piatok 14. júna 2019

Trend: Platby kartami a mobilom

Aj keď stále veľa ľudí dôveruje hotovosti, skúsení dovolenkári cestujú s platobnými kartami. Okrem úspory času pri cestách do zahraničia tak majú nepretržitý prístup k financiám. Ktoré karty a pri akých transakciách sa oplatí v zahraničí používať? 

Na dovolenke by sme mali pamätať na jedno pravidlo – platiť počas dovolenky kreditnou kartou a hotovosť vyberať debetnou kartou. Podľa VÚB v letných mesiacoch vzrastie počet denne realizovaných transakcií v zahraničí o 9 %. Slováci len počas leta v priemere denne zaplatia kartami v zahraničí takmer 59.000-krát. Počas minuloročného leta Slováci minuli v zahraničí podľa očakávania najviac na hotely a ubytovanie, a to takmer o 45 % viac oproti celoročnému priemeru. Zaujímavejšie je, že hneď za hotelmi platili až o 38 % viac v baroch a na diskotékach a až potom v autopožičovniach a na čerpacích staniciach. Kreditné karty prispievajú k väčšej pohode na dovolenke, keďže pri požičaní auta, pri objavovaní nových športových možností či pri rezerváciách hotelov je často štandardne požadovanou zárukou. Dokonca aj v prípade neoprávnenej či neautorizovanej platby, ktorú dovolenkári zistia, o peniaze neprídu. Oznámia to banke a tá prípadnú reklamáciu vyrieši za nich.

Banky však idú ešte ďalej a do popredia sa dostávajú platby mobilom. Podľa Poštovej banky čoraz častejšie si Slováci zvykli používať bezkontaktné platby svojím mobilným telefónom. Môžu tak platiť jednoducho, pohodlne a bezpečne na všetkých bezkontaktných platobných termináloch aj bez toho, aby mali pri sebe peňaženku či platobnú kartu. Okrem rýchlosti a jednoduchosti je veľmi dôležitým atribútom tejto služby bezpečnosť platieb. Pri platbe sa s nikým nezdieľa číslo platobnej karty. Výhodou je aj to, že keďže v mobile sa nenachádzajú údaje o karte, v prípade straty telefónu nie je potrebné blokovať fyzickú platobnú kartu. Na dovolenke míňame najmä za jedlo, ubytovanie a benzín. Najviac utrácame u našich susedov, z prímorských krajín vedie Chorvátsko a nasleduje Taliansko. Zo správania Slovákov vidno, že od vyberania peňazí z bankomatu sa odkláňajú a viac dôverujú plateniu v obchodoch kartou. Chorvátsko zostáva stále najobľúbenejšou dovolenkovou prímorskou destináciou Slovákov. Dokazujú to aj dáta banky, podľa ktorých v Chorvátsku Slováci minú výrazne viac ako v iných prímorských letoviskách. Klienti banky si vlani od júna do septembra vybrali z bankomatu alebo zaplatili kartou sumu prevyšujúcu milión eur. Z toho väčšinu, takmer 790.000, zaplatili dovolenkári kartou, zvyšok vyberali ako hotovosť z bankomatu.

Technológie: Pri starostlivosti o seniorov áno, pri správe financií nie?

Nový prieskum ukazuje, či sme ochotní vpustiť nové prevratné technológie do svojich životov a prečo firmy aj štát musia lepšie vysvetľovať možnosti ich využitia aj dopady na náš život. 

Disruptívne technológie ako umelá inteligencia, internet vecí a blockchain čoraz väčší mierou ovplyvňujú všetko od zdravia a životného štýlu po správu financií. Podľa prieskumu VMware sú spotrebitelia vo Veľkej Británii, Francúzsku a Nemecku (v auguste a septembri 2018 na reprezentatívnej vzorke spotrebiteľov vo Veľkej Británii > 2000, Francúzsku > 1000 a Nemecku > 2000) ochotní vpustiť si nové technológie do svojich životov, pretože veria príležitostiam, ktoré prinášajú. Ľudia všeobecne vítajú perspektívu, že nové technológie zlepšia zdravie a kvalitu života. Takmer tri štvrtiny (71%) opýtaných by technike zverili monitorovanie stavu postarších príbuzných, ktoré im umožní žiť dlhšie doma. Respondenti vo veku nad 55 rokov sú takýmto riešením naklonení najviac (74%), čo naznačuje, že sa staršia generácia domnieva, že sa o budúcnosť ich rodiny - a možno aj ich vlastné kvalitu života - lepšie postarajú iné než ľudské ruky. Takmer polovica ľudí (47%) by navyše súhlasila s tým, aby mal ich ošetrujúci lekár prístup k presným údajom o ich každodennom živote (pitie alkoholu, fyzická aktivita, diéta a stravovacie návyky), aby dokázal lepšie poradiť, ako zlepšovať zdravotný stav.

V ostrom protiklade je zistenie, že ak ide o naše peňaženky, chceme si zachovať podstatne väčšiu mieru kontroly. Len o málo viac než štvrtina respondentov (26%) by bolo ochotných zveriť správu svojich financií technike, aj keby bolo výsledkom efektívnejšie sporenia. Len 7% by zverilo správu svojich financií umelej inteligencii, aj keby to znamenalo rýchlejšie nasporiť prostriedky na obstaranie bývania. Hoci by sme ochotne verili svojmu lekárovi dáta o našom zdravotnom stave, 65% ľudí znepokojuje predstava, že by ich banka mala prístup k úplným a presným informáciám o ich každodennom živote, vrátane nákupných zvyklostí, stravovacích návykov, dochádzanie a cestovanie, aj keby to znamenalo lepšiu správu ich finančných prostriedkov.

