piatok 22. júla 2022

EU: Právo na interrupciu

Právo na umelé prerušenie tehotenstva by malo byť zahrnuté do Charty základných práv Európskej únie. Žiadajú to poslanci Európskeho parlamentu v uznesení o rozhodnutí Najvyššieho súdu USA zrušiť právo na umelé prerušenie tehotenstva v Spojených štátoch. Rade by sa mal predložiť návrh na zmenu článku 7 Charty, kam sa doplní, že „každý má právo na bezpečné a legálne umelé prerušenie tehotenstva.“ Poslanci očakávajú, že Európska rada sa stretne s cieľom diskutovať o konvente na revíziu zmlúv EÚ.

Poslanci vyjadrujú solidaritu a podporu ženám a dievčatám v USA ako aj všetkým, ktorí sa podieľajú na poskytovaní a presadzovaní práva na legálne a bezpečné umelé prerušenie tehotenstva za takýchto náročných okolností. Vzhľadom na to vyzývajú Kongres USA, aby prijal návrh zákona, ktorý by chránil právo na umelé prerušenie tehotenstva na federálnej úrovni.

Znepokojuje ich aj možný nárast financovania iniciatív vo svete a v Európe, ktoré sa stavajú proti rodovej rovnosti a možnosti voľby vo veci interrupcií. Vyzývajú preto členské štáty, aby dekriminalizovali umelé prerušenie tehotenstva a odstránili existujúce právne, finančné, sociálne a praktické obmedzenia a bojovali proti nim. Krajiny EÚ by mali zaručiť prístup k bezpečným, legálnym a bezplatným službám umelého prerušenia tehotenstva, službám predpôrodnej starostlivosti a zdravotnej starostlivosti o matky, dobrovoľného plánovania rodiny a k službám zameraným na mladých ľudí, ako aj k prevencii, liečbe a podpore pri liečbe HIV bez diskriminácie. Komisia a členské štáty by mali podľa poslancov zintenzívniť svoju politickú podporu obhajcom ľudských práv a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí prispievajú k presadzovaniu sexuálneho a reprodukčného zdravia a právam.

Elektronika: V letnom režime

Najteplejšie obdobie roka mení náš prístup aj k domácemu režimu. Ani zariadenia, ktoré bežne využívame, nemusia stále pracovať naplno. Osobitne sa to týka obdobia našej dovolenky. Odmenou bude nielen nižší účet za energie, ale prispejeme tým aj k šetreniu našej planéty. Jediným elektrickým zariadením, ktoré sa vždy odporúča ponechať v činnosti, je bezpečnostný systém. Neželanú návštevu môžete počas neprítomnosti odradiť napríklad zapojením niektorých zariadení, osobitne svetelných zdrojov do „inteligentnej“ zástrčky ovládanej časovým spínačom.

ŠETRENIE ENERGIÍ, KEĎ STE DOMA
V lete trávime voľný čas častejšie mimo domácnosti než v iných ročných obdobiach. Slnečné dni lákajú k vode a na outdoorové aktivity, pričom na doácnosť či pozeranie televízie zostáva menej času. „Aj keď dnešné moderné domáce spotrebiče a zariadenia sú čoraz energeticky úspornejšie, v období, kefy ich využívame menej, je vhodné zvážiť, ktoré z nich budú zapnuté a ktoré dočasne radšej úplne odpojíme,“ odporúča Sabina Boudová.

1. KLIMATIZÁCIA - V horúčave je klimatizácia dobrým pomocníkom, ktorý zachraňuje našu pohodu. S chladením miestnosti to však netreba preháňať – známe je odporúčanie neklimatizovať na menej ako päťstupňový rozdiel oproti exteriéru. Pri rekordných teplotách vysoko nad 30 stupňov však odborníci odporúčajú nastaviť teplotu minimálne na 25 – 26 stupňov Celzia.

2. PRÍPRAVA JEDLA - Leto nám obvykle dovoľuje poľaviť v príjme kalórií, navyše ponúka viac zeleniny a ovocia. Z toho vyplýva logický záver – varte menej. Stravovacie potreby vynikajúco pokryjú aj šaláty, ktorých sa dá v lete pripraviť veľa druhov z čerstvých surovín. Varenie a pečenie navyše ohrieva vzduch v kuchyni a susedných miestnostiach, takže klimatizácia dostáva ešte viac zabrať. Ak dostanete chuť na vyváranie a pečenie, pokúste sa vytvoriť jedlá v čo najkratšom čase a čo najefektívnejšie – rúru zapnite len raz a suroviny pečte postupne alebo naraz.

3. PRANIE A SUŠENIE - V lete zvykneme doma prať častejšie, zato ak máte doma aj sušičku, tá si môže nachvíľu urobiť prázdniny. V teplom a suchom počasí bielizeň rýchlo uschne aj na obyčajnej šnúre. Príjemným bonusom je, že pri sušení na slnku vonia bielizeň skutočne príjemne.

4. TELEVÍZORY A AUDIO-VIDEO - Počas letných prázdnin by si mal v domácnosti viac oddýchnuť aj televízny prijímač rovnako ako ostatné zariadenia audiovizuálnej techniky. Ľudia sú oveľa viac vonku a po ovládači siahnu možno až neskôr večer, prípadne v dňoch so zhoršeným počasím. Ak nepoužívate televízor väčšinu dňa alebo viac dní po sebe, je vhodné nenechávať ich stále v pohotovostnom režime. Aj vtedy totiž spotrebovávajú energiu, aj keď len zlomok oproti plnému výkonu.

5. POČÍTAČE A WI-FI - Ak práve nepracujete doma na svojom počítači či notebooku v rámci home office, je vhodné znížiť energetický režim týchto zariadení ako aj všetkých periférií na minimum. Všade tam, kde svieti kontrolka, dosiahneme nulový odber úplným odpojením zariadenia od siete. Odpojiť treba aj všetky nabíjačky, ktoré tiež v stand-by režime odčerpávajú zo siete energiu. Netreba zabudnúť ani na wifi router. Sú to všetko síce malé prístroje s nízkou spotrebou, ale v súčte s ostatnými vypnutými spotrebičmi môžu mesačne ušetriť niekoľko eur a prispieť k celkovému šetreniu energií.

