štvrtok 19. septembra 2024

Aktuálne: Klimatická kríza

Viac než polovica obyvateľov Európy žije v mestách. V hustejšie urbanizovaných centrách, kde okrem výhod, akými sú pešia dostupnosť práce, kultúry, tovarov a služieb, vzniká aj rad špecifických problémov súvisiacich s klimatickou krízou. Smog, prehrievanie, chýbajúca zeleň, vodozádržné opatrenia, či cyklistická infraštruktúra sa podpisujú na komforte, zdraví a dokonca aj štatistikách úmrtnosti.

Nové prístupy a princípy ako biodiverzita, prechod na obehové hospodárstvo a adaptabilita na zmenu klímy sú čoraz dôležitejšie. Vo svete vznikajú uhlíkovo neutrálne mestá aj mestské štvrte, ktoré môžu byť inšpiratívne aj pre tie slovenské. Ich súčasťou sú bezemisné vykurovacie a chladiace systémy pre existujúce aj nové nehnuteľnosti s využitím obnoviteľných zdrojov dostupných na mieste. „Tradične boli nehnuteľnosti vnímané ako spotrebitelia energie. Posúvame túto perspektívu a považujeme budovy za spotrebiteľov energie, výrobcov energie a zásobníky energie súčasne,“ uviedol Herbert Hetzel. Pre mestá a mestské štvrte je podľa neho dôležité prijímať správne rozhodnutia, mať holistický pohľad pri hodnotení projektov, ale aj vnímať prechod na dodávky obnoviteľnej energie ako zásadný pre dosahovanie potrebných klimatických cieľov.

Prvý komplexný klimatický plán pre zelenšiu a zdravšiu Bratislavu, ktorý hlavné mesto schválilo v apríli tohto roka, ukazuje cestu na zníženie emisií skleníkových plynov o 55 % a posilnenie ochrany obyvateľov hlavného mesta SR pred negatívnymi dôsledkami zmeny klímy. Inventúra skleníkových plynov vykonaná v rámci prípravy plánu podľa Soni Andrášovej ukázala, že v Bratislave emisie skleníkových plynov od roku 2005 poklesli o tretinu, a to najmä vďaka zatepľovaniu domov. Ďalšie zníženie emisií o 25 percentuálnych bodov plán navrhuje realizovať prostredníctvom investícií do obnovy všetkých druhov budov na území mesta a masívnej inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, najmä fotovoltaiky. Dôležité budú aj investície do postupnej dekarbonizácie teplárenstva, ktoré tvorí až 40 % emisií skleníkových plynov mesta.

Mestá v dobe klimatickej krízy, obnova budov pomocou nízkouhlíkových riešení, ale aj drevostavby, prefabrikácia a modularita na Slovensku sú hlavné témy podujatí v rámci Týždňa zelených budov 2024. Ide o 14. ročník podujatí nadväzujúcich na Svetový týždeň zelených budov (World Green Building Week), ktorý organizujú rady zelených budov na čele so Svetovou radou pre zelené budovy (World Green Building Council – WGBC). Hlavným mottom tohtoročnej série podujatí po celom svete je #BuildingTheTransition.