Prieskum ukázal, že hoci sme skutočne ochotní prijať technickejšiu a inovatívnejšiu budúcnosť, polovica obyvateľov Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka nemá o nových technológiách dostatočné informácie. Napríklad 45% spotrebiteľov sa mylne domnieva, že AI "je robot". Ľudia dúfajú, že firmy aj štát budú šíriť osvetu o nových disruptívnych technológiách, ich využití a dopadoch na naše životy. Viac ako polovica (53%) respondentov očakáva, že im firmy pomôžu lepšie porozumieť novým technológiám a ich prínosom. Takmer dve tretiny (64%) respondentov však nemajú dojem, že firmy a stať dostatočne informujú o tom, aké technológie a ako užívajú. Väčšina respondentov (53%) sa domnieva, že technológia ako umelá inteligencia, internet vecí a blockchain už dnes umožňujú kvalitnejšie a zaujímavejšie interakciu s firmami, s ktorými vstupujú do kontaktu. Prínosy technológií ako AI, IoT a blockchain pre budovanie vzťahov so zákazníkmi a posilňovanie vernosti značke sú zrejmé.

Eliška Jirovský komentuje výsledky prieskumu: „Európske dejiny sú dejinami inovácií a ako náš výskum ukazuje, ľudia sú stále ochotní vpúšťať inovácie a nové digitálne technológie do svojich životov, ak to zlepší kvalitu ich života. Blížime sa k novej digitálnej hranici z hľadiska možností technológií. Úlohou pre štátny a súkromný sektor je využiť túto príležitosť a zavádzať inovácie, ktoré pozdvihnú kvalitu ich služieb, zaujmú zákazníkov a posilní konkurencieschopnosť. To možno dosiahnuť jedine vybudovaním digitálnych základov, na ktorých budú stáť aplikácie, služby a skúsenosti, ktoré menia svet. Takto firmy môžu ponúknuť to najlepšie, čo je dnes k dispozícii a podporiť zajtrajšie inovácie."

Dovolenka 2019: Cenový vývoj v obľúbených dovolenkových destináciách

Pri návštevách cudzích krajín je potrebné brať do úvahy aj rozdielne výšky cenových hladín a vývoj inflácie. Aktuálne cenové porovnanie pripravila Poštová banka. 

V Chorvátsku je priemerná cenová hladina približne o -3 % nižšia ako u nás, ceny samotných potravín a nápojov sú ale naopak vyššie. Bulharsko patrí medzi najlacnejšie krajiny únie a v priemere sú tam tovary a služby o -30 % lacnejšie ako u nás. Aj Turecko je lacnejšou krajinou ako Slovensko a to priemerne o -23 %. Spomedzi krajín V4 patríme medzi krajiny s najvyššou cenovou úrovňou. V ČR sú ceny zhruba rovnaké ako u nás, v Maďarsku sú ale nižšie v priemere o desatinu a v Poľsku až o pätinu. V mnohých obľúbených dovolenkových destináciách sú ale ceny výrazne vyššie ako u nás. V Grécku, Portugalsku, či v Slovinsku sú ceny v porovnaní s nami vyššie zhruba o pätinu, v Španielsku o tretinu, v Taliansku až takmer o polovicu a vo Francúzsku dokonca o 57 %. Vyšší rast spotrebiteľských cien nás tiež môže nemilo prekvapiť a ceny v hoteloch či reštauráciách môžu byť výrazne vyššie, než na aké sme boli zvyknutí napríklad vlani. Nielen Slovensko, ale aj ostatné európske krajiny dosahujú teraz vyššiu infláciu ako tomu bolo minulý rok. Rast cien v krajinách EÚ ale nie je výrazný a v priemere za celú úniu sa ceny aktuálne medziročne zvýšili o 1,9 %. V Chorvátsku medziročná inflácia aktuálne dosahuje len 0,8 %, takže je výrazne nižšia ako u nás (2,4 %). V Bulharsku je ale rast cien výraznejší, na úrovni „až“ 3,1 % a v susedných krajinách sa pohybuje od 2,1 % v Poľsku do 3,9 % v Maďarsku. V obľúbených európskych dovolenkových destináciách akými sú Taliansko, Španielsko, Grécko či Francúzsko sa cenový rast hýbe v rozpätí 1 % až 2 %. V krajinách mimo únie je však cenový rast často oveľa výraznejší. Inflácia dovolenke v Turecku príliš nepraje, keďže ceny v obchodoch sú tam totiž aktuálne až o 20 % vyššie ako vlani. Na dvojciferných hodnotách sa inflácia pohybuje aj v Egypte a v Tunisku dosahuje úroveň 7,5 %.