ŠETRENIE ENERGIÍ, KEĎ IDETE NA DOVOLENKU
Každý z nás pozná „cestovnú horúčku“, keď človeka pohltia prípravy pred odchodom do vzdialenej destinácie. Hlavne nič nezabudnúť! Okrem vecí, ktoré si chcete vziať so sebou, či doriešenia rôznych restov odporúča sa spísať úkony, čo urobiť s domácimi spotrebičmi. Pri väčšine z nich by mala byť poznámka „vypnúť“ alebo ešte radšej – „odpojiť“.

1. KUCHYNSKÉ SPOTREBIČE - Elektrické spotrebiče v kuchyni obvykle pred dlhšou neprítomnosťou odpájame nielen z dôvodu úspory energie ale aj bezpečnosti. Ide často o spotrebiče s vyšším výkonom. Zo zástrčky je preto vhodné vytiahnuť šnúru od rýchlovarnej kanvice, hriankovača, mikrovlnnej rúry, elektrickej rúry a sporáka, ale aj kávovarov či kuchynských robotov.

2. CHLADNIČKA - V prípade najväčšieho spotrebiča v našej kuchyni – chladničky – nie je v súvislosti s odchodom na dovolenku odpoveď na otázku „vypnúť či nevypnúť“ jednoznačná. S odstavením chladničky je totiž spojený proces jej vyprázdnenia a čistenia, na čo nie je vždy čas a nie každému to stojí za výslednú úsporu. Rozhodnutie je teda individuálne a závisí od vašej situácie či zámerov po návrate z dovolenky.

3. TELEVÍZORY A AUDIO-VIDEO - Odporúča sa počas dlhšej neprítomnosti celkom odpojiť audiovizuálne zariadenia v byte od siete, pretože elektrinu nenápadne „odsávajú“ aj v pohotovostnom režime. Ak sa po takom odpojení poobzeráte po miestnosti, nemali by na zariadeniach svietiť žiadne kontrolky.

4. POČÍTAČE A WI-FI- V prípade výpočtovej techniky a jej periférií platí podobné odporúčanie ako pri audiovizuálnej technike – pri odchode na dovolenku všetko odpojiť. Netreba zabudnúť ani na nabíjačky. Počítače, monitory, tlačiarne, reproduktory a ďalšie príslušenstvo sa najjednoduchšie odpoja zo siete, ak sú napojené na spoločnú predlžovačku s vypínačom. Ten by sme mali po korektnom vypnutí jednotlivých zariadení prepnúť do polohy „nula“.

5. KLIMATIZÁCIA - Klimatizačný systém v byte či dome môže byť za normálnych okolností počas viacdňovej neprítomnosti obyvateľov vypnutý. Platí to aj pre mobilné klimatizačné jednotky a ventilátory, ktoré je najlepšie celkom odpojiť od siete.



Riadim: Skôr než vycestujete

Ako zabezpečiť, aby dovolenka prebehla čo najhladšie? Vzhľadom na to, že toto leto dochádza k chaosu najmä na letiskách, dovolenkári by sa mali vopred veľmi dobre pripraviť na svoje cestovanie. Spoločnosť zaoberajúca sa vývojom softvéru na mieru pripravila užitočné technické rady pre bezpečné a príjemné cestovanie.

Odfoťte si cestovné doklady: Pri cestovaní sa potrebujete preukázať svoju identitu. Ak nastane situácia, že stratíte, alebo vám ukradnú doklady, bude oveľa jednoduchšie dostať sa do cieľa a späť, ak budete mať ich fotografie. Jednoduchým spôsobom, ako to urobiť na iPhone, je použiť skener dokumentov zabudovaný do natívnej aplikácie s poznámkami. Prípadne môžete na zariadení so systémom Android nasnímať niekoľko fotografií a označiť ich vo svojej galérii ako obľúbené. Odpadne vám tak všetok problém s hľadaním dokladov v batožine. Oplatí sa tiež uložiť identifikačné dokumenty ako súbory PDF a preniesť ich kópiu do iných zariadení. V dôsledku toho budete mať k nim prístup aj off-line. To je užitočné najmä vtedy, keď nemáte zabezpečené internetové pripojenie.

Majte prehľad o svojich veciach: Strata vecí na dovolenke dokáže dovolenkárov vystresovať práve vtedy, kedy by mali oddychovať. Aby ste tomu zabránili, použite digitálny sledovač, ktorý pomôže sledovať cennosti aj v prípade straty. Tieto sledovače možno použiť na notebookoch, telefónoch, peňaženkách, kľúčoch aj batožine. Existuje viacero rôznych typov sledovačov, niektoré budú s Bluetooth a iné budú používať GPS.

Nespoliehajte sa na papierové palubné lístky: Papierové palubné lístky je ľahké zameniť, takže by bolo rozumné využiť ich digitálnu formu. Môžete sa prihlásiť na webovú stránku leteckej spoločnosti a dohodnúť sa, že vám pošle palubný lístok mailom. Existuje tiež možnosť stiahnuť si aplikáciu vašej leteckej spoločnosti. Je tiež potrebné pripomenúť, že niektoré letecké spoločnosti vám budú účtovať poplatky za tlač palubných lístkov, takže sa oplatí mať ich v digitálnej forme. Pamätajte pritom, že zobrazenie palubného lístka závisí od dostatočne nabitého zariadenie. Zvážte prípadne používanie powerbanky.

Využite GPS sledovač: Je pravdepodobné, že budete cestovať do niektorej z mnohých obľúbených turistických destinácií a to so sebou prináša cestovateľský chaos. Kvôli zápcham na cestách a veľkým davom ľudí, ktorí sa zhromažďujú, aby obdivovali miestne atrakcie, budete podliehať zdržaniu. Aby ste tomu zabránili, oplatí sa využiť GPS, ktoré vám poskytne podrobnosti o navigácii a premávke. Nebudete tak musieť zbytočne čakať v dlhých kolónach. Na zmiernenie akýchkoľvek problémov s navigáciou v cieli, ktorý nepoznáte, je rozumné využiť aplikácie, aby ste znížili pravdepodobnosť, že sa stratíte.

Rezervácia pobytu: Všetky dovolenkové destinácie budú preplnené návštevníkmi, najmä počas hlavnej sezóny. Oplatí sa preto rezervovať si miesto pobytu v dostatočnom predstihu. Využiť pritom môžete rôzne aplikácie na vyhľadávanie ubytovania a venujte čas aj recenziám od iných cestovateľov. Ušetriť peniaze za ubytovanie pomôžu rôzne vernostné programy či darčekové karty so zľavou.

