Služby

štvrtok 19. decembra 2024

Aktuálne: Vedúce postavenie

Viaceré výskumy už dokázali, že rodovo vyvážené pracovné kolektívy produkujú kreatívnejšie a kvalitnejšie nápady a riešenia, čím firmám pomáhajú byť nielen finančne úspešnejšími. Na Slovensku pôsobí podľa aktuálneho Datacruit Diversity reportu na vedúcich pozíciách 75 percent mužov a len 25 percent žien. Datacruit v rámci analýzy dát z LinkedInu zahrnul 146 000 zamestnancov pôsobiacich na vedúcich pozíciách v Slovenskej republike. Ženy nedominujú na vedúcej pozícii v žiadnej zo sledovaných oblastí. Najmenšie vedúce zastúpenie majú s 9 percentami v strojárstve a v IT oblasti, kde je na vedúcej pozícii len 11 percent žien. Naopak, o čosi vyšší podiel žien vo vedúcom postavení je v HR sfére s 27 percentami a v oblasti právnych služieb s 22 percentami.

V marketingu a reklame zastávajú muži 82 percent vedúcich pozícií, pričom ženy tvoria podiel 18 percent. V bankovníctve, účtovníctve a financiách ide o pomer 80 a 20 percent, opätovne v prospech mