- Bulharom by to trvalo v Európe najdlhšie - 88 rokov a 9 mesiacov, kedy by zarobili 775.418 EUR.
- Na druhom mieste je Slovensko, pretože Slováci by museli pracovať 77 rokov a 8 mesiacov, aby zhromaždili to, čo Musk, za minútu.
- Litve patrí tretie miesto, pretože Litovčanom bude trvať 69 rokov, kým nadobudnú 775.418 eur každú pracovnú minútu.
- Maďarsko (56 rokov a 6 mesiacov), Rumunsko (56 rokov a 6 mesiacov), Estónsko (51 rokov a 9 mesiacov), Chorvátsko (51 rokov a 9 mesiacov) a Poľsko (51 rokov a 9 mesiacov) sú ďalšími európskymi krajinami, kde by občania museli vynaložiť vyše 50 rokov na to, aby za minútu vygenerovali 775 418 EUR.
- Na druhej strane by obyvateľom Luxemburska trvalo najmenej času získať jednominútové bohatstvo Elona Muska, a to za 12 rokov a 8 mesiacov, ďalej by to boli obyvatelia Rakúska - 14 rokov a 5 mesiacov a Dáni - 14 rokov a 10 mesiacov.
piatok 22. januára 2021
Zisk: Ako Elon Musk
EU: Rýchlejšia pomoc pre najodkázanejších
Starostlivosť: Predčasné narodené deti
Vakcína: Motor ekonomického rastu
štvrtok 21. januára 2021
Banky: Výber podľa poplatkov
Slováci si svoju banku vyberajú najmä na základe výšky mesačného poplatku za vedenie bežného účtu. Za najkľúčovejší faktor pri rozhodovaní ho považujú takmer tri štvrtiny z nich (73 %). Respondenti na svojej banke rovnako najviac oceňujú, že nemá žiadne alebo len nízke poplatky za vedenie účtu (31 %).
Ďalším rozhodujúcim kritériom, ktoré berú Slováci do úvahy pri výbere banky je kvalitný internet banking, ktorý vyžaduje až 41 % klientov. Výška úrokovej miery je najdôležitejšia pre 24 % opýtaných a moderná banková aplikácia na spravovanie svojich financií je kľúčová pre 23 % klientov bánk (minulý rok to bolo 18 %). Na odporúčanie svojich priateľov, známych či členov rodiny sa spolieha 10 % respondentov a veľkosť banky berie do úvahy 6 % oslovených. Prieskum agentúry Focus pre mBank ukázal aj to, že viac ako tri štvrtiny klientov bánk (76 %) majú presný prehľad o tom, za aké služby a v akej výške platia vo svojej banke poplatky. Minulý rok malo presný prehľad o výške týchto poplatkov 69 % opýtaných - zdá sa tak, že Slováci si svoje financie začali kontrolovať viac. Stále je však takmer jedna štvrtina klientov (24 %), ktorá nemá presný prehľad o výške poplatkov vo svojej banke (naposledy to bolo 31 %).
Výsledky prieskumu ukázali, že väčšina Slovákov je so svojou hlavnou bankou spokojných. Svoju spokojnosť vyjadrilo až 93 % respondentov – z nich je veľmi spokojných 42 % a skôr spokojných 52 %. Celková spokojnosť klientov bánk je tak porovnateľná s predchádzajúcim rokom (92 %). Naopak, nespokojných je 7% klientov (minulý rok to bolo 8 %).
APT: Predpovede pre rok 2021
- Viac krajín bude využívať právne žaloby ako súčasť svojej kybernetickej stratégie: Predchádzajúce predpovede týkajúce sa poukázania na vinníka a odsúdenia APT útokov uskutočňovaných nepriateľskými stranami sa naplnili a budú ich nasledovať ďalšie organizácie. Odhalenie súborov nástrojov APT skupín používaných na úrovni vlád prinúti viac štátov urobiť to isté, čiže v snahe o odvetu poškodiť aktivity a vývoj útočníkov zničením existujúcich nástrojov ich protivníkov.