Pripravte si zábavu: Pri cestovaní sa vyskytnú obdobia, kedy sa nudíte čakaním. Preto je dôležité zabezpečiť, aby ste mali po ruke zábavu. Vytvorením prispôsobeného zoznamu skladieb a stiahnutím podcastov sa už nikdy nebudete nudiť! Keďže v lietadle nebudete mať signál, je dôležité mať stiahnuté všetky zoznamy skladieb, podcasty a filmy, aby ste k nim mali prístup off-line. Môžete sa počúvaním cestovateľského podcastu pripraviť na váš pobyt pred samotným príchodom.

Získajte digitálny vodičský preukaz: Digitálny vodičský preukaz je užitočný, pretože ho možno použiť na identifikáciu pri cestovaní do zahraničia, takže pas nemusíte nosiť stále so sebou. Rýchlo sa aktualizuje novými informáciami, akou je napríklad zmena adresy. Ak by ste stratili, alebo vám ukradli mobil, môžete svoj digitálny identifikátor vymazať a následne získate nový.

štvrtok 21. júla 2022

EU: Úspora plynu pre bezpečnú zimu

Európskej únii hrozia ďalšie prerušenia dodávok plynu z Ruska. Európska komisia preto navrhuje nový legislatívny nástroj a európsky plán na zníženie dopytu po plyne v snahe znížiť spotrebu plynu v Európe do budúcej jari o 15 %. Všetci spotrebitelia, verejné správy, domácnosti, majitelia verejných budov, dodávatelia energie aj sektor priemyslu môžu a mali by prijímať opatrenia s cieľom šetriť plynom. Zrýchli tiež prácu na diverzifikácii dodávok vrátane spoločného nákupu plynu, aby rozšírila možnosti EÚ získavať plyn z alternatívnych zdrojov.

Komisia na základe článku 122 zmluvy navrhuje nové nariadenie Rady o koordinovaných opatreniach na znižovanie dopytu po plyne. Stanovila v ňom cieľovú hodnotu zníženia dopytu po plyne o 15 % v období od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023 pre všetky členské štáty. Nové nariadenie by jej poskytlo aj možnosť vydať po konzultáciách s členskými štátmi v súvislosti s bezpečnosťou dodávok plynu tzv. únijnú výstrahu, ktorá by znamenala povinnosť znížiť dopyt po plyne vo všetkých členských štátoch. Členské štáty by mali do konca septembra aktualizovať svoje národné núdzové plány, ako dosiahnu cieľovú hodnotu zníženia dopytu. Svoj pokrok by mali hlásiť raz za dva mesiace. Pri žiadosti o dodávky plynu z mechanizmu solidarity budú musieť preukázať opatrenia, ktorými sa snažili znížiť svoj dopyt. Komisia prijala tiež európsky plán znižovania dopytu po plyne, v ktorom vytýčila opatrenia, zásady a kritériá koordinovaného znižovania dopytu. Je zameraný na náhradu plynu inými palivami a na celkové úspory energie vo všetkých sektoroch s cieľom zaručiť dodávky do domácností a kľúčovým spotrebiteľom, ktorými sú nemocnice, ale aj priemyselné odvetvia, ktoré majú zásadný význam pre zásobovanie základnými výrobkami a poskytovanie základných služieb pre hospodárstvo, dodávateľské reťazce EÚ a konkurencieschopnosť. Plán obsahuje usmernenia pre členské štáty, ktoré by mali zvážiť pri plánovaní utlmenia činností.

Plán znižovania dopytu po plyne vychádza z konzultácií s členskými štátmi a odvetvím priemyslu. Pred tým, než by členské štáty začali zvažovať utlmenie činností, mali by vyčerpať všetky možnosti náhrady paliva, nepovinné úsporné opatrenia aj alternatívne zdroje energie. Prioritou by mal byť prechod na obnoviteľné zdroje energie či čistejšie alebo menej znečisťujúce možnosti s nižšími emisiami uhlíka. Ako dočasné riešenie však možno bude potrebné prejsť na uhlie, ropu alebo jadrovú energiu. Podmienkou pri tom bude predísť dlhodobej odkázanosti na uhlie. Členské štáty by mohli zaviesť systémy aukcií alebo výziev na predkladanie ponúk v snahe stimulovať znižovanie spotreby energie zo strany priemyselných odvetví. Môžu poskytovať podporu v súlade so zmenou dočasného krízového rámca štátnej pomoci. Ďalším dôležitým faktorom pri úsporách energie je zníženie miery vykurovania a chladenia. Komisia nalieha na všetky členské štáty, aby odštartovali osvetové kampane na propagáciu veľkoplošného zníženia miery vykurovania a chladenia a aby začali vykonávať oznámenie EÚ o šetrení energiou, ktoré takisto zahŕňa mnoho možností krátkodobých úspor. Členské štáty by mali ísť príkladom a mohli by prikázať cielené zníženie miery vykurovania a chladenia v budovách pod správou verejných orgánov.

Plán znižovania dopytu ďalej pomôže členským štátom spomedzi svojich „nechránených“ skupín odberateľov identifikovať a určiť ako prioritu najkritickejších odberateľov alebo zariadenia, a to na základe celkových hospodárskych hľadísk a týchto kritérií: 
  • spoločenská kritickosť – pri sektoroch vrátane zdravia, potravín, bezpečnostnej ochrany a bezpečnosti, rafinérií a obrany, ako aj poskytovania environmentálnych služieb,
  • cezhraničné dodávateľské reťazce – sektory alebo priemyselné odvetvia poskytujúce tovar a služby so zásadným významom pre bezproblémové fungovanie dodávateľských reťazcov EÚ,
  • poškodenie zariadení – v snahe predísť situácii, keď by sa už nemohla znova rozbehnúť výroba bez značného omeškania, opráv, regulačného schválenia a nákladov,
  • možnosti zníženia spotreby plynu a náhrada výrobkov/komponentov – miera, do akej priemyselné odvetvia môžu prejsť na dovážané komponenty/výrobky, a miera, do akej možno dopyt po výrobkoch alebo komponentoch pokryť dovozom.

