v rámci finančného mechanizmu na podporu infraštruktúrnych sietí. Na projekte  spolupracujú hlavné mestá Ľubľana, Záhreb a Bratislava, so spoločnosťami Západoslovenská energetika (Slovensko), PETROL (Slovinsko), Slovinskými železnicami, a dopravcami GoOpti (Slovinsko, Chorvátsko) a GO4 (Slovensko). Hlavným koordinátorom projektu je spoločnosť PETROL (Slovinsko). Ukončený by mal byť v decembri 2020. 
Úvery: Vyše 28% Slovákov si vzalo úver pre niekoho iného
Podľa prieskumu KRUK Česká a Slovenská republika si najčastejšie ľudia požičiavajú peniaze pre svoje deti (takmer 38% úverov), pre priateľov (27% pôžičiek), partnerov (19%) a rodičov (16%).  

Najviac si pôžičky pre niekoho iného berú ľudia vo veku 54 až 65 rokov s odborným a stredoškolským vzdelaním, pomer mužov a žien je takmer vyrovnaný. V Prešovskom kraji si financie pre svojich blízkych požičiava 33% obyvateľov, využívajú ich väčšinou pre svoje deti. Najopatrnejší sú obyvatelia Bratislavy, z ktorých si pre niekoho iného požičalo len 23% respondentov prieskumu. Ak totiž dôjde k vynechaniu splátky, dostáva sa človek, ktorý je pod pôžičkou podpísaný, do problémov.

Nejde pritom len o malé pôžičky, vyše 46% úverov pre niekoho iného presahuje sumu 800 eur, 33% pôžičiek je do 200 eur a zostávajúcich 21% v rozmedzí 200 až 800 eur. Pôžičky pre rodinu a priateľov berú Slováci ako bežnú vec a na tento účel sa zadlžujú častejšie než pre dovolenku, Vianoce či školským potrebám pre deti. Na mieste je opatrnosť, pretože pokiaľ si niekto nemôže vziať úver sám na seba, obvykle by žiadnu pôžičku nedostal: či už kvôli svojej úverovej histórii alebo kvôli nízkym príjmom, z ktorých by úver nemohol splácať.
Aktuálne: Začína elektronické žrebovanie hodnotiteľov pre eurofondy
Od utorka 31. októbra vstupujú do platnosti ďalšie opatrenia na zvýšenie transparentnosti a zjednodušenie čerpania eurofondov. Hodnotitelia projektov sa budú musieť žrebovať elektronicky.

Hodnotiteľov začlenia do skupín podľa odbornosti a projekty budú môcť hodnotiť aj odborníci zo zahraničia. „Hodnotitelia musia spĺňať preddefinované štandardy a k jednotlivým projektom ich priradí elektronický systém, podobne ako je to na súdoch. Výsledné hodnotiace hárky, rovnako ako zoznamy hodnotiteľov, budú zverejňované. V prípade vedecko-výskumných projektov a projektov zavádzajúcich inovácie nad 10 miliónov eur bude povinne zavedené hodnotenie skupinou expertov“, uviedol Peter Pellegrini.

Zároveň vzniká interný výbor pre predchádzanie vzniku neoprávnených záväzkov. Ten podľa Pellegriniho umožní reagovať rýchlejšie v prípade problémov. Výbor bude môcť odporučiť pozastavenie čerpania eurofondov, či odporučiť nepodpisovať zmluvy. Oddnes tiež budú musieť byť zverejňované všetky pripravované národné projekty. Zjednoduší sa administrácia projektov a prijímatelia budú môcť automatizovane nahrávať účtovné doklady v strojovo spracovateľnej podobe zo svojich účtovných informačných systémov priamo do informačného systému riadenia eurofondov ITMS 2014+.

Akčný plán na posilnenie transparentnosti a zjednodušenie implementácie eurofondov obsahuje 36 konkrétnych opatrení. Schválila ho vláda a pozitívne ho hodnotí aj Európska komisia. Na jeho príprave spolupracoval úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu aj s mimovládnymi organizáciami, medzi nimi aj s Nadáciou Zastavme korupciu. 

pondelok 30. októbra 2017

EU: Stav liekov pre deti 
Európska komisia predložila Európskemu parlamentu a Rade správu o dosiahnutom pokroku v oblasti liekov pre deti pri príležitosti 10. výročia nadobudnutia účinnosti nariadenia o liekoch na pediatrické použitie. 

Donedávna neboli výskum a skúšanie liekov na pediatrické použitie ani zďaleka uspokojivé. Lekári deťom mnohé lieky predpisovali a podávali na základe svojich skúseností, nie na základe výsledkov klinického výskumu. Porovnanie  situácie pred a po prijatí nariadenia dokazuje jasný pozitívny účinok z hľadiska nových povolených liekov. Počas obdobia účinnosti tohto nariadenia (2007 – 2016) bolo vydaných vyše 260 nových povolení (buď na uvedenie lieku alebo na nové indikácie) na pediatrické použitie.

Napriek značnému pokroku je potrebné vynaložiť väčšie úsilie na prepojenie účinkov nariadenia o liekoch na pediatrické použitie s účinkami nariadenia o liekoch na ojedinelé ochorenia, aby bolo možné vyriešiť  nedostatky pri liečbe zriedkavých chorôb u detí. Nariadenie o liekoch na pediatrické použitie sleduje 3 hlavné ciele:
· zabezpečiť viac liekov pre deti,
· zvýšiť dostupnosť kvalitných informácií o liekoch,
· umožňovať kvalitný výskum na účel vývoja liekov pre deti.  
e-Mail: Najzraniteľnejšia časť IT 
Až 60% malých a stredne veľkých spoločností (SMB) sa môže dostať do vážnych problémov v prípade výpadku elektronickej pošty na viac ako 4 hodiny. 