- Viac spoločností zo Silicon Valley prijme opatrenia proti sprostredkovateľom zero-day zraniteľností: Po škandalóznych prípadoch, kedy boli v populárnych aplikáciách zneužité zero-day zraniteľnosti na špionáž rozličných cieľov, je pravdepodobné, že viac korporácií v Silicon Valley zaujme voči sprostredkovateľom zero-day zraniteľností tvrdý postoj v snahe ochrániť svojich zákazníkov aj reputáciu.
- Intenzívnejšie cielenie na sieťové zariadenia: S rozšírením práce na diaľku sa prioritou stala bezpečnosť pripojenia zariadení do korporátnej siete a očakáva sa zintenzívnenie útokov na sieťové zariadenia, akými sú VPN brány. Môže sa tiež objaviť snaha získať prístupové údaje ku korporátnym VPN bránam prostredníctvom tzv. vishingu cez pracovníkov pracujúcich na diaľku.
- Vydieranie, požadovanie výkupného: Zmeny v stratégii ransomvérových skupín vedú ku konsolidácii stále veľmi rôznorodého, no pomerne úzkeho ransomvérového ekosystému. Po úspechu predošlých stratégií cielených útokov začne viac kľúčových ransomvérových hráčov cieliť svoje aktivity a získavať schopnosti podobné APT útokom – s peniazmi, ktoré tieto skupiny nadobudli vydieraním, budú schopné investovať nemalé prostriedky do nových pokročilých súborov nástrojov, pričom výškou svojich rozpočtov sa blížia tým, aké majú k dispozícii už niektoré zo štátom sponzorovaných APT skupín.
- Útoky s cieľom väčšieho narušenia: Tieto útoky budú výsledkom riadeného útoku, ktorý bol navrhnutý tak, aby ovplyvnil kritickú infraštruktúru, alebo spôsobil rozsiahle vedľajšie škody – pretože naše životy sa stali ešte viac závislými na technológiách, takže majú k dispozícii širšie pole pôsobnosti než kedykoľvek predtým.
- Vznik 5G zraniteľností: S rozširovaním tejto technológie, ako aj čoraz väčším počtom zariadení závislých od konektivity, ktorú 5G poskytuje, útočníci budú mať väčšiu motiváciu hľadať zraniteľné miesta, ktoré môžu zneužiť.
- Útočníci budú naďalej zneužívať pandémiu COVID-19: Aj keď pandémia nepriniesla rapídne zmeny v taktike, technikách či postupoch útočníkov, koronavírus sa stal pretrvávajúcou témou v centre záujmu. A keďže pandémia bude pokračovať aj v roku 2021, útočníci neprestanú zneužívať túto tému na prienik do cieľových systémov.
EU: Opatrenia voči COVID-19
- Do marca 2021 by malo byť v každom členskom štáte zaočkovaných aspoň 80 % osôb vo veku nad 80 rokov a 80 % zdravotníckych pracovníkov a pracovníkov v oblasti sociálnej starostlivosti.
- Do leta 2021 by členské štáty mali zaočkovať 70 % celkovej dospelej populácie.
- Komisia, členské štáty a EMA budú spolupracovať s príslušnými spoločnosťami, aby v plnej miere využili potenciál EÚ na zvýšenie výrobnej kapacity očkovacích látok.
- Komisia spolupracuje s členskými štátmi na vakcinačných certifikátoch, ktoré sú v plnom súlade s právnymi predpismi EÚ o ochrane údajov a ktorými možno podporiť kontinuitu starostlivosti. Do konca januára 2021 má byť dohodnutý spoločný postup, ktorý má umožniť rýchle používanie certifikátov členských štátov v systémoch zdravotnej starostlivosti v celej EÚ i mimo nej.
- Členské štáty by mali aktualizovať svoje testovacie stratégie tak, aby sa v nich zohľadnili nové varianty, a rozšíriť používanie rýchlych antigénových testov.
- Členské štáty by mali bezodkladne zvýšiť mieru genómového sekvenovania aspoň na 5 %, v ideálnom prípade na 10 % pozitívnych výsledkov testov. V súčasnosti testujú mnohé členské štáty menej ako 1 % vzoriek, čo nestačí na to, aby bolo možné určiť vývoj variantov alebo objaviť akékoľvek nové varianty.
- Mali by sa uplatňovať opatrenia na ďalšie znižovanie rizika prenosu ochorenia spojeného s dopravnými prostriedkami, akými sú hygienické opatrenia a opatrenia na dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti v dopravných prostriedkoch a na staniciach.
- Kým sa epidemiologická situácia výrazne nezlepší, mali by sa dôrazne neodporúčať žiadne cesty, ktoré nie sú nevyhnutné.
- V prípade cestujúcich, ktorí prichádzajú z oblastí s vyššou incidenciou obávaných variantov, by sa mali by sa zachovať primerané cestovné obmedzenia vrátane testovania.
- V záujme zabezpečenia včasného prístupu k očkovacím látkam Komisia zriadi mechanizmus Tím Európa (Team Europe) na koordináciu dodávok vakcín, o ktoré sa delia členské štáty s partnerskými krajinami. Tým by sa mal umožniť spoločný prístup členských štátov a partnerských krajín k niektorým z 2,3 miliárd očkovacích dávok, ktoré sa zabezpečili vďaka stratégii EÚ v oblasti vakcín, pričom osobitná pozornosť sa bude venovať západnému Balkánu, krajinám vo východnom a v južnom susedstve a Afrike.
- Európska komisia a členské štáty by mali naďalej podporovať nástroj COVAX, a to aj prostredníctvom včasného prístupu k očkovacím látkam. Pomocou mechanizmu Tím Európa sa už zmobilizovalo 853 miliónov EUR na podporu nástroja COVAX, vďaka čomu sa EÚ stala jedným z najväčších darcov tohto nástroja.
Trend: WiFi 6
streda 20. januára 2021
Upozorňujeme: Podvodníci v mene Sociálnej poisťovne
EU: Jednotný postup pri vakcinácii
5G: Bezpečný prechod
Radíme: Pomoc pre rodičov
- e-mail potrebujem-poradit@vudpap.sk,
- v pracovných dňoch od pondelka do piatka od 9.30 - 16.00 je bezplatne k dispozícii psychológ na čísle 0910 234 860,
- konzultovať problémy so špeciálnym pedagógom môžu rodičia v utorok a stredu na čísle 0910 361 252.
utorok 19. januára 2021
On-line: Energeticky úsporné domy
EU: Nový európsky Bauhaus
Osobné údaje: Na predaj?
Radíme: Jednoduchší home office
- Otvorená a úprimná komunikácia je pre zamestnancov najdôležitejšia, keďže odpovede na to, ako reagovať na krízové situácie hľadajú u svojich manažérov. Usporiadajte s vrcholovým vedením spoločnosti stretnutia typu „Opýtajte sa ma na čokoľvek“, kde zamestnancom môžete priblížiť, ako bude vaša firma pokračovať v práci za nových okolností.
- Realizujte prieskumy, aby ste pochopili emocionálny stav vašich zamestnancov, ich pracovné zaťaženie, či majú všetko, čo potrebujú na prácu na diaľku a či majú jasno vo firemných procesoch. Umožní vám to lepšie pochopiť špecifické okolnosti, v ktorých sa ľudia v súčasnosti nachádzajú a pomáha vám to tiež prijímať vyváženejšie rozhodnutia.
- Pomôžte svojim zamestnancom zvládnuť informačný pretlak a ťaživý pocit v týchto neistých časoch. Svoje tímy pravidelne a fakticky informujte o aktuálnej situácii, ako aj o tom, ako zostať v bezpečí a zdraví.
- Vytvorte komunikačné on-line kanály v oblasti HR a IT, aby mohol každý ľahko vyriešiť svoje problémy. Poskytnite všetkým zamestnancom návod, ako môžu začať s prácou na diaľku a používať daný softvér. Uskutočniť sa to dá prostredníctvom webinárov či skupinových hovorov.
- Vzdelávajte zamestnancov, aby pri práci na diaľku používali základné bezpečnostné postupy, napríklad ako zabrániť tomu, aby sa nestali obeťou mailového phishingu na webe, alebo ako spravovať svoje účty a heslá. Spoločnosť Kaspersky v spolupráci s Area9Lyceum vytvorili bezplatný kurz, ktorý pomáha zamestnancom pracovať bezpečne z domu.
- Aplikujte cloudové bezpečnostné riešenie. Aj malé spoločnosti by sa mali chrániť pred kybernetickými hrozbami bez ohľadu na to, či zamestnanci pracujú na firemných alebo súkromných zariadeniach.