Kde môže byť dovolenka drahšia a kde lacnejšia? V niektorých obľúbených dovolenkových destináciách sa z pohľadu inflačného vývoja musíme pripraviť na vyššie ceny v obchodoch ako vlani. Cenový rast v európskych krajinách ale nie je nijako výrazný, a teda ho na dovolenke až tak nepocítime a ceny budú zhruba rovnaké ako vlani. V krajinách mimo únie (Turecko, Tunisko, Egypt) je ale oveľa výraznejší a inflácia často dosahuje aj dvojciferné hodnoty. Takže sumy na cenovkách v obchodoch či reštauráciách môžu byť citeľne vyššie ako počas minuloročnej letnej sezóny. V niektorých krajinách, ako napríklad v Turecku či Tunisku, bude ale silnejšie euro slovenským dovolenkárom kompenzovať vyššie ceny spôsobené infláciou. Dovolenka v Egypte bude pre našincov ale tento rok menej výhodná ako vlani, keďže ju do istej miery môže predražiť slabšie euro aj vyššia inflácia.

Ani vývoj cien ropy nám tohtoročnú dovolenku v porovnaní s tou vlaňajšou príliš nepredraží. Zatiaľčo vlani sme v takomto období „plakali“ pri tankovaní na benzínkach, tak tento rok sme si už na drahý benzín takpovediac zvykli. Ceny ropy Brent sa totiž podobne ako vlani pohybujú v okolí 70 – dolárovej hranice. Vlani pred dovolenkovou sezónou však boli takéto ceny pre nás šokujúce, keďže ropa bola medziročne drahšia až o takmer 50 %. Podobne ako ceny ropy, tak aj ceny na čerpacích staniciach sú teraz podobné ako pred rokom. Za liter motorovej nafty a 95 oktánového benzínu zaplatíme v priemere o 0,9 % viac ako vlani a benzín 98 oktánový nás vychádza len o 0,5 % drahšie. V porovnaní s obdobím spred 2 rokov je však ropa výrazne drahšia, nakoľko ešte na jar 2017 sa jej cena pohybovala len v okolí úrovne 50 USD za barel. Drahšie palivá sa premietajú aj do vyšších cestovných nákladov. A to nielen pri tankovaní na benzínkach, ale podpisujú sa aj pod zdražovanie dopravných služieb vrátane leteckej prepravy. Okrem toho platí, že drahšia ropa sa premieta aj do zdražovania potravín a v podstate všetkých tovarov a služieb, keďže tie treba nielen vyrobiť, ale aj prepraviť k zákazníkom.

štvrtok 13. júna 2019

IT: Ženy stále neláka

V rámci 28 krajín Európskej únie bolo vlani 1,3 milióna študentov informačných a telekomunikačných technológií (IKT). Z toho len 17 % bolo žien. Celkovo je v Európskej únii len 27 % žien zamestnaných v IKT, pričom iba pätina z nich zastáva manažérsku funkciu. Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat bolo vlani na čele fintech spoločností len 11 % žien.

Podľa analytičky Lenky Buchlákovej až 90 % zo všetkých inovatívnych začínajúcich podnikov v rámci Európskej únie (EÚ) založili muži. Tzv. startupy v rukách žien získavajú o 23 % menej finančných prostriedkov cez venture, teda rizikový kapitál, ako muži. Napríklad Bulharsko má najvyšší podiel žien v IT oblasti (35 %), a to vďaka kombinácii vládnych politík a miestnych iniciatív, ktoré lákajú ženy k štúdiu technologických odborov. 

Na Slovensku je len 11 % žien, ktoré študujú IT odbor, či už bakalárske, alebo magisterské štúdium. Ak by sa podarilo prilákať do IT sektora viac ľudí, vrátane žien, naštartovalo by to viac aj ekonomický rast v EÚ, pričom by sa mohlo do roku 2050 vytvoriť o 1,2 milióna pracovných miest viac. Hrubý domáci produkt by vďaka tomu mohol dovtedy stúpnuť o 820 miliárd eur. Do roku 2020 pri zachovaní súčasného stavu bude chýbať v EÚ zhruba pol milióna IT špecialistov. Podľa Štatistického úradu SR pracovalo v 1. kvartáli tohto roka v odbore informácie a komunikácia takmer 70.000 ľudí. Ešte v roku 2010 bolo na Slovensku necelých 40.000 IT špecialistov. Počet ľudí v IKT sektore sa síce zvyšuje, ale požiadavky trhu sú čoraz väčšie, nakoľko sa mnohé oblasti nášho života viac digitalizujú, preto aj Slovensko pociťuje nedostatok IT špecialistov. Štatistický úrad uvádza, že v 1. kvartáli 2019 bol priemerný plat v oblasti informácie a komunikácia na úrovni 1.886 eur, čo je jeden z najvyšších priemerných platov na Slovensku.

Podľa prieskumu OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) viac ako polovica žien v IT sektore v EÚi má menej ako 35 rokov, približne tretina má vek od 35 do 50 rokov a len 12 % žien je vo veku 51 až 70 rokov. Muži v rámci krajín OECD, kam patrí aj Slovensko, zarábajú od 3 do 27 % viac ako ženy v IT sektore. Čo sa týka iných sektorov, rozdiely v platoch sú od 2 do 28 % v neprospech žien. Zhruba 67 % ľudí zamestnaných v IT sektore má vyššie odborné vzdelanie či vysokú školu, len okolo 30 % má len strednú školu. Vyššie vzdelanie má viac mužov (73 %) ako žien (66 %).