Investovanie: Slováci zostávajú pri zemi

Investovanie sa považuje za efektívny nástroj zhodnotenia peňazí práve v období rastúcej inflácie. Slováci sú však pomerne opatrní a viac ako polovica z nich preferuje neinvestičné produkty. Pre každého druhého človeka je najčastejšou bariérou voči investovaniu strach zo straty financií.

Investovanie ako nástroj na zhodnotenie úspor dnes využíva len tretina Slovákov. Pre takmer dve tretiny je toto riešenie skôr jedna veľká neznáma. Až 52 % našincov okrem toho siaha výlučne po neinvestičných produktoch a radšej držia svoje peniaze na bežných či sporiacich účtoch, poistkách alebo klasických terminovaných vkladoch. Slováci sú totiž stále pomerne konzervatívni a preferujú istotu pred vyšším zhodnotením. Potvrdzuje to aj prieskum, ktorý zrealizovala spoločnosť Go4insight pre 365.bank.

Bariérou voči investovaniu je najčastejšie strach zo straty peňazí. Ako dôvod to uviedla približne polovica tých, čo by nechceli investovať. Dlhá viazanosť financií odrádza od investovania 29 % Slovákov a 25 % uviedlo ako prekážku, že sa v investovaní nevyzná. Riešením pre konzervatívnejších ľudí môže byť preto spojenie termínovaného vkladu s investovaním do podielových fondov.

Upozorňujeme: Túto kozmetiku rozhodne nie

Do európskeho systému Safety Gate / RAPEX na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinárskych výrobkoch pribudli ďalšie upozornenia po kontrolách v Litve, Rakúsku, vo Švédsku, v Nemecku, Taliansku a Belgicku. Nové nebezpečné kozmetické výrobky sa však môžu predávať aj v iných krajinách či prostredníctvom internetu.

Krémy na tvár Drkinamasis veido kremas su natraliomis išrfomis odos tipams su proteinais (50 ml, najlepšie spotrebovať do: 09 2023A08, výrobná dávka: 09 2023A08, čiarový kód: 4770001336533), Veido kremas su kolagenu ir augaliniu aliejumi brandžiai odai (najlepšie spotrebovať do: 09 2023, výrobná dávka: 09 2023A15, čiarový kód: 4770001336540) a Maitinamasis veido kremas su bii vašku ir augaliniu aliejumi visiems (50 ml, najlepšie spotrebovať do: 10 2023A12, výrobná dávka: 10 2023A12, čiarový kód: 4770001336526) značky Margarita z Litvy ponúkané cez www.margarita.eu<http://www.margarita.eu/> obsahujú zakázanú látku Butylphenyl Methylpropional. V kréme Shivanya Beauty Cream značky Shivanya (výrobná dávka: September 2023, čiarový kód: 6000980911049) z Pakistanu bola zistená prítomnosť ortuti v množstve (13 500 +/- 2700 mg/kg). Ortuť sa hromadí v tele a môže spôsobiť poškodenie obličiek, mozgu, nervového systému, môže mať vplyv aj na reprodukciu. Krém na tvár Jabushe ORIGINAL Cream značky Jabushe (výrobné dávky: 2140 2, 2140 21 a 2140 22) zo Švédska ponúkaný cez https://jabushe.com/en/ môže byť mikrobiologicky kontaminovaný baktériami Pseudomonas aeruginosa, čo predstavuje riziko infekcie pre používateľov. A White Secret- krém na tvár značky Rodis (čiarový kód: 6028050090233) z Toga obsahuje nebezpečný hydroquinone.

Herbal color black - farba na vlasy vo forme prášku značky Neha Herbals (výrobná dávka: NHBL.65) z Indie obsahuje p-phenylenediamine (PPD - 1, 6 %) a nedostatočné množstvo oxidačného činidla na zabezpečenie úplnej reakcie látok a pripravovanej zmesi. PPD je silný kožný senzibilizátor.

Výrobky na zosvetlenie pokožky Carotone značky Nouvelie Parfumerie Gandour (čiarové kódy: 6 182000 1004 55, 6 182000 109939, 6 182000 104309, 6 182000 100462 a 6 82000 100493) ponúkaný cez www.margarita.eu<http://www.margarita.eu/> Caro White značka: Dream Cosmetics (čiarové kódy: 6 181100 531008, 6 181100 530070, 6 18100 530094 a 6 181100 530063) z Pobrežia Slonoviny obsahujú tiež hydroquinone, ktorý je určený len na profesionálne použitie iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobky tak môžu spôsobiť kožné alergie.

Mlieka na ochranu pred slnečným žiarením Sun milk Kids SPF 50+ (výrobná dávka: format: 22XXX/X) a Sun milk SPF 30 (výrobná dávka: format: 22XXX/X, čiarový kód: 5425001841851) značky BIOSOLIS z Belgicka neposkytujú deklarovanú ochranu. Používateľ tak nemusí byť dostatočne chránemý pred UV žiarením, čím sa zvyšuje riziko spálenia alebo rakoviny kože.

streda 20. júla 2022

EU: Spoločne obstarávanie pre obranu

Európska komisia prijala návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o posilnení európskeho obranného priemyslu prostredníctvom aktu o spoločnom obstarávaní (EDIRPA) na roky 2022 – 2024. Cieľom je uspokojiť najnaliehavejšie a najkritickejšie potreby týkajúce sa výrobkov obranného priemyslu. Komisia navrhuje z rozpočtu EÚ vyčleniť na roky 2022 až 2024 sumu 500 miliónov eur.

Nástroj má motivovať všetky členské štáty, aby spoločne obstarávali, a uľahčiť im prístup k potrebným výrobkom obranného priemyslu. Zabráni sa tak súpereniu medzi členskými štátmi, pokiaľ ide o rovnaké výrobky, a podporí sa úspora nákladov. Návrh má tiež posilniť interoperabilitu a umožniť európskej obrannej technologickej a priemyselnej základni (EDTIB) lepšie sa prispôsobiť a zvýšiť svoje výrobné kapacity tak, aby dokázala dodávať potrebné výrobky. Bude podporovať činnosti konzorcií zložených najmenej z troch členských štátov. Oprávnené činnosti (akcie) môžu zahŕňať nové projekty obstarávania v oblasti obrany alebo predĺženie tých projektov, ktoré sa začali po začiatku vojny.

