Služby

piatok 29. decembra 2023

Reklamácia: Čo s nekonečným čakaním a studeným jedlom?

Aj jedlo a pitie objednané v reštauráciách či stánkoch s rýchlym občerstvením môžete reklamovať. Uzatvárate tu kúpnu zmluvu ako kdekoľvek inde a máte tak možnosť v prípade nespokojnosti uplatniť reklamáciu. Reštaurácia či stánok s rýchlym občerstvením zodpovedá za to, že ponúkané pokrmy a nápoje majú deklarované vlastnosti, či už sú prezentované v jedálnom lístku alebo si ich ústne upravíte s obsluhou. A pokiaľ vlastnosti nie sú v jedálnom lístku nijako bližšie špecifikované, mali by zodpovedať všeobecným zvyklostiam.

Dôvodom na reklamáciu môže byť množstvo, teplota, zloženie, zlý postup prípravy či chuť pokrmov a nápojov. Hneď ako si všimnete, že niečo nie je s vaším objednaným pokrmom v poriadku, informujte o tom obsluhu a požiadajte o riešenie. Čas je pritom kľúčový. Snažte sa byť v tejto situácii tiež objektívny a slušný. Na čo máte ako nespokojný hosť právo? Všeobecne môžete požadovať primeranú zľavu. Tiež môžete žiadať nápravu. Ak ide o zjavný nedostatok – obsluha vám napríklad priniesla úplne iné jedlo, než ste si objednali – požiadajte o nápravu ihneď. „Určite nie je možné zjesť celý pokrm, a potom reklamovať zle dodanú objednávku už s prázdnym tanierom,” dodáva Eduarda Hekšová. Pokiaľ má jedlo či nápoj závažné nedostatky, ktoré nie je možné napraviť, môžu spotrebitelia tiež odstúpiť od zmluvy a nič neplatiť. Častým dôvodom na reklamáciu je neadekvátne množstvo pokrmu. Veľa spotrebiteľov sa stretáva s nedočapovaným pivom. Tu je však potrebné poznamenať, že to sa hodnotí až po spadnutí peny. Inokedy radosť pokazí studené jedlo. Riešením môže byť jednoduché ohriatie. Niekedy sa však zohrievaním jedlo znehodnotí, v takom prípade máte nárok požadovať nový pokrm.

A čo robiť v prípade nekonečného čakania na obsluhu? Aj tu je možné sa ohradiť. „Ak na obsluhu čakáte čas neúmerný zložitosti objednávky, môžete žiadať zľavu alebo môžete od kúpnej zmluvy odstúpiť a odísť,” radí Eduarda Hekšová. Iná situácia však môže nastať, ak vás obsluha o dlhšom čase prípravy jedla vopred informovala a vy ste súhlasili. Ak by však reštaurácia aj tento čas prekročila, môžete požadovať zľavu alebo od zmluvy odstúpiť a z reštaurácie odísť.

Nakoniec sa môžete obrátiť aj na štátne dozorné orgány. Ak ste narazili na problém týkajúci sa hygieny či bezpečnosti potravín, môžete kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a jeho regionálne zložky.

štvrtok 28. decembra 2023

EU: Najekologickejší superpočítač

V španielskej Barcelone bol uvedený MareNostrum 5, najnovší európsky superpočítač. V súčasnosti je jedným z 10 najvýkonnejších superpočítačov na svete, má najvyššiu výkonnosť 314 petaflopov, t. j. 314 miliónov miliárd výpočtov za sekundu. Bude vysoko energeticky účinný a plne poháňaný energiou z udržateľných zdrojov. Teplo, ktoré generuje, sa použije na vykurovanie budovy výpočtového centra, kde sa nachádza. Predstavuje celkovú investíciu vyše 151 miliónov EUR na pokrytie jeho akvizície a údržby, pričom 50 % pokrýva EÚ a 50 % španielske konzorcium, v ktorom je aj Portugalsko a Turecko.

MareNostrum 5 je jedným z najinovatívnejších superpočítačových systémov na svete, ktorý je navrhnutý špecificky na riešenie zložitých vedeckých problémov. Pomôže napríklad európskemu lekárskemu výskumu podporou vývoja liekov a vakcín a vykonávaním simulácií šírenia vírusu. Môže sa používať aj v tradičných superpočítačových aplikáciách v oblastiach, ako klimatický výskum, inžinierstvo, veda o materiáloch a vedy o Zemi. Posilní napr. európske iniciatívy, akou je Destinácia Zem s cieľom vyvinúť vysoko presný digitálny model Zeme v celosvetovom meradle či európske virtuálne ľudské dvojča, ktorá pomôže vedcom lepšie pochopiť ľudský organizmus a povedie k lepšej zdravotnej starostlivosti a personalizovanej medicíne.