Novinka: Nový druh hada

Medzinárodný tím na čele s vedcami z Univerzity Komenského v Bratislave objavil po 17 rokoch nový druh hada rozšíreného v Turecku, Azerbajdžane, Arménsku, Gruzínsku, Iraku, Iráne a Rusku, vrátane malej oblasti zasahujúcej aj do Európy.

Analýzou genetických aj morfologických údajov vedci zistili, že užovka sarmatská (Elaphe sauromates - na oboch fotografiách) v skutočnosti zahŕňa aj ďalší druh, ktorý nazvali podľa starobylého kráľovstva Urartu – Elaphe urartica. Opis nového druhu užovky bol publikovaný vo vedeckom časopise PeerJ. Podľa hlavných autorov štúdie Daniela Jablonskeho a Davida Jandzíka z Univerzity Komenského je mimoriadne náročné túto užovku objaviť v prírode. Navyše sa vyskytuje v oblasti, ktorá je geopoliticky pomerne komplikovaná. Aj preto si zber materiálu pre štúdiu vyžiadal celkovo 17 rokov a širokú medzinárodnú spoluprácu. Nový druh je na základe vonkajších znakov veľmi podobný užovke sarmatskej. Až analýza DNA odhalila, že ide o sesterský a tzv. kryptický, čiže skrytý, druh. „Objav dokazuje, že aj oblasť alebo skupina živočíchov pomerne dobre prebádaná môže potenciálne skrývať prekvapivé objavy, ak sa výskum realizuje trpezlivo a s využitím kombinácie metód. V tomto prípade štatistických, genetických aj morfologických a v širokej medzinárodnej spolupráci“, nazdáva sa Daniel Jablonski.

Nový druh hada patrí medzi veľké užovky známeho rodu Elaphe, ktorý je tiež veľmi populárnym medzi chovateľmi teráriových zvierat. Objav nového druhu a analýza jeho biogeografie je dôležitým krokom k poznaniu formovania a vývoja organizmov žijúcich v Európe a Ázii. „Nález je pre nás aj akýmsi zavŕšením osobnej cesty od nadšených milovníkov a niekdajších chovateľov užoviek rodu Elaphe až k nálezu a vedeckému opisu nového druhu“, prezradil David Jandzík.

Kráľovstvo Urartu, na ktoré história viac než na tisícročie zabudla, prekvitalo v dobe železnej (9. až 6. storočí p. n. l.) v oblasti dnešnej Arménskej vysočiny v okolí jazera Van v Turecku, kde sa vyskytuje aj nový druh užovky. Meno zvolili autori vedeckého opisu z úcty k pôvodnému menu užovky sarmatskej. Jej názov odkazuje na Sarmatov, konfederáciu kočovných kmeňov, ktorí obývali podobné územie severne od Čierneho mora ako užovka sarmatská.

Dovolenka 2019: Vplyv kurzového vývoja

Letná dovolenková sezóna už klope na dvere. V ktorých krajinách nám kurzový vývoj predraží a v ktorých zlacní tohtoročnú dovolenku? Odpovede prináša analýza Poštovej banky. 

Najobľúbenejšou destináciou Slovákov je hneď po domovine Chorvátsko. Pozitívnou správou pre našincov je, že kurz eura voči chorvátskej kune je aktuálne takmer totožný s úrovňou, aká bola v rovnakom období vlaňajška. Čiže kurzový vývoj nám dovolenku v Chorvátsku tento rok nepredraží, ale na druhej strane ani nezlacní. Rovnako ako pred rokom by sme mohli zaplatiť aj v obľúbenom Bulharsku. Aspoň z pohľadu kurzového vývoja. Z hľadiska vývoja mien je situácia pre našincov podstatne priaznivejšia v krajinách ako Turecko a Tunisko. Spoločná európska mena bola v máji v porovnaní s minuloročným májom voči tureckej líre silnejšia až o takmer tretinu. Z hľadiska kurzového vývoja je tak Turecko ideálnou dovolenkovou destináciou. V prípade tuniského dinára je euro medziročne silnejšie o vyše 12 %. Za rovnaký objem peňazí by sme si tak v týchto krajinách mohli v súčasnosti dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb. Rovnako aj ceny za ubytovanie v hotelových rezortoch by tak hlavne v prípade Turecka mohli byť pre našincov atraktívnejšie. Menej priaznivá je ale situácia pre dovolenkujúcich v Egypte, keďže naša mena je voči egyptskej libre zhruba o desatinu slabšia ako pred rokom. 

Zatiaľčo pred rokom bolo pre našincov výhodnou dovolenkovou destináciou aj Rusko, tak tento rok tomu už tak úplne nie je. Euro je totiž voči ruskému rubľu v porovnaní s vlaňajškom mierne slabšie o -1,4 %. Rusko síce nepatrí medzi „TOP destinácie“ Slovákov, na atraktivite však postupne získava. O niečo bližšie to však za predĺženým víkendom máme do Veľkej Británie. Ani voči britskej libre si však euro neviedlo najlepšie a medziročne mierne stratilo -0,9 %. Z dlhodobejšieho hľadiska je ale situácia pre našu menu priaznivejšia. Rozhodnutie o vystúpení Británie z EÚ „padlo“ takmer pred 3 rokmi (jún 2016) a brexit sa odvtedy podpísal pod oslabovanie libry. Európska mena je aktuálne až o 12 % silnejšia ako pred referendom o brexite. Euru sa darí aj voči menám nášho regiónu. 

Zhodnotenie eura voči okolitým menám síce nie je výrazné, ale aj tak tento kurzový vývoj našincov poteší. Okrem toho to môžu pozitívne vnímať aj obyvatelia prihraničných oblastí, ktorí k susedom radi vycestujú na nákupy. Naša mena je totiž medziročne silnejšia voči maďarskému forintu o 2,6 %, voči českej korune o 0,5 % a oproti poľskému zlotému si pripísala len nepatrných 0,2 %. Najnepriaznivejší vývoj zaznamenalo euro voči americkému doláru, oproti ktorému je v súčasnosti o vyše -5 % slabšie ako vlani. Euru v porovnaní s jeho americkým náprotivkom nepraje hlavne roztváranie nožníc medzi menovou politikou Európskej centrálnej banky a amerického Fed-u, nakoľko v Eueópskej únii sa hlavná úroková sadzba stále drží na nulovej úrovni, zatiaľ čo Fed sadzbu postupne zvyšuje (aktuálne je v pásme 2,25 – 2,50 %). Ruku k dielu pridáva aj neistota ohľadom brexitu či spomaľovania globálnej ekonomiky. 


streda 12. júna 2019

SR: 21 miliónov eur pre poľnohospodárov

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala od utorka do 10. júla prijímať žiadosti poľnohospodárov o kompenzáciu strát za sucho v roku 2017. Poľnohospodári môžu okrem toho požiadať aj o štátnu pomoc na platby poistného v poľnohospodárskej výrobe. 

Oprávnenými žiadateľmi sú podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v rámci podporného opatrenia "Sucho 2017" tí, ktorým sa pre extrémne sucho v roku 2017 znížila priemerná ročná produkcia poľnohospodárskych výrobkov viac ako o 30 %. Zároveň oprávnenými žiadateľmi sú podniky, ktoré predložili podklady pre vypracovanie vládou schváleného materiálu 19. decembra 2018. Kompenzácia straty bude od 35 % do 90 %, a to v závislosti od toho, či žiadateľ využíval v tomto období závlahový systém, či si poistil svoju výrobu alebo príjem minimálne na polovicu a či pôsobí v oblastiach s prírodnými obmedzeniami. Tí, ktorí sa chovali zodpovedne, získajú viac. Celkovo je určených na vyplatenie na toto opatrenie 17 miliónov eur. Pritom platí špeciálna výnimka: ak sa žiadateľ stal podnikom v ťažkostiach v dôsledku sucha v 2017, zostáva oprávneným žiadateľom, čo pri iných opatreniach neplatí. Zároveň PPA znížila administratívnu záťaž. Ak si totiž žiadateľ súbežne so žiadosťou o dotáciu "Sucho 2017" podáva aj žiadosť o dotáciu v rámci opatrenia "Poistné", postačuje, aby originály požadovaných potvrdení predkladal len k jednej žiadosti.

Cieľom opatrenia "Poistné", na ktoré vyplatí PPA celkovo 4 milióny eur, je podporiť mikro-, malé a stredné podniky pôsobiace v rastlinnej a v živočíšnej prvovýrobe formou úhrady platby poistného. Poľnohospodári môžu požiadať o preplatenie oprávnených nákladov a výdavky na platby poistného, ktoré kryje straty spôsobené prírodnými katastrofami, nepriaznivými poveternostnými udalosťami, ktoré možno prirovnať k prírodnej katastrofe, výskytom chorôb zvierat alebo škodcov rastlín a vplyvom chránených zvierat," vysvetlil Kožuch. V rámci podporného opatrenia "Poistné" je žiadateľom refundované poistné do výšky 65 %, ktoré uhradia v období odo dňa podania žiadosti do 30. septembra 2019. Do tohto opatrenia sa už nebudú môcť zapojiť tí, ktorí požiadali o podporu na poistenie úrody pre rok 2019 v zmysle nariadenia vlády SR číslo 83 z roku 2017 o podmienkach poskytovania podpory v rámci spoločnej organizácie trhu s vínom. Takíto žiadatelia nie sú oprávnenými žiadateľmi na poskytnutie dotácie v rámci opatrenia "Poistné".

Aktuálne: Prispieť na dobročinné projekty bezkontaktne

Viete si predstaviť život bez hotovosti? Nové technológie a trendy ovplyvňujú aj tretí sektor, vznikli tak napr. bezkontaktné darcovské terminály. Prispieť na dobrú vec nebolo nikdy ľahšie.

Neziskový sektor je tiež nútený prispôsobovať sa novým trendom a technológiám a reagovať na potreby svojich priaznivcov. „Na darcovskom portáli DobráKrajina.sk registrujeme v posledných rokoch rapídny nárast využívania platobných kariet zo 4 % v roku 2010 na vyše 40 % v roku 2018. Pri tradičných finančných zbierkach dokážu nové technológie zvýšiť vyzbieranú sumu až o 40 – 60 %“, hovorí Jana Desiatniková. V spolupráci s UniCredit Bank prináša Nadácia Pontis ako správca portálu špeciálne dotykové platobné terminály, ktoré nahradia tradičné pokladničky využívané pri finančných zbierkach. V praxi to znamená, že darca môže organizáciu podporiť pomocou svojej platobnej karty bežným spôsobom alebo bezkontaktne. Stačí si vybrať sumu a dotknúť sa platobného terminálu. Darovanie je tak jednoduché, rýchle, bezkontaktné a bezdrôtové.