Nástroj bude podporovať činnosti (akcie), ktoré spĺňajú tieto podmienky:
  • konzorcium najmenej troch členských štátov;
  • rozšírenie existujúcej alebo vznik novej spolupráce v oblasti spoločného obstarávania najnaliehavejších a najkritickejších výrobkov obranného priemyslu;
  • postupy verejného obstarávania odrážajúce zapojenie európskej obrannej technologickej a priemyselnej základne (EDTIB).
Zohľadnia sa pritom výstupy osobitnej skupiny pre spoločné obstarávanie v oblasti obrany zriadenej Európskou komisiou a vysokého predstaviteľa / vedúceho predstaviteľa Európskej obrannej agentúry. Pracovná skupina má uľahčiť koordináciu veľmi krátkodobých potrieb členských štátov v oblasti obstarávania a spoluprácou s členskými štátmi a výrobcami EÚ v oblasti obrany podporiť spoločné obstarávanie na účely dopĺňania zásob.

Pranie: Doména žien

Nový prieskum Samsungu (525 respondentov, ktorí žijú v partnerskom zväzku) zisťoval, ako perú Slováci. Takmer v polovici slovenských domácností (43,6 %) perie žena, resp. skôr žena a muž jej občas pomôže (36,6 %). Len v 15,4 % prípadoch sa o pranie delia muži a ženy. Pranie je mužskou doménou len v 2,3 % zväzkov. Najčastejším dôvodom, prečo práčku obsluhujú len ženy, je obava muža, že by zle vypral (33,7 %), tesne za ním je fakt, že žena ho k tomu nechce pustiť (31,8 %).

Slováci sú zvyknutí prať aj bežne zašpinenú bielizeň na vyšších teplotách. Až takmer 70 % Slovákov uviedlo, že perú na 40 °C, pätina uviedla, že dokonca perie na 40 a viac stupňoch. Len necelých 8 % uviedlo, že perie na 30 °C. Tri pätiny opýtaných používajú na dávkovanie pracieho prostriedku odmerku alebo viečko, čo im umožňuje kontrolovať spotrebu. Až takmer jedna tretina množstvo len odhaduje podľa skúseností a len 3,4 % uviedlo, že má práčku s automatickým dávkovaním. V nastaveniach a programoch práčok sa Slováci vyznajú, aj keď takmer 7 % perie všetku bielizeň len s jedným pracím programom a necelá štvrtina strieda len dva pracie programy. Tri až päť pracích programov využíva niečo vyše polovica opýtaných a necelých 15 % využíva všetky programy.

Sviežosť bielizne ovplyvňuje aj pravidelné čistenie práčky. Takmer štvrtina Slovákov svoju práčku čistí raz mesačne alebo dokonca častejšie. Raz za pol roka alebo raz ročne práčku čistí vyše 47 % opýtaných. Necelých 14 % čistí práčku až keď si spomenú a 8,8 % vôbec nejako špeciálne práčku nečistí. A 3,2 % opýtaných sa čisteniu nevenujú vôbec, pretože majú smart práčku, ktorá sa čistí sama. Z prieskumu vyplynulo, že Slováci zatiaľ neobjavili benefity sušičky – takmer 68 % ju nevyužíva alebo nevlastní. Z tých, ktorí uviedli, že ju majú, takmer 12 % v nej sušia všetku bielizeň, 15 % ju využíva najmä na väčšinu bielizne, ale sú výnimky, a vyše 5 % ju používa len na určitý druh bielizne (napr. uteráky a pod.). Napriek tomu, že sa pri používaní sušičky neodporúča pridávať aviváž do prania, až takmer 85 % vlastníkov sušičky to robí, čo môže mať za následok upchávanie filtra a neželané problémy s ich prevádzkou. Len vyše 15 % aviváž pri praní a následnom sušení v sušičke nepoužíva.

Radíme: Teplo v práci

Extrémne zvýšené teploty môžu na pracovisku spôsobovať záťaž zamestnancov. Tá môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únave a môže spôsobiť zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť a zvracanie. V záujme predísť zdravotným ťažkostiam sa zamestnávateľom odporúča zabezpečiť preventívne opatrenia.

Samozrejmosťou je dostupnosť a dostatok pitnej vody, ktorú musí zamestnávateľ zabezpečiť na vlastné náklady. V prípade, že sa od zamestnancov počas výkonu práce požaduje nosenie pracovného odevu, tento by mal byť jednovrstvový, podľa možnosti svetlej farby a vyrobený z prírodných materiálov. Syntetické materiály neumožňujú odparovanie potu. ÚVZ odporúča zamestnávateľom upraviť režim práce a zaviesť častejšie prestávky. V prípade potreby by sa mali umožniť zamestnancom prestávky v práci, aby sa mohli ochladiť osprchovaním alebo umytím pokožky chladnou vodou.

Na vnútornom pracovisku, kde je v dôsledku vysokých teplôt a technologických dôvodov prekročená prípustná operatívna teplota, by sa mal čas práce upraviť tak, aby bol dodržaný únosný čas práce. To platí aj pre iné pracoviská počas výnimočne teplých dní. Súčasná legislatíva jednoznačne nestanovuje teplotnú hranicu, kedy zamestnávateľ musí vykonávať jednotlivé opatrenia na ochranu zdravia zamestnancov. Vo všeobecnosti však platí, že ak na pracovisku nemožno zabezpečiť optimálne podmienky, zamestnávateľ musí vykonať ochranné a preventívne opatrenia zamerané na ochranu zamestnancov pred poškodením zdravia v dôsledku nadmernej horúčavy. Zamestnávateľ môže upraviť čas práce, posunúť začiatok pracovnej zmeny, zaviesť častejšie striedanie zamestnancov, častejšie prestávky a inštalovať klimatizáciu.
      
Zamestnávateľ by mal ďalej na pracovisku tienením žalúziami alebo roletami zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov. Ak nie je na pracovisku klimatizácia, je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním. Klimatizáciu je potrebné využívať primerane, a to tak, aby rozdiel medzi vnútorným a vonkajším prostredím bol päť až sedem stupňov Celzia.

utorok 19. júla 2022

EU: Prísnejšie pravidlá pre krv aj materské mlieko

Vďaka návrhu nových pravidiel sa budú môcť občania pri darovaní alebo prijímaní pre život dôležitých látok ľudského pôvodu – od krvi, cez tkanivá až po bunky, ale aj materské mlieko a mikroflóru – cítiť bezpečnejšie. Návrh sa zameriava na uľahčenie cezhraničnej výmeny kritických zdravotníckych výrobkov. Posilňuje solidaritu medzi orgánmi verejného zdravotníctva, podporuje inovácie pri dodržaní rovnako prísnych noriem kvality a bezpečnosti pre tých, ktorí tieto látky darujú, ako aj tých, ktorí ich potrebujú na liečbu.

