Služby

streda 20. novembra 2024

Inflácia: V októbri stúpla nad 3 %

Výraznejší medziročný, ale aj medzimesačný rast cien na Slovensku bol podľa štatistického úradu ovplyvnený najmä zdražovaním potravín a nealko nápojov a tiež vybraných položiek, ako napr. vodné a stočné z odboru bývanie a energie či rôznych služieb. Pri októbrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 3,1 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,6 % a čistá inflácia hodnotu 1,7 %. Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu 0,7 % a čistá inflácia hodnotu 0,3 %. V súhrne za 10 mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,7 %.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku v októbri sa v porovnaní so septembrom zvýšili od 0,1 % do 2,1 %. Najviac zdraželi potraviny a nealkoholické nápoje: zelenina o 8,2 %, oleje a tuky o 6,4 %, ovocie o takmer 5 %, ceny sa zvýšili aj pri ostatných potravinových položkách, napr. pri mlieku, syroch a vajciach, či chlebe s obilninami, ale maximálne o 1,4 %. Dosah na rast cien mali opäť aj vyššie ceny vodného, stočného, údržby a opráv obydlia v odbore bývanie a energie. Zdraželi aj odevy a obuv, pohonné hmoty, ako aj reštauračné a stravovacie služby. Zníženie sme zaznamenali v odbore alkoholické nápoje a tabak (najmä piva a vína) a sezónne zlacnenie sa prejavilo pri ubytovacích službách alebo organizovaných dovolenkových zájazdoch.

V medziročnom porovnaní dosiahla inflácia na Slovensku v októbri 3,1 %. Ceny vzrástli v rozsahu od 0,8 % v odbore bývanie a energie do 9,8 % v odbore vzdelávanie. Zlacnenie zaznamenal len odbor doprava. Najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie mali naďalej vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi o 5 %. Priplatili sme si najmä za oleje a tuky o 30,5 %, čo predstavuje najvýraznejšie zvýšenie v tomto roku. Zdražela tiež zelenina o 13,3 %, ovocie o 11,9 % a nealkoholické nápoje o 4,3 %. Poklesli iba ceny mäsa o 0,5 %. Celkovú infláciu negatívne ovplyvňujú položky, ktorých ceny narástli v predošlých mesiacoch a tento efekt pretrváva celý nasledujúci rok a to vyššie ceny vzdelávania, alkoholických nápojov, zdravotníckych výrobkov a potrieb, stravovacích služieb, výrobkov a služieb osobnej starostlivosti, poistenia, dovolenkových zájazdov, nábytku a bytového zariadenia, odevov a obuvi, rekreačných a kultúrnych služieb, novín, kníh a kancelárskych potrieb. Ceny pohonných látok napriek medzimesačnému rastu boli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka medziročne ešte stále výrazne nižšie a to o 9,5 % a mali pozitívny vplyv na infláciu. Tento efekt však prekrylo zdražovanie iných položiek v odbore doprava najmä dopravných služieb (o 16,5 %). Medziročne klesli ceny audio techniky, zariadení na spracovanie informácií a domácich spotrebičov.