Tento revolučný spôsob realizácie finančných zbierok šetrí organizáciám administratívne náklady aj bankové poplatky za odvod hotovosti a darcov zbavuje rizika spojeného so stratou hotovosti. „Už od momentu, kedy sme si pred dvoma rokmi v stane DobraKrajina.sk na Pohode vyskúšali prvé darcovské bezkontaktné pokladničky VISA, sme vedeli, že organizácie takéto riešenia naozaj potrebujú. Nielenže ich to odľahčí od administratívy spojenej so zbieraním hotovosti, výrazne to zjednoduší proces darovania aj pre samotných darcov. Riziko zneužitia darovaných peňazí sa výrazne znižuje. Každá transakcia je zachytená v systéme a darcovia sa viac nemusia obávať, že ide o podvodnú zbierku“, dodáva J. Desiatniková.

DiscoverEU: Ďalších 20.000 mladých ľudí dostáva šancu prebádať Európu

Do tretieho kola tejto iniciatívy Európskej únie (EÚ) pre mládež sa prihlásilo takmer 95.000 osemnásťročných Európanov. Cestovné poukazy DiscoverEU teraz získalo vyše 20.000 z nich. Na maximálne 30-dňovú cestu sa budú môcť vydať v období od 1. augusta 2019 do 31. januára 2020.

Úspešní uchádzači tretieho kola môžu podniknúť cestu sami alebo v maximálne päťčlenných skupinách, počas maximálne 30 dní v období od 1. augusta 2019 do 31. januára 2020. Cestovať budú prevažne vlakom, pričom vo výnimočných prípadoch budú môcť využiť aj iné spôsoby dopravy. Okrem cestovného poukazu dostanú aj technickú podporu a usmernenia k témam, akými sú udržateľné spôsoby cestovania a čo to znamená byť ambasádorom iniciatívy DiscoverEU. So svojimi skúsenosťami v rámci tejto úlohy budú môcť podeliť pomocou sociálnych médií (Instagram, Facebook, Twitter), alebo aj formou prezentácie na svojich školách či v miestnych komunitách. Okrem toho prostredníctvom sociálnych médií budú môcť nadviazať kontakt s ostatnými cestovateľmi a vyrozprávať svoje zážitky.

Všetci účastníci dostanú aj pozvánky na prvé stretnutia iniciatívy DiscoverEU, ktoré sa budú konať na rôznych miestach v Európe a budú sa niesť v znamení tém ako udržateľnosť či kultúrne dedičstvo. Prvé takéto stretnutie sa uskutoční v meste Nijmengen (Holandsko) 12. a 13. júla t.r. a jeho témou bude udržateľnosť.

Európska komisia plánuje otvoriť ďalšie kolo prihlášok pred koncom roka, pričom k dispozícii bude ďalších 20.000 cestovných poukazov.

utorok 11. júna 2019

Radíme: 4 kroky na zbavenie sa ojazdených pneumatík

Ak sa vo vašej obci alebo meste nenachádza vhodný distribútor - predajca či pneuservis na spätný zber ojazdených, odpadových pneumatík, podľa ustanovení Zákona o odpadoch máte právo požiadať o uzatvorenie zmluvy o spätnom zbere odpadových pneumatík s výrobcom alebo Organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV).

Odporúčaný postup:
1. Požiadajte výrobcu alebo Organizáciu zodpovednosti výrobcov (OZV) o zasielanie pneumatík.
2. Zaregistrujte sa u výrobcu alebo OZV do systému na základe zmluvy.
3. Upravte svoje všeobecne záväzné nariadenie (VZN) a doplňte do neho miesto, ktoré bude určené na odovzdanie – zber odpadových pneumatík.
4. Informujte občanov, že majú možnosť odovzdať ojazdené, odpadové pneumatiky aj na mieste určenom obcou

O všetko ďalšie sa už postará výrobca alebo OZV, ktorá vždy po zozbieraní istého počtu odpadových pneumatík zašle vozidlo, a to odvezie nepotrebné pneumatiky do spracovateľského závodu, kde z nich vyrobia nové výrobky – napr. protišmykové podlahy pre výrobné haly, protihlukové pásy v doprave a pod. Ing. Peter Gallovič zo spoločnosti EPA: „Spätný zber odpadových pneumatík prostredníctvom distribútorov (obchodník alebo pneuservis) je v zákone o odpadoch prioritou, nakoľko sa predpokladalo, že je prirodzené, že občan starú a nepotrebnú pneumatiku odnesie do predajne, kde kupuje novú, alebo do pneuservisu, kde si dáva vymieňať pneumatiky. Nakoľko prax ukázala, že u nás to nie je vždy prirodzené bolo potrebné umožniť aj spätný zber cez obce a nimi ustanovené miesta. Iniciatíva OZV ELTMA je príkladom toho, ako by mali výrobcovia reagovať na vzniknuté environmentálne výzvy.“

Podľa Ing. Radima Filáka z Organizácie zodpovednosti výrobcov pneumatí ELTMA aj po viac ako dvoch rokoch účinnosti nového Zákona o odpadoch verejnosť stále nevie o svojich právach a naopak ani časť distribútorov pneumatík si nie je istá svojimi zákonnými povinnosťami. 