Čísla hovoria jasnou rečou:
  • liečba látkami ľudského pôvodu má vysokú pridaú hodnotu a každoročne umožňuje vykonať množstvo život zachraňujúcich a pre život dôležitých liečebných zákrokov: pacienti v EÚ dostanú 25 miliónov krvných transfúzií, napr.  chirurgii alebo úrazovej chirurgii;
  • viac ako 36.000 transplantácií kmeňových buniek na liečbu rakoviny krvi;
  • zákroky prinášajúce nový život prispievajú k 165.000 narodeniam detí po asistovanej reprodukcii;
  • zákroky zvyšujúce kvalitu života, ako napríklad 14.500 transplantácií rohovky na zlepšenie zraku či 2.000 kožných transplantácií pri popáleninách a iných úrazoch.
Návrh obsahuje celý rad nových opatrení určených na vyplnenie existujúcich medzier a vypracovaných na podporu fungovania tohto dôležitého odvetvia. Cieľom návrhu je riešiť aj obavy týkajúce sa adekvátnej dostupnosti dodávok, na ktoré poukázala pandémia COVID-19.

Viac ochrany pre pacientov, darcov a potomkov:
  • predpis platí pre všetky látky ľudského pôvodu, s výnimkou parenchymatóznych orgánov, príkladom látky, ktorá bola pridaná do rozsahu jeho pôsobnosti, je ľudské materské mlieko;
  • zvýšená ochrana príjemcov liečby látkami ľudského pôvodu, ako aj ich darcov a detí narodených asistovanou reprodukciou;
  • využitie poznatkov jestvujúcich technických orgánov v Európe, najmä Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a Európskeho riaditeľstva pre kvalitu liekov a zdravotnej starostlivosti (Rada Európy), na aktualizáciu technických usmernení;
  • zavedenie primeraných opatrení založených na riziku na sprísnenie vnútroštátneho dohľadu, ako aj opatrení na podporu vnútroštátnych orgánov zo strany EÚ (odborná príprava, IT atď.).
Podpora inovácií:
  • viac podpory pre inovácie a spoločný postup posudzovania a schvaľovania prípravkov s látkami ľudského pôvodu úmerne rizikám, ktoré so sebou prinášajú;
  • registrácia všetkých subjektov vykonávajúcich činnosti ovplyvňujúce bezpečnosť a kvalitu látok ľudského pôvodu;
  • zriadenie koordinačnej rady pre látky ľudského pôvodu (SCB) v spolupráci s členskými štátmi a ako pomoc pre členské štáty pri spoločnom vykonávaní nového nariadenia;
  • vytvorenie platformy EÚ pre látky ľudského pôvodu s cieľom zhromaždiť všetky požadované informácie, zefektívniť podávanie správ a zvýšiť informovanosť občanov.
Nariadením sa po jeho prijatí a implementácii vo všetkých členských štátoch nahradia pravidlá bezpečnosti a kvality stanovené v dvoch smerniciach (2002/98/ES pre krv a krvné zložky a 2004/23/ES pre tkanivá a bunky) a v ich vykonávacích aktoch.

On-line: Podvodníci s láskou

Známe pravidlo dôveruj, ale preveruj, platí aj pri láske. S podvodníkmi sa môžete stretnúť tak na sociálnych sieťach, internetových zoznamovacích portáloch, ale napríklad aj počas dovolenky. Zámer je vždy rovnaký – usilujú sa získať dôveru obete s cieľom vymámiť od nej finančné prostriedky, častokrát aj celoživotné úspory. Spôsob konania podvodníkov sa mení podľa toho, kde sa s obeťou zoznámili, teda či v prostredí internetu alebo osobne.

Pri internetových podvodoch sa podvodníci zameriavajú najmä na staršie ročníky. Prívetivé až vtieravé správy písané lámavou slovenčinou obsahujú gramatické a štylistické chyby z internetových prekladačov. Postupne sa usilujú získať dôveru a náklonnosť obete, ktorej líčia vymyslené životné príbehy alebo ťažkú ekonomickú situáciu a žiadajú finančné prostriedky na letenku za účelom stretnutia, z dôvodu nedostatku peňazí pre blokáciu účtu, či pre ťažko choré dieťa... „Zvyknú sa vydávať za lekárov, vojakov bojujúcich v misiách, ale aj známe osoby z kráľovského prostredia. Nedajte sa oklamať, v skutočnosti ide o dobre organizovanú skupinu podvodníkov“, radí JUDr. Sylvia Ďatelinková z Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Podvodníkov je veľmi ťažké vypátrať a získať späť poukázané peniaze je problém. Zväčša ide o zahraničné účty, kde sú okamžite vybrané. Neznámym osobám neposielajte ani chránené  osobné údaje vrátane intímnych fotografií, aby ste neboli vydieraní. Zvažujte, aké informácie o sebe na sociálnych sieťach a zoznamovacích fórach uvádzate. Neprevádzajte peňažné prostriedky neznámym osobám, neposkytujte im údaje o platobnej karte a ani prístupové kódy do elektronického bankovníctva. Neotvárajte linky zaslané neznámou osobou, ani prílohy pripojené k správe a neposkytujte ani vzdialený prístup do vášho počítača neznámym osobám. Ak ste podvodníkovi naleteli, kontaktujte bezodkladne políciu. V prípade, že ste poskytli údaje o platobnej karte či nebodaj prístupové kódy do elektronického bankovníctva inej osobe, urýchlene kontaktujte vašu banku a požiadajte o blokáciu. Komunikujte o vzniknutej situácii s blízkymi osobami, ktorým dôverujete. S. Ďatelinková záverom dopĺňa: „Vždy si informácie overujte. Stačí si preveriť, či fotografia alebo profil s vami komunikujúcej osoby už nebol použitý na iných stránkach. Podvodníci zväčša ako svoju podobizeň uvádzajú portrét inej osoby – fotografie získavajú z verejne dostupných databáz na internete. Pri kontakte s neznámymi osobami konajte uvážlivo, obozretnosť sa vyplatí a môže vás ochrániť pred zneužitím vašich osobných údajov a tiež pred vznikom prípadnej finančnej škody.“

Upozorňujeme: Zranenia pri sexe

Letné milovanie nemusí byť len o rozkoši. Podľa prieskumu spoločnosti Lovehoney až 37 % ľudí utrpelo pri letných milostných hrách nejaké zranenie. Viac nehôd sa prihodilo pritom mužom (39 %) než ženám (36 %). Čo sa týka veku, „najviac postihnutou“ skupinou sú ľudia od 35 do 44 rokov, na ktorých pripadá takmer polovica (konkrétne 47 %) týchto poranení. 

Najčastejšie, v 65 % prípadoch zranení, si ľudia pri sexe privodili len menej vážne odreniny, 54 % si zo sexu odnesie aj modriny. „Pomerne bežné sú však i natiahnuté svaly (39 % prípadov). U 16 % ľudí malo milovanie za následok poranenie chrbta, 11 % z nich si odnieslo natrhnutú vagínu a 5 % natrhnutý análny otvor. Vážnejšie problémy, ako je zlomenina penisu utrpeli asi 3 % ľudí, 2 % sa po sexe trápi nejakou zlomeninou,“ uvádza Adam Durčák. Ďalšou rozšírenou zdravotnou nepríjemnosťou sú aj infekcie močových ciest, ktoré vznikajú predovšetkým u žien (31 % prípadov u nežného pohlavia verzus 10 % prípadov u mužov). Prevenciou zápalov je predovšetkým správna a dostatočná intímna hygiena. 

Pri akých sexuálnych pozíciách dochádza najčastejšie k zraneniu? Najviac, približne polovica ľudí, sa zranilo pri sexe „na psíka“. Druhá pomyselná priečka patrí misionárskej polohe, pri ktorej sa zranila necelá tretina respondentov prieskumu. Na treťom mieste sa so 16 % zranení umiestila poloha „na koníka“. K zraneniam pri sexe najčastejšie dochádzalo v spálni (55 % prípadov), nasledovala pohovka (26 %) a schody (22 %). „Najviac zranení sa odohralo počas penetratívneho sexu, avšak zaujímavé je, že bezmála 24 percent mužov a 16 percent žien sa zranilo pri orálnom sexe,“ dodal Adam Durčák.

pondelok 18. júla 2022

EU: Podpora vodíka

Európska komisia schválila dôležitý projekt spoločného európskeho záujmu (IPCEI) na podporu výskumu a inovácií a prvého priemyselného využitia v hodnotovom reťazci vodíkovej technológie. Projekt IPCEI Hy2Tech spoločne pripravilo a oznámilo pätnásť členských štátov: Belgicko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Španielsko a Taliansko.

Členské štáty poskytnú z verejných zdrojov až 5,4 miliardy EUR, čo by mohlo prilákať ďalších 8,8 miliardy EUR v podobe súkromných investícií. Súčasťou projektu IPCEI bude 41 projektov, ktoré predloží 35 podnikov vrátane 8 malých a stredných podnikov (MSP) a startupov pôsobiacich v jednom alebo vo viacerých členských štátoch. Priami účastníci budú úzko prepojení viacerými formami plánovanej spolupráce s viac ako 300 externými partnermi, ktorými sú napríklad univerzity, výskumné organizácie či MSP v celej Európe.

Projekt bude pokrývať širokú časť hodnotového reťazca vodíkovej technológie vrátane: 
  • výroby vodíka, 
  • palivových článkov, 
  • skladovania, prepravy a distribúcie vodíka,
  • využitia pre koncových používateľov, najmä v odvetví mobility. 
Očakáva sa, že prispeje k rozvoju dôležitých technologických objavov vrátane nových vysokoúčinných elektródových materiálov, výkonnejších palivových článkov, inovačných dopravných technológií, medzi ktoré bude po prvý raz patriť aj zavádzanie technológií vodíkovej mobility. Očakáva sa, že IPCEI povedie k vytvoreniu približne 20.000 priamych pracovných miest.

.

Inflácia: V júni už 13,2 %

Medziročná miera inflácie na Slovensku je podľa Štatistického úradu SR najvyššia od júna 2000 a už štvrtý mesiac za sebou rastie dvojciferným tempom. V júni 2022 rástli takmer všetky spotrebiteľské ceny, medzimesačne naďalej najmä potraviny, pohonné hmoty a stavebné materiály. Ceny dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek slovenských domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, boli na medziročnej báze vyššie takmer o 20 %. Inflácia medziročne rástla už sedemnásty mesiac za sebou, a kým jej hodnota v júni minulého roka bola ešte na úrovni 2,9 %, v júni tohto roka sa dostala na maximum za posledných 22 rokov, na 13,2 %.

Medzimesačný rast cien v júni síce poklesol na 1,2 %, ale v priemere od začiatku roka sa ceny z mesiaca na mesiac zvyšovali o 1,6 %, nižšie ceny boli iba vo vzdelávaní. Najvýraznejší vplyv na medzimesačnú zmenu mali naďalej rastúce ceny potravín. Tempo ich rastu síce počas júna spomalilo na 2,4 % (v máji 3,8 %), ale komodity s najvýraznejším podielom v spotrebe domácností rástli naďalej pomerne dynamicky: ceny mäsa o 3,3 %, mlieka, syrov, vajec o 2,9 %, ovocia o 7,5 % či olejov a tukov o 6,6 % (z toho olej o 12,8 %). Klesla iba cena zeleniny o 2,7 %. Medzimesačne rast cien ovplyvnil tiež zvýšenie cien za imputované nájomné (náklady vlastníkov na bývanie) o 1,8 %, ktoré je ovplyvnené už takmer rok dynamickým rastom cien stavebných materiálov. Tie sa prejavili tiež v raste cien za údržbu a opravy obydlia o 1,3 %. Výraznejšie sa tiež zvýšili ceny za dodávku vody o 2,1 %, čo spôsobilo, že celý odbor bývanie a energie si znova k zmene cien z predošlých mesiacov pripísal ďalší medzimesačný prírastok o 1 %. Tretí najvýraznejší vplyv na medzimesačnú úroveň cien malo zdraženie pohonných hmôt o 5,7 %. Priplatili sme si tiež za rekreáciu a kultúru, v reštauráciách a kaviarňach, za osobnú starostlivosť a tiež za zdravotnícke tovary a služby.

Medziročná hodnota inflácie vzrástla v júni 2022 na 13,2 % a podobne ako v máji je to najvyššia hodnota od júna 2000. Až polovica z 12 výdavkových skupín domácností dosiahla medziročný rast vyšší než 8 %. Ceny potravín a nákladov na bývanie boli na medziročnej báze vyššie takmer o 20 %. Dvojciferným tempom rástli aj ceny v doprave, reštauráciách a hoteloch a nábytok a bytové zariadenie. Najvyšší podiel - viac ako štvrtinový - vo výdavkoch slovenských domácností tvoria náklady na bývanie. Tu sme si museli medziročne priplatiť v sumáre o 15,5 %. Imputované nájomné stúplo o 18,5 % a elektrina, plyn a tepelná energia zdraželi o 15,8 %. Vyššie ceny sme zaznamenali už aj v dodávke vody a v službách s tým spojenými, medziročne o 8,3 %. Ceny potravín boli medziročne vyššie až o 18,7 %. Najviac išli hore ceny chleba a obilnín a mlieka, syrov a vajec zhodne o 21 %, mäsa o 19 %, olejov a tukov o 47,2 %, ale tiež zelenina o 15,4 %, cukor a cukrovinky o 11,2 % či ovocie o 7,6 %. Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny za kávu, čaj a kakao o 9,9 % a za minerálne vody, nealko nápoje a šťavy o 8,8 %. Medziročne zdraželi aj alkoholické nápoje o 5,3 %. Naďalej výrazne rástli ceny pohonných hmôt, medziročne až o 43,4 %. V porovnaní s minuloročným júnom stúpli ceny za stravovanie o 20 %, na osobnú starostlivosť o 10,3 %, za zdravotnícke služby o 8,5 %, ako aj rekreačné, kultúrne služby a dovolenky o 7,4 % a poistenia o 5,5 %.

Index spotrebiteľských cien sa v júni oproti máju t. r. zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 1,2 %, v domácnostiach dôchodcov o 1,3 %. Medziročne sa zvýšil za domácnosti zamestnancov 13,2 %, za nízkopríjmové domácnosti o 13,5 %, za domácnosti dôchodcov o 14,1 %. V súhrne za šesť mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 10,9 % (za domácnosti zamestnancov o 10,8 %, za nízkopríjmové domácnosti o 10,9 %, za domácnosti dôchodcov o 11,8 %). Pri júnovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 13,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 12,9 % a čistá inflácia hodnotu 11,1 %. Medzimesačne dosiahla jadrová inflácia hodnotu 1,4 % a čistá inflácia hodnotu 1,1 %.

Influenceri: Strácajú sledovateľov

Slováci stále sledujú slávne osobnosti najviac na Facebooku, oproti minulému roku sa ale podiel týchto sledovateľov mierne znížil a podobný pokles nastal aj na YouTube (on-line prieskum Nielsen Admosphere Slovakia, 500 respondentov z internetovej populácie Slovenského národného panela starších než 15 rokov). Dôvodom na sledovanie známych osôb sú najčastejšie zaujímavé témy alebo zvedavosť. To, čo Slovákov naopak odrádza, sú neúprimné a kŕčovité príspevky alebo príliš veľa sponzorovaných príspevkov za sebou.

Dve tretiny Slovákov používajúcich internet sledujú známe osobnosti alebo influencerov na niektorom zo svojich profilov na sociálnych sieťach – najčastejšie na Facebooku, kde niekoho takého sleduje polovica (49 %) internetových Slovákov. To je však zároveň o 6 percentných bodov menej ako minulý rok. Na druhom mieste je aktuálne Instagram (38 %) a YouTube je tretí (34 %). Tieto dve siete si od minulého roku vymenili poradie – YouTube bol na druhom (40 %) a Instagram na treťom mieste (37 %). Počet používateľov TikToku, ktorí na tejto sieti sledujú nejakého influencera, od minulého roka vzrástol o 4 percentné body (na 12 %), stále ale platí, že ide predovšetkým o najmladších používateľov do 24 rokov. To platí aj pre Instagram, YouTube a Twitter, kde najmladšia veková kategória (15 až 24 rokov) známe osobnosti sleduje oveľa častejšie než zostávajúci respondenti. Podiel tých, ktorí influencerov sledujú na Pintereste (8 %) a Twitteri (5 %), zostáva rovnaký ako minulý rok. Podiel ľudí, ktorí žiadne vplyvné osobnosti na sociálnych sieťach nesledujú, je 30 %, s rastúcim vekom ich počet stúpa.

Najčastejším dôvodom na sledovanie influencerov je, že sa vyjadrujú k zaujímavým témam (45 %). Zo zvedavosti influencerov sleduje 40 % internetových Slovákov a kvôli inšpiratívnym príspevkom 38 %, čo platí častejšie pri ženách (45 %) než pri mužoch (29 %). Pre 35 % sú dôvodom k sledovaniu fotky, ktoré zdieľajú, a 22 % ich sleduje preto, že chce využiť zľavy a špeciálne ponuky na produkty, ktoré propagujú – to opäť platí vo väčšej miere pre ženy (26 %) než pre mužov (16 %). Rovnako ako minulý rok respondentom, ktorí sledujú známe osobnosti na sociálnych sieťach, najviac vadí, keď sú ich príspevky príliš silené a neúprimné (46 %). Ďalej ich potom odrádza, keď sú fotky príliš upravované a retušované (35 %), keď zdieľaná aktivita alebo fotka nezobrazuje reálny život (35 %), alebo keď je veľa príspevkov po sebe sponzorovaných (35 %), čo bolo v podobnej frekvencií uvádzané aj v minuloročnom výskume. A 30 % vadí, keď influenceri vo svojich príspevkoch neoznačujú reklamy a 22 % respondentov nemá rado príliš dlhé príspevky. Veľký počet príspevkov za sebou v krátkom čase odrádza 19 % respondentov a 16 % vadí, keď majú pocit, že sa výrobok nehodí k životnému štýlu osobnosti.