Služby

pondelok 4. novembra 2024

EU: Ekodizajn cez digitálny pas

Nové nariadenie Európskej únie o ekodizajne č. 2024/1781, známe pod skratkou ESPR (Ecodesign for Sustainable Products Regulation), nahrádza staršiu smernicu z roku 2009 a prináša zmeny v oblasti regulácie ekologických aspektov výrobkov. Hlavným cieľom má byť prispôsobenie legislatívneho rámca súčasným výzvam, vrátane technologického pokroku. Cieľom je nielen „zelenšia“ výroba, ale aj podpora cirkulárnej ekonomiky v celej EÚ. Novo prijaté štandardy tak môžu zásadne ovplyvniť európsky trh a regulovať pohyb nekvalitných výrobkov z dovozu. Nariadenie je súčasťou Akčného plánu pre obehové hospodárstvo v rámci Zelenej dohody pre Európu (tzv. Green Deal). Postupne bude dopĺňané vykonávacími aktmi Európskej komisie pre jednotlivé skupiny výrobkov po konzultácii s výrobcami a ďalšími odborníkmi.

V praxi budú výrobcovia okrem iného povinní poskytovať informácie o kompatibilite svojich výrobkov s náhradnými dielmi od iných výrobcov a informovať o environmentálnom dopade ich produktov. Túto povinnosť by mali spĺňať prostredníctvom digitálnych dátových pasov alebo aj energetických štítkov. Nariadenie sa zameriava na elimináciu klamlivých tvrdení o ekologickosti produktov a zavedie zákaz likvidácie nepredaného spotrebného tovaru, akými sú odevy a obuv. Zakázané majú byť napríklad aj praktiky, ktoré zámerne skracujú životnosť výrobkov. „Ak sa spotrebitelia stretli s tým, že ich nový spotrebič prestal bez zjavného dôvodu fungovať tesne pred koncom záruky, nové nariadenie by malo zabezpečiť, aby sa takéto situácie už neopakovali,“ upresňuje Eduarda Hekšová.

Ambiciózne ciele tejto úpravy majú byť dosiahnuté aj prostredníctvom digitálnych produktových pasov. Majú poskytovať dôležité informácie o konkrétnom výrobku, napr. jeho popis, návod na inštaláciu, informácie o používaní, údržbe a oprave, či detaily o zložení výrobku, najmä ak obsahuje nebezpečné látky. Dostupný bude tiež cez QR kód na výrobku, čo umožní jednoduché naskenovanie a získanie dát. Od júla 2026 bude existovať register, kde budú tieto dáta zhromažďované a dostupné na porovnanie a vyhľadávanie. Zavedenie týchto pasov jednoznačne prinesie väčšiu administratívnu záťaž pre výrobcov, ale zároveň by malo podporiť väčšiu transparentnosť a zodpovednosť na trhu.

Isté je, že nariadenie prinesie vyššie výrobné náklady predovšetkým tam, kde dôjde k značnému sprísneniu ekologických požiadaviek, napríklad v textilnom, nábytkárskom či elektronickom priemysle. Výrobcovia budú musieť investovať do ekologickejších materiálov a energeticky úspornejších procesov, čo môže viesť aj k zdraženiu niektorých výrobkov. Ale z dlhodobého hľadiska môžu spotrebitelia vďaka energeticky efektívnejším a trvanlivejším výrobkom aj ušetriť.