piatok 1. novembra 2024

Trend: Psychedelikami asistovaná terapia

Úzkosť, depresia a ďalšie psychické ochorenia sú podľa WHO v ekonomicky rozvinutých štátoch krízou 21. storočia. Na Slovensku bolo v psychiatrických ambulanciách v roku 2022 vyšetrených vyše 417-tisíc osôb, čo bolo najviac za posledných päť rokov. Depresia sa na Slovensku vyskytuje u vyše 300 000 ľudí a zaťažuje zdravotný systém ako aj chod krajiny. Záujem odbornej verejnosti o možnosti terapeutického využitia psychedelík celosvetovo narastá.

Psychedelikami asistovaná terapia prináša sľubné výsledky v liečbe depresie, posttraumatickej stresovej poruchy, závislosti, poruchách príjmu potravy ako aj v prípade niektorých chronických a neurodegeneratívnych ochorení. Klinické štúdie posledných rokov ukazujú, že práve psychedeliká, ako napríklad ketamín, psilocybín, LSD, DMT, či MDMA majú v terapeutickom využití pod dohľadom odborníka veľký liečebný potenciál. Ich schopnosť meniť vedomie a transformovať potlačené emócie a traumy je v kombinácii so správnym psychickým rozpoložením (set) a kontextom, v ktorom liečba prebieha (setting) nádejou na riešenie globálnej krízy duševného zdravia.

Počet klinických štúdii, ktoré skúmajú účinky psychedelík rapídne narastá. Klinické štúdie Lykos Therapeutics, firemnej odnože neziskovej Multidisciplinárnej asociácie pre výskum psychedelík (MAPS) ukázali, že približne 70 % pacientov v štúdii MDMA asistovanej terapie vykazovalo výrazné zlepšenie stavu posttraumatickej stresovej poruchy po 18 týždňoch. Londýnska biotechnologická spoločnosť Compass Pathways zistila, že štvrtina pacientov s depresiou rezistentnou na liečbu sa dokáže vďaka terapii psilocybínom dostať do remisie za 12 týždňov. V roku 2023 Austrália legalizovala psychedelikami asistovanú terapiu v prípade MDMA a psylocibínu. Tamojší úrad pre dohlaď nad liečivami povolil registrovaným psychiatrom predpisovať MDMA a psilocybin k liečbe posttraumatickej stresovej poruchy a niektorých typov depresií.