Zelená domácnostiam II: Poukážky na kotly na biomasu

V 12. kole projektu podpory malých obnoviteľných zdrojov energie (OZE) Zelená domácnostiam II, ktoré bude otvorené v utorok 11. júna o 15.00 hod., budú môcť domácnosti žiadať o poukážky na kotly na biomasu. 

Podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) je v aktuálnom 12. kole Zelenej domácnostiam II je pre záujemcov podľa neho vyčlenená suma 400.000 eur. SIEA predpokladá, že v utorkovom kole bude vydaných 267 poukážok.

Národný projekt Zelená domácnostiam II je súčasťou Operačného programu Kvalita životného prostredia. Cieľom projektu je vďaka európskej a štátnej podpore do roku 2023 zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. SIEA plánuje podporiť inštalácie s celkovým výkonom 140 megawattov (MW).

EU: Osem lokalít pre superpočítače svetovej triedy

Z Európy má vzniknúť špičkový superpočítačový región – spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku EuroHPC vybral 8 lokalít pre superpočítačové centrá v ôsmich rôznych členských štátoch, kde sa umiestnia nové vysokovýkonné počítačové zariadenia.

Hostiteľskými mestami budú Sofia (Bulharsko), Ostrava (Česko), Kajaani (Fínsko), Boloňa (Taliansko), Bissen (Luxembursko), Minho (Portugalsko), Maribor (Slovinsko) a Barcelona (Španielsko). Tieto centrá podporia vývoj významných aplikácií v oblastiach ako personalizovaná medicína, vývoj liekov a materiálov, bioinžinierstvo, predpovede počasia a zmena klímy. Celkovo bude do konzorcií prevádzkujúcich tieto centrá zapojených 19 z 28 krajín spoločného podniku. Spolu s prostriedkami EÚ majú celkový rozpočet 840 miliónov eur. Konkrétne podmienky financovania nových superpočítačov budú spresnené v hostiteľských dohodách.

Vysokovýkonné počítačové kapacity sú kľúčom nielen na tvorbu rastu a pracovných miest, ale aj na strategickú autonómiu a inovácie. Superpočítače dokážu napríklad predpovedať vývoj miestnych a regionálnych poveternostných podmienok a predvídať rozsah aj smerovanie búrok a záplav, vďaka čomu je možné aktivovať systémy včasného varovania pred extrémnym počasím. Využívajú sa aj na vývoj nových liekov, kde riešia zložité fyzikálne rovnice, ktoré modelujú molekulárne procesy a pôsobenie nového lieku na ľudské tkanivá. Nachádzajú uplatnenie tiež v letectve a automobilovom priemysle, kde umožňujú komplexné simulácie a skúšanie jednotlivých súčiastok aj celých lietadiel a áut. Okrem toho, keďže sú nevyhnutné na rozsiahle simulácie a analýzu veľkých objemov dát, sú superpočítače mimoriadne zásadným článkom vo vývoji umelej inteligencie a posilňovaní európskych kapacít v oblasti kybernetickej bezpečnosti a blockchainu.

Spoločný podnik spolu s vybranými hostiteľskými lokalitami má v pláne obstarať 8 superpočítačov: 3 predexaflopové stroje (schopné vykonať viac ako 150 petaflopov, teda 150 miliónov miliárd operácií za sekundu), ktoré budú globálne v hornej päťke a 5 petaflopových strojov (schopných vykonať aspoň 4 petaflopy, teda štyri milióny miliárd operácií za sekundu). V najbližších mesiacoch podpíše dohody s hostiteľskými subjektmi a ich konzorciami. V dohodách sa spresní, ako bude fungovať proces obstarávania zariadení, ako aj príslušné rozpočtové záväzky Európskej komisie a členských krajín. Očakáva sa, že superpočítače sa pre európskych používateľov z radov akademickej obce, podnikov a verejného sektora sprevádzkujú v druhej polovici roka 2020. Všetky nové superpočítače budú pripojené k vysokorýchlostnej celoeurópskej sieti GEANT – podobne ako existujúce superpočítače, ktoré sú súčasťou PRACE.

pondelok 10. júna 2019

Trend: Zdieľame peniaze, fotografie aj dáta

Až dve tretiny príslušníkov generácie tzv. Mileniálov v celosvetovom prieskume pripustilo, že sa pri voľbe poslednej dovolenke inšpirovalo príspevkom publikovanom na niektorej zo sociálnych sietí (WeSwap, Prieskum správanie pri rezervácii služieb medzi spotrebiteľmi vo veku 18-34 rokov). Mileniáli a generácia Z chcú na dovolenke predovšetkým spoznávať nové miesta a prehlbovať svoje vedomosti o nich (50%, respektíve 55%), alebo lepšie poznávať sami seba (45%, respektíve 47%). 