Podľa výsledkov prieskumu medzi českými a slovenskými SMB spoločnosťami v septembri 2017 je v IT oblasti pre SMB najväčší dopyt (až 72%) po komunikačných riešeniach, pričom kľúčovou je pracovná komunikácia prostredníctvom elektronickej pošty. Ak by došlo k výpadku mailovej infraštruktúry, viac ako polovica SMB by pocítila vážne nedostatky už po 4 hodinách a po 24 hodinách by tieto nedostatky pocítili takmer všetky firmy. Zaistenie bezpečnej komunikácie je dnes pre firmy väčšou prioritou než napríklad zaistenie integrity siete. Viac sa obávajú mailových útokov než webových, o čom svedčí aj fakt, že najväčšie výzvy pre chod komunikačnej infraštruktúry v SMB predstavujú spamy a vírusová nákaza. Popri zaistení bezpečnosti sa v oblasti komunikácie stále viac rieši aj používateľský komfort vyjadrený dopytom po riešeniach groupware.

Hlavné zistenia:
- Partneri Kerio majú najväčší záujem o riešenia na komunikáciu (72%), zaistenie integrity siete (53%), groupware (36%) a filtrovanie webových stránok (33%).
- V oblasti pracovnej komunikácie preferujú SMB firmy najviac e-mail (100%), telefonický kontakt (58%) a osobné stretnutie (21%); četovanie a sociálne siete iba 8%, resp. 3%.
- Firmy najviac riešia spamy (76%), vírusy (70%) a používateľský komfort (32%).
- Vážne problémy v dôsledku výpadku mailového servera by do 1 hodiny postihlo 13%, do 4 hodín 60% a do 24 hodín 97% podnikov. 
Eurofondy: Slovensko čerpá viac
Za posledných 16 mesiacov na Slovensku stúplo kontrahovanie projektov o 137% z 2,079 mld. eur na 4,932 mld. eur a čerpanie finančných prostriedkov až o 594%. Kým k 1. júnu 2016 bolo vyčerpaných len 205,15 milióna eur, k 20. októbru t. r. je to už 1,425 mld. eur.

Za posledný rok vzrástlo aj vyhlasovanie výziev. Kým 1. júna boli vyhlásené v objeme 7,984 mld. eur, k 20. októbru t. r. to bolo už 11,46 mld. eur, čo predstavuje takmer 75% alokovaných prostriedkov na programové obdobie 2014 – 2020. Európska komisia potvrdila splnenie všetkých 34 ex-ante kondicionalít - podmienok, ktoré sa Slovenská republika zaviazala splniť v rámci Partnerskej dohody a ktoré podmieňujú čerpanie fondov.

Na základe údajov o čerpaní k 20. 10. 2017 musí SR do 31. decembra 2017 v rámci svojich záväzkov dočerpať ešte 185,59 miliónov eur z 5 operačných programov: OP Výskum a inovácie – potrebné ešte vyčerpať z EÚ zdrojov 64,32 mil. eur, OP Efektívna verejná správa – potrebné ešte vyčerpať z EÚ zdrojov 9,85 mil. eur, OP Ľudské zdroje – potrebné ešte vyčerpať z EÚ zdrojov 40,32 mil. eur, Integrovaný regionálny OP – potrebné ešte vyčerpať z EÚ zdrojov 43,73 mil. eur, OP Kvalita životného prostredia – potrebné ešte vyčerpať z EÚ zdrojov 27,36 mil. eur. Dva operačné programy Integrovaná infraštruktúra a Technická pomoc už splnili minimálne hranice čerpania.

Čerpanie sleduje aj Európska komisia. Podľa jej metodiky je Slovensko k 30. 6. 2017 v rámci krajín V4 v čerpaní eurofondov na druhom mieste hneď za Poľskom. Slováci z aktuálneho programového obdobia vyčerpali 12,01% alokovanej sumy, Poliaci o pol percenta viac. Česi zatiaľ vyčerpali 10,72% a Maďari len necelých 10%. (Štatistiky EK zahŕňajú všetky vyplatené platby z EK – počiatočné, ročné zálohové aj prvé priebežné.)   
Upozorňujeme: Z lekární sa sťahuje Cholagol
Štátny ústav pre kontrolu liečiv informuje o stiahnutí lieku CHolagol, gto por 1x10 ml, šarže: 3B501086, 3D503063. 

Cholagol obsahuje liečivá, ktoré sú väčšinou rastlinného pôvodu. Užíva sa pri liečbe žlčových kameňov, pri chronickom zápale žlčníka, pri stavoch po operáciách žlčových ciest s tráviacimi ťažkosťami a v prípade tráviacich ťažkostí pri chronických ochoreniach pečene. Cholagol môžu užívať dospelí, dospievajúci aj deti od 12 rokov.

Dôvodom stiahnutia je zmena v registrácii - skrátenie času použiteľnosti lieku z 36 mesiacov na 24 mesiacov. Dostupnosť liečby týmto nariadením ohrozená nie je, na trhu sú pacientom k dispozícii iné šarže daného lieku.