MareNostrum 5 je navrhnutý tak, aby ho používali aj vývojári umelej inteligencie. Bude využívať najmodernejšie čipy akcelerátorov, aké sú dnes k dispozícii, čo mu pomôže uspokojiť potreby nových platforiem umelej inteligencie a zvýšiť výkonnosť európskych veľkých jazykových modelov umelej inteligencie. MareNostrum 5 bude k dispozícii európskym startupom v oblasti umelej inteligencie, aby mohli školiť svoje modely. To by malo pomôcť urýchliť zavádzanie európskych technológií a etických algoritmov založených na umelej inteligencii, čo by EÚ umožnilo viesť globálne úsilie v oblasti zodpovednej, etickej a bezpečnej umelej inteligencie.

streda 27. decembra 2023

Radíme: Zima za volantom

Jazdenie automobilom v zime má svoje špecifiká, a nejde pritom iba o výmenu pneumatík. Pripomeňme si niektoré základné pravidlá, ako zimné obdobie stráviť na ceste v bezpečí, v čo najlepšom stave. Predídeme tým problémom aj prípadným zbytočným nehodám. Na mokrej, namrznutej alebo zasneženej vozovke sa môže počas sekundy stať takmer čokoľvek, takže univerzálna rada pre vlastnú bezpečnosť znie: jazdiť s väčším rozostupom. Brzdná dráha je na mokrej vozovke dvojnásobne dlhá a na ľade dokonca ešte oveľa dlhšia. Nehľadiac na fakt, že od idúcich áut strieka dozadu voda a odlietavajú rôzne nečistoty, vrátane kamienkov, ktoré dokážu poškodiť čelné sklo.

Zimné pneumatiky s dezénom aspoň 4 mm sú povinné od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je cesta pokrytá súvislou vrstvou snehu či ľadu, alebo aj mimo tohto obdobia, ak takýto stav vozovky hrozí pre aktuálne počasie. „Rozhodne neodporúčam spoliehať sa na celoročné pneumatiky, pretože nemajú tie správne vlastnosti do zimy v našich podmienkach. Oproti tomu klasické zimné gumy majú vyššie percento prírodného kaučuku, takže sú pružnejšie, čo je pre jazdu na zimnej vozovke zásadné,“ vysvetľuje Petr Vaněček, Hmly, sneženie a skorý západ slnka prináša počas zimy zhoršenú viditeľnosť. Aby ste boli na ceste za každej situácie dobre vidieť, obíďte si svoje auto a presvedčte sa, že vám v poriadku fungujú predné aj zadné svetlá, vrátane smeroviek a hmlových svetiel. Pri jazde s automatickým svietením sa často stáva, že senzor nerozpozná napr. hmlu alebo hustý dážď, necháva zapnuté iba denné svietenie predných diód a zozadu je potom auto úplne neviditeľné. Preto za volantom vnímajte situáciu a vo vlastnom záujme včas ručne zapínajte hmlovky alebo stretávacie svetlá, pri ktorých sa rozsvietia aj svetlá vzadu, aby ste predišli možným kolíziám.

Nielen byť videný, ale aj sám dobre vidieť je pre bezpečnú zimnú jazdu extrémne dôležité. V aute preto stále vozte škrabku, zmeták a špeciálny sprej na rozmrazovanie okien, pokiaľ práve nemáte vyhrievané aj čelné sklá. V mrazivých ránach šetrne oddeľte primrznuté stierače od skla, aby sa pri ich spustení nepotrhali gumičky. A pokiaľ vás na zaparkovanom aute prekvapila vrstva snehu, zmeťte ho nielen z okna, ale aj zo strechy, aby pri jazde neohrozoval vozidlá jazdiace za vami. Samozrejmosťou je doplnenie nemrznúcej zmesi, aby vám v aute nezamrzla chladiaca kvapalina, rovnako ako zimná kvapalina do ostrekovačov. Náročné zimné počasie vám môže nachystať nemilé prekvapenie v podobe vybitého akumulátora, či už vo vašom aute alebo vo vozidle niekoho v okolí. Na nezaplatenie sú v takom prípade štartovacie káble. Spolu s nimi sa v zime oplatí voziť aj lopatu na odhádzanie snehu, deku, dostatok tekutín a niečo na jedenie pre prípad dlhého státia v kolónach.

Pri mokrej vozovke a teplote pod 4 °C majte na pamäti, že voda na ceste môže byť už zamrznutá a zvoľte adekvátny jazdný štýl. Vyhnite sa prudkému brzdeniu tým, že budete predvídať a priebežne mierne pribrzďovať. Do zákruty vchádzajte pomaly, pribrzdite si ešte pred ňou a rozhodne nie až prudko počas zatáčania. Zákrutou prechádzajte pri pravej strane vozovky. A čo keď sa auto skutočne dostane do šmyku a cítite, že nad ním nemáte kontrolu? Základné pravidlo je pozerať sa tam, kam chcete ísť, hlavne vôbec nebrzdiť, vyšliapnuť spojku a točiť volantom proti smeru, kam sa stáča zadok auta. Ak sa zadok pri šmyku stáča doprava, volantom točte doľava, tak aby auto malo zostať na ceste.

nedeľa 24. decembra 2023

P. F. 2024






Želáme krásne vianočné sviatky, veľa zdravia, šťastia, pohody 
a spokojnosti počas celého nového roka 2024.