Nemenej dôležitá je pre nich potreba relaxovať a uľaviť si od stresu - v oboch skupinách je týmito faktormi, ktoré sú najtradičnejšími dôvody letného cestovania, motivovaná takmer polovica (47%) opýtaných (WYSE Travel Confederation, New Horizons IV: Globálne štúdie cestujúcich mladých ľudí a študentov). Vidím fotografiu známeho na peknom mieste? Klik a letenka je rezervovaná. Ďalšie kliknutie a mám aj ubytovanie. Ďalšie kliknutie - to bol zvuk uzávierky pri snímke, ktorý počas sekundy zdieľate na Instagrame. Internet nás, spotrebiteľov naučil, že máme celý svet na dosah len na niekoľko kliknutí - bez ohľadu na to, či chceme nakupovať v eshope v Marakéši alebo zájsť s priateľmi na predĺžený víkend do Milána. Chceme cestovať, nakupovať a získavať nové zážitky rýchlo a bez stresu a byť neustále v spojení s priateľmi. Vývoj on-line platobných nástrojov nám umožňuje nielen rýchlo zaplatiť za ubytovanie alebo letenky, ale tiež získať peniaze v prípade, že dôjde k nejakej nečakanej nepríjemnej situácii", konštatuje Giel Abdelwahabová. Takmer 90% amerických príslušníkov generácie Z pripúšťa, že sociálne médiá ovplyvňujú ich plány na dovolenku (Expedia & Future Foundation, Štúdia o cestovateľskom správaní generácie mileniálov). Celosvetovo si 6 z 10 mileniálov vyberá destináciu podľa toho, aké ľahké by bolo novú skúsenosť zachytiť do príspevku na Instagrame (WeSwap, Prieskum správanie pri rezervácii služieb medzi spotrebiteľmi vo veku 18-34 rokov). Často to znamená rezerváciu ubytovania alebo leteniek veľmi spontánne - proces úhrady je len doplnok, ktorý musí byť ešte rýchlejšie a pohodlnejšie. Prieskum vykonaný na objednávku spoločnosti PayPal rovnako potvrdil, že viac ako 30% ľudí vo veku 16-35 rokov používa mobilné aplikácie na urýchlenie transakcií (PayPal & Censuswide, Analýza vzorcov požičiavanie peňazí v rodine a medzi priateľmi).

Napriek zlepšovanie povedomie spotrebiteľov o bezpečnosti dochádza pri cestovaní k nespočetných situácií, kedy sa viac či menej vedome vystavujeme riziku. Až 65% pasažierov o sebe dokonca ochotne poskytne o sebe ďalšie informácie, napr. cieľ cesty, adresu ubytovanie alebo vlastné fotografie (Medzinárodná asociácia leteckej prepravy, Globálny prieskum medzi pasažiermi 2018), aby celý proces uľahčilo, napríklad urýchlením odbavenie a nástupe do lietadla. Navyše 67% hotelov na svete nedokáže riadne ochrániť osobné údaje svojich zákazníkov (Symantec, interné dáta), napr. detaily o ubytovaní alebo čísla platobných kariet. Preto je pri rezervácii ubytovania alebo dopravy počas dovolenky dôležité zvlášť u rýchlych platieb pamätať na riešenia, ktoré dokážu nakupujúci chrániť. Rýchle rozhodnutia aj spoločné dovolenky môže byť začiatkom úžasného dobrodružstva a nádherných spomienok, ale aj začiatkom nekonečné rady dohadov. Rezervovať ubytovanie alebo kúpiť letenky pre všetky nebýva zvyčajne problém. Inak je tomu u získanie peňazí späť od ostatných. Podľa štúdie spoločnosti PayPal má 31,1% Čechov problém získať späť peniaze zapožičané rodinným príslušníkom alebo priateľom (PayPal & Censuswide, Analýza vzorcov požičiavanie peňazí v rodine a medzi priateľmi). Respondenti v prieskume uvádzali ako najčastejšie dôvody toho, že nedostanú požičané prostriedky späť, predovšetkým nemožnosť výkonu jednoduché a ľahké platby bez hľadania bankomatu alebo čísla účtu v emailovej konverzácii.

Ako prevencia nepríjemných situácií je vhodné nielen používať dôveryhodné platobné metódy, ale tiež si prečítať recenzie hotelov a letísk. Tiež je dobré pamätať, že príprava cesty znamená nielen kúpiť letenky či lístky a rezervovať ubytovanie.

Slovensko.sk: Nová verzia aplikácie aj prieskum

V súvislosti s prípravami nových funkcií elektronických schránok je tu tiež príležitosť zapojiť sa do testovania návrhov. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky začiatkom júna t.r. už sprístupnilo novú verziu Aplikácie pre eID (na prihlasovanie sa občianskymi preukazmi s čipom) pre platformy Windows, Mac a Linux (verzia 3.2). 

Používateľom, ktorí už majú uvedenú aplikáciu nainštalovanú, bude ponúknutá možnosť jej aktualizácie automaticky ihneď po spustení. Aplikácia na prihlasovanie je dostupná priamo na portáli slovensko.sk v sekcii „Na stiahnutie" alebo na stránkach Ministerstva vnútra SR.

V krátkom prieskume sa budete môcť vyjadriť k jednotlivým situáciám, s ktorými sa používateľ v prostredí elektronických schránok každodenne stretáva. Výsledky prieskumu budú zapracované do výslednej formy elektronických schránok s čo možno najprívetivejším vplyvom na prácu s nimi. Prieskum obsahuje niekoľko klikateľných úloh a zaberie len pár minút. Podrobné inštrukcie nájdete priamo v online teste.