„Pre ľudské zdravie sú najnepríjemnejšie baktérie a vírusy. Baktérie, ktoré sa nachádzajú vo vodovodnom systéme a spôsobujú najväčšie problémy, sú legionella, koliformné baktérie (Escherichia coli) a pseudomonas. Tieto baktérie môžu spôsobiť problémy so zažívaním, s dýchacou sústavou či so srdcovo-cievnym systémom. Čo sa týka zažívacích problémov, koliformné baktérie spôsobujú hnačky, pri pľúcnych problémoch ide o rôzne pľúcne plesne. Legionella si vie tiež ,sadnúť‘ na pľúca a na celý dýchací aparát,“ hovorí Tomáš Sleziak. Podľa merania sa legionella vo väčšom množstve nachádzala najmä v objektoch, ktoré sa relatívne málo používajú, alebo sú veľmi rozsiahle a nestíha sa minúť objem teplej vody, ktorá je pripravená. Dôvodom je, že legionella sa najčastejšie vyskytuje v teplej vode alebo v zásobníkoch teplej vody, v rozvodoch teplej vody, v cirkulácii.
Nie je pravidlom, že najviac znečistené sú staršie potrubia: „Íly a piesky sa najčastejšie vyskytujú v starších potrubiach alebo v nových potrubiach, kde nebol dostatočne dodržaný technologický postup, napríklad pri rôznych výkopoch. Biologické znečistenia sa vyskytujú aj v nových, aj v starých rozvodoch vody. Záleží na tom, aký čas prebehol od kolaudácie objektu, ako dlho sa voda používa, prípadne nepoužíva a akým spôsobom je pripravovaný ohrev
teplej vody,“ dodáva Tomáš Sleziak. Ako zistím, že mám zanesené potrubie bez rozboru vody? Dobrým
ukazovateľom je napríklad tlak vody. Keď sa v potrubí nachádzajú
mechanické nečistoty, tak tie postupne zmenšujú priemer potrubia. Potom
začínajú domácnosti mať problémy s tlakom vody. Následne majú problém so
zanášaním, znečistením a znehodnotením konečných spotrebičov – práčok,
umývačiek riadu a vodovodných batérií. Najväčší problém je s nánosom –
tzv. biofilmom, lebo sa v ňom nachádzajú baktérie, ktoré sa držia na
zanesených stenách potrubí.
Výmena potrubia pri znečistení nie je nutnosťou. Kvalitný proces čistenia dokáže odstrániť väčšinu mechanických, chemických a biologických nečistôt do niekoľkých hodín. Unikátny ekologický systém čistenia nevyžaduje žiadne chemikálie či iné prísady, pracuje šetrne k akýmkoľvek typom potrubí iba na báze pulzného tlaku a malého množstva vody. Šetrí nielen prírodné zdroje, ľudské zdravie, peniaze, ale aj čas – denne dokáže vyčistiť 1,5 kilometra potrubia. Pravidelné a správne čistenie vodovodného potrubia chráni nielen zdravie, ale aj peňaženku. Potrubia v nových budovách by podľa normy STN 806-4 vždy po inštalácii a novej inštalácii alebo po inštalácii a úprave by mali byť prepláchnuté a dezinfikované. O dezinfekcii sa následne vystavuje protokol, ktorý sa spolu s protokolom o rozbore vody dodáva k stavebnému konaniu.