utorok 17. decembra 2024

SR: Inflácia aj v novembri nad 3 %

Inflácia na Slovensku na medziročnej úrovni dosiahla podľa štatistického úradu hodnotu 3,2 %, tretiu najvyššiu hodnotu od začiatku roka. Rast cien nad úrovňou 3 % sa udržal v tomto roku v januári, februári a v októbri. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v pritom novembri v porovnaní s októbrom vzrástli iba o 0,2 %. Pri novembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 3,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,6 % a čistá inflácia hodnotu 1,9 %. Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu 0,3 % a čistá inflácia hodnotu 0,2 %. V súhrne za jedenásť mesiacov roka 2024 boli spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne vyššie o 2,8 %.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku v novembri t. r. medzimesačne vzrástli od 0,1 % v odbore bývanie a energie či vzdelávanie do 0,8 % v odbore doprava. Lacnejšie v porovnaní s októbrom t. r. sa predávali len rozličné tovary a služby. Najvýznamnejší vplyv na rast cien mali potraviny, ktorým sa v priemere v porovnaní s októbrom zvýšili ceny o 0,6 %. Zásadný vplyv malo zvýšenie cien mlieka, syrov a vajec o takmer 5 % a miernejšie zvýšenie do 0,4 % zelenina, ako aj cukru a cukroviniek. Naopak zlacňovali oleje s tukmi ale aj mäso, chlieb a obilniny, ďalej ovocie ako aj ryby. Nižšie ceny mali medzimesačne aj minerálne vody alebo káva, čaj a kakao. Rast cien podporilo tiež zdražovanie v odbore doprava, a to opäť najmä rastom pohonných látok o 0,9 %. Celkovo rast cien podporili aj vyššie ceny v odbore odevy a obuv o 0,7 % a v odbore bývanie a energie o 0,1 % pre drahšie imputované nájomné, v ktorom sa odrážajú najmä vyššie ceny stavebných materiálov a drahšie stočné. Priplatili sme si aj pri nákupe domácich spotrebičov, pri stravovaní v reštauráciách a kaviarňach, v ubytovacích službách, pri nákupe nábytku a bytového zariadenia, kaderníckych služieb, osobných doplnkov. Naopak menej sme zaplatili za výrobky osobnej starostlivosti (vybraná drogéria), ako aj tovary a služby za bežnú údržbu domácnosti alebo organizované dovolenkové zájazdy.

Významný vplyv na negatívny medziročný vývoj inflácie malo zvýšenie cien potravín s nealko nápojov o 4,7 %. Drahšie boli najmä oleje a tuky (o takmer 25 %), ovocie (o vyše 12 %), ďalej mlieko, syry a vajcia, zelenina, cukor a cukrovinky o 5 až 7 %. Chlieb a obilniny mali ceny o 2,5 % vyššie ako pre rokom, ceny mäsa ostali bez zmeny. Významný nárast o 5,9 % bol aj v odbore reštaurácie a hotely, čo ovplyvnili najmä drahšie stravovacie a ubytovacie služby a rast cien v odbore rozličné tovary a služby o 4,1 %, kde medziročne viac platili spotrebitelia najmä za kadernícke služby (o 7,6 %), ambulantné a nemocničné služby a poistenie. Rast cien je ovplyvnený aj rôznymi úpravami daní či poplatkov v predošlých mesiacoch, čo sa však vždy prejavuje v inflácii nasledujúcich 12 mesiacov po zmene. V tomto roku to boli úpravy dani pri alkohole, tabaku a tiež školské poplatky, ktoré už niekoľko mesiacov udržujú medziročný rast cien v odbore vzdelávanie na úrovni okolo 10 %. Najvýznamnejšia položka vo výdavkoch domácnosti – bývanie s energiami si udržala aj v novembri len minimálnu medziročnú zmenu na úrovni +1 %, vplyvom menej významných položiek ako zvýšenie cien dodávky a odvádzania vôd, smetí, údržby a opráv obydlia. Podobne malý vplyv na infláciu mal odbor doprava, kde sa ceny zvýšili medziročne len o 1,3 %. Aktuálne novembrové ceny pohonných látok boli síce nižšie o 6,2 %, ale celý odbor ovplyvnili najmä o 17 % drahšie dopravné služby.