Aby sa stala Európa klimaticky neutrálnou do roku 2050, potrebuje transformovať svoj energetický systém so 75 % emisií skleníkových plynov EÚ. Prijaté stratégie EÚ v oblasti integrácie energetických systémov a vodíka majú vydláždiť cestu k efektívnejšiemu a vzájomne prepojenému energetickému sektoru, ktorý bude poháňaný dvojitými cieľmi čistejšej planéty a silnejšieho hospodárstva. Predstavujú nový investičný program v oblasti čistej energie v súlade s balíkom opatrení EÚ na obnovenie novej generácie EÚ a európskou dohodou o ochrane zelene.
Stratégia EÚ pre integráciu energetických systémov poskytne rámec pre prechod na zelenú energiu. Integrácia energetického systému znamená, že systém je plánovaný a prevádzkovaný ako celok, ktorý spája rôzne nosiče energie, infraštruktúry a sektory spotreby. Tento prepojený a flexibilný systém bude efektívnejší a zníži náklady pre spoločnosť. Napríklad to znamená systém, v ktorom by elektrina, ktorá poháňa európske autá, mohla pochádzať zo solárnych panelov na našich strechách, zatiaľ čo naše budovy sú udržiavané v teple teplom z neďalekej továrne a továreň je poháňaná čistým vodíkom vyrábaným z pobrežia. veterná energia.
Táto stratégia má tri hlavné piliere:
- „Kruhový“ energetický systém, ktorého jadrom je energetická účinnosť. V stratégii sa určia konkrétne opatrenia na praktické uplatnenie zásady „energetickej účinnosti“ a na efektívnejšie využívanie miestnych zdrojov energie v budovách alebo komunitách. Pri opätovnom využití odpadového tepla z priemyselných miest, dátových stredísk alebo iných zdrojov a energie vyrobenej z biologického odpadu alebo z čistiarní odpadových vôd existuje značný potenciál. Dôležitou súčasťou týchto reforiem bude vlna obnovy.
- Väčšia priama elektrifikácia sektorov konečného použitia. Keďže odvetvie energetiky má najväčší podiel na obnoviteľných zdrojoch energie, mali by sme stále viac využívať elektrinu tam, kde je to možné: napríklad pre tepelné čerpadlá v budovách, elektrické vozidlá v doprave alebo elektrické pece v určitých odvetviach. Medzi viditeľné výsledky bude patriť sieť jedného milióna nabíjacích staníc elektrického vozidla spolu s rozšírením slnečnej a veternej energie.
- V odvetviach, v ktorých je elektrifikácia zložitá, sa v stratégii presadzujú čisté palivá vrátane obnoviteľného vodíka a trvalo udržateľných biopalív a bioplynu. Komisia navrhne nový klasifikačný a certifikačný systém pre obnoviteľné a nízkouhlíkové palivá.
Stratégia stanovuje 38 opatrení na vytvorenie integrovanejšieho energetického systému. Patrí medzi ne revízia existujúcich právnych predpisov, finančná podpora, výskum a zavádzanie nových technológií a digitálnych nástrojov, usmernenie pre členské štáty o fiškálnych opatreniach a postupné rušenie dotácií na fosílne palivá, reforma riadenia trhu a plánovanie infraštruktúry a zlepšené informovanie spotrebiteľov. Analýza existujúcich prekážok v týchto oblastiach bude informovať o našich konkrétnych návrhoch, napríklad o revízii nariadenia TEN-E do konca roku 2020 alebo o revízii smernice o zdaňovaní energie a regulačného rámca trhu s plynom v roku 2021.
V integrovanom energetickom systéme môže vodík podporovať dekarbonizáciu priemyslu, dopravy, výroby energie a budov v celej Európe. Stratégia EÚ v oblasti vodíka sa zaoberá tým, ako premeniť tento potenciál na realitu prostredníctvom investícií, regulácie, tvorby trhu a výskumu a inovácií. Vodíkový sektor môže poháňať odvetvia elektriny, ktoré nie sú vhodné na elektrifikáciu a ktoré poskytujú skladovanie na vyrovnanie premenlivých tokov obnoviteľnej energie, ale to sa dá dosiahnuť iba koordinovanou činnosťou medzi verejným a súkromným sektorom na úrovni EÚ. Prioritou je rozvoj obnoviteľného vodíka, ktorý sa vyrába hlavne pomocou veternej a slnečnej energie. V krátkodobom a strednodobom horizonte sú však potrebné ďalšie formy nízkouhlíkového vodíka, aby sa rýchlo znížili emisie a podporil rozvoj životaschopného trhu.
Tento prechod si bude vyžadovať postupný prístup:
- Od roku 2020 do roku 2024 sa bude podporovať inštalácia najmenej 6 gigawattov obnoviteľných vodíkových elektrolyzérov v EÚ a výroba až jedného milióna ton obnoviteľného vodíka.
- Od roku 2025 do roku 2030 sa vodík musí stať neoddeliteľnou súčasťou integrovaného energetického systému s najmenej 40 gigawattov obnoviteľných vodíkových elektrolyzérov a výrobou až 10 miliónov ton obnoviteľného vodíka v EÚ.
- Od roku 2030 do roku 2050 by technológie obnoviteľného vodíka mali dosiahnuť zrelosť a mali by sa vo veľkom rozsahu využívať vo všetkých ťažko dekarbonizujúcich odvetviach.
S cieľom pomôcť pri plnení tejto stratégie Európska komisia otvára Európsku alianciu pre čistý vodík s vedúcimi predstaviteľmi priemyslu, občianskej spoločnosti, národnými a regionálnymi ministrami a Európskou investičnou bankou. Aliancia vybuduje investičný plynovod na rozšírenú výrobu a podporí dopyt po čistom vodíku v EÚ. S cieľom zamerať podporu na najčistejšie dostupné technológie bude komisia pracovať na zavedení spoločných noriem, terminológie a certifikácie založených na emisiách uhlíka počas životného cyklu, zakotvených v existujúcich právnych predpisoch v oblasti klímy a energetiky av súlade s taxonómiou EÚ pre udržateľné investície. Komisia navrhne politické a regulačné opatrenia na vytvorenie istoty investorov, uľahčenie zavádzania vodíka, podporu potrebnej infraštruktúry a logistických sietí, prispôsobenie nástrojov plánovania infraštruktúry a podporu investícií, najmä prostredníctvom plánu obnovy EÚ novej generácie.