V snahe vyhnúť sa preplneným obchodom veľa spotrebiteľov uprednostňuje nákup darčekov na internete s pohodlným doručením až domov, prípadne do výdajných boxov. Ani tento spôsob nákupu však nezaručuje bezchybné darčeky pod stromčekom. Jednou z nepríjemností môže byť aj poškodená zásielka. Kto za ňu zodpovedá a ako takýmto prípadom radšej predchádzať?
„Poškodená krabica môže naznačovať, že tovar vo vnútri zažil nejakú nehodu. Ak očakávate krištáľové poháre alebo keramický hrniec, je vhodné zásielku s odkazom na možné poškodenie na mieste vôbec neprebrať,“ uvádza Eduarda Hekšová z dTest. Následne je vhodné ihneď kontaktovať predávajúceho a oboznámiť ho s odmietnutím prevzatia zásielky aj s jeho dôvodmi. Ak dopravca balík doručí a odíde pred jeho kontrolou, odporúčame balík zdokumentovať a bezodkladne kontaktovať predávajúceho. Na dokumentáciu využite fotografie alebo rovno videozáznam preberania a rozbaľovania zásielky. Dátum a čas zhotovenia fotografií či videa možno následne vyčítať z metadát obsiahnutých v danom súbore. Za určitých podmienok je tiež možné rozbaliť zásielku pred pracovníkom doručenia ešte pred jej prevzatím. Ľahšie tak preukážete, že k poškodeniu tovaru došlo ešte pred prevzatím zásielky. Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing- Aj nepoškodený balík však môže obsahovať poškodený tovar. V takejto situácii je rovnako možné vadu reklamovať. Predávajúci totiž zodpovedá nielen za dopravu, ale aj za riadne zabalenie tovaru. Tovar by mal byť zabalený takým spôsobom, aby pri bežnej manipulácii nedošlo k jeho poškodeniu. V prípade bezchybného stavu krabice, a napriek tomu poškodeného tovaru, sú prakticky možné len dva varianty – tovar nebol riadne zabalený a k jeho poškodeniu došlo počas prepravy, alebo bol tovar zaslaný už poškodený. Problematické následky môže mať situácia, keď si spotrebiteľ zásielku prevezme, nechá ju však nerozba-lenú a až po dlhšom čase zistí, že jej obsah je poškodený. V takom prípade spotrebitelia oslabujú svoju dôkaznú pozíciu a ich šance na bezproblémovú reklamáciu sa znižujú.
U koho reklamovať? Obdržali ste mierne pokrčený alebo dokonca zdeformovaný balíček a neviete, na koho sa obrátiť – na predávajúceho alebo na prepravcu, ktorý tovar doručil? Odpoveď nie je zložitá. Spotrebiteľ nemusí skúmať, kedy k poškodeniu zásielky došlo. Pri nákupe cez e-shop predávajúci spravidla zodpovedá za balíček až do okamihu jeho doručenia spotrebiteľovi. Je to totiž práve predávajúci, s ktorým spotrebitelia uzatvárajú zmluvu. Naopak, s prepravcom je v zmluvnom vzťahu predávajúci, nie samotný spotrebiteľ. Ak vám príde poškodený balíček, reklamujte ho priamo u predávajúceho. Zisťovanie, kto je konkrétnym vinníkom, aj prípadnú reklamáciu u prepravcu nechajte na predávajúcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka. Vtedy musíte reklamáciu zásielky riešiť aj s doručovateľom.