- Bezplatné a nezabezpečené Wi-Fi siete môžu byť aj vážnou bezpečnostnou hrozbou. Na letiskách alebo v kaviarňach často hekeri čakajú, kým sa niekto prihlási do verejnej siete Wi-Fi a oni preniknú do jeho počítača.
- Ak niekto sedí vedľa vás v lietadle, alebo čaká v rade za vami, môže sa vám pozerať cez plece, keď zadávate platobné údaje alebo sa prihlasujete do sociálnych sietí.
- Dvakrát si skontrolujte stránky, na ktorých si rezervujete cestu. Ku kybernetickému útoku môže dôjsť ešte pred začiatkom vašej cesty, preto je veľmi dôležité kontrolovať webové stránky, ktoré navštevujete.
- Preklepy a gramatické chyby môžu byť varovným signálom. Dávajte si pozor na akékoľvek pravopisné alebo gramatické chyby, ako aj na autoritatívny tón v správach, ktoré vás tlačia k rýchlemu rozhodnutiu.
- Nikdy nezdieľajte svoje prihlasovacie údaje. Väčšina ľudí používa rovnaké používateľské mená a heslá pre rôzne účty.
- Vypnite automatické pripojenie Wi-Fi/Bluetooth. V predvolenom nastavení sa váš smartfón môže automaticky pripojiť k dostupnej sieti Wi-Fi alebo zariadeniu Bluetooth, čo hekeri môžu využiť na získanie prístupu k vášmu zariadeniu.
- Počas dovolenky môžete potrebovať prístup k dôležitým službám s dôvernými alebo finančnými informáciami. Pre istotu používajte viacfaktorové overovanie, aby ste zaistili, že k týmto službám nebude mať prístup nikto iný.
- Stiahnite si najnovšie bezpečnostné záplaty na hardvér aj aplikácie. Len tak zvýšite ochranu pred najnovšími hrozbami.
- Pred cestou je dobré zistiť, aké najnovšie triky kyberzločinci používajú, aby ste sa im mohli vyhnúť. O cenné údaje a peniaze môžete prísť aj cez falošné SMS správy a telefonické hovory.
- Ak si potrebujete vybrať peniaze, vyhľadajte oficiálny bankomat, najlepšie v monitorovanej hale dôveryhodnej banky.
Služby
piatok 7. júla 2023
Upozorňujeme: Phishing na dovolenke
štvrtok 6. júla 2023
Radíme: Doklad o očkovaní COVID-19
- Zistiť si podmienky vstupu do cieľovej krajiny a štátoch, cez ktoré budete prechádzať. Informácie sú zverejnené na stránke rezortu zahraničných vecí (https://www.mzv.sk/staty/covid-19-opatrenia-vo-svete.).
- Ďalšie podmienky cestovania si overiť u cestovnej kancelárie, prípadne prepravcu.
- Ak máte k dispozícii digitálny COVID preukaz EÚ (stiahnutý do konca júna 2023), vytlačiť si ho, a mať k dispozícii aj PDF formát.
- V prípade potreby si môžete stiahnuť národný certifikát (Certifikát o vykonanej vakcinácii proti COVID-19) v slovenskom a anglickom jazyku prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk alebo priamo prostredníctvom webstránky NCZI.
streda 5. júla 2023
Aktuálne: Svetový deň workoholikov
utorok 4. júla 2023
Trend: Cloudové služby
pondelok 3. júla 2023
Aktuálne: Slováci, dovolenka a úvery
Napriek vysokým cenám energií a celkovej inflácii majú Slováci o letné dovolenky obrovský záujem a väčšina termínov letných dovoleniek v zahraničí je už vypredaná. Okrem tradičného Chorvátska si slovenskí turisti obľúbili najmä Taliansko, Grécko, Turecko a Egypt. Slováci v porovnaní s Čechmi utrácajú na dovolenke viac a uprednostňujú štvorhviezdičkové a päťhviezdičkové hotely priamo na pláži so stravovaním all inclusive. Tohtoročné tržby cestovných kancelárií pravdepodobne prekonajú historicky najsilnejšie sezóny v rokoch 2019 a 2022.
Než by si ale Slováci požičali na letnú dovolenku, radšej zvolia lacnejší variant, alebo nikam necestujú. Tento rok si na letnú dovolenku požičia len 8 % Slovákov, čo je oproti predchádzajúcemu prieskumu iba mierny nárast: v roku 2021 si na dovolenku požičalo 6 % Slovákov. Dve tretiny týchto pôžičiek však predstavujú sumy nad 400 EUR. Tohtoročný prieskum spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika potvrdil pri pôžičke na dovolenku veľmi podobné výsledky ako v minulých rokoch. Na dovolenku si požičiavajú skôr muži ako ženy, v prípade súm nad 400 eur dokonca takmer dvakrát častejšie. Najčastejšie si na dovolenku požičiavajú ľudia vo veku 25 až 34 rokov: ide približne o 13 % respondentov. Pôžičky na dovolenku sú o niečo častejšie aj u ľudí s nižším vzdelaním a v domácnostiach s čistým mesačným príjmom do 600 eur, pričom spravidla ide o sumy nad 400 eur. „Vzdať sa drahej dovolenky, ak sa nedá financovať z úspor, je určite správne rozhodnutie, ku ktorému dospeje drvivá väčšina slovenských rodín. Slováci sa z dôvodu dovolenky spravidla nezadlžia a podľa našich opakovaných prieskumov je takýto prístup dlhodobý bez ohľadu na to, v akej časti hospodárskeho cyklu sa slovenská ekonomika nachádza,“ konštatuje Jaroslava Palendalová.
Nezamestnaní Slováci, ktorí sa rozhodnú pre pôžičku na dovolenku, si spravidla berú úvery nad 400 eur. V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom sa výrazne zvýšil podiel zamestnancov v zdravotníctve (zo 4 % v roku 2021 na 18 % v tohtoročnom prieskume), ktorí sú ochotní zadlžiť sa pre dovolenku, najčastejšie sumami nad 400 eur. Nasledujú pracovníci v sektore IT a telekomunikácií a v priemyselnej výrobe a stavebníctve. Naopak zamestnanci v odbore peňažných a poisťovacích služieb, ako aj príslušníci armády a bezpečnostných zložiek si pôžičky na dovolenku vôbec neberú. „Je alarmujúce, že tí, ktorí už majú nejaké záväzky po splatnosti a ľudia bez práce si veľmi často požičiavajú na dovolenku. Môže to totiž znamenať, že si požičiavajú za veľmi nevýhodných podmienok od nebankových subjektov, keďže na štandardný úver nedosiahnu,“ dodáva Jaroslava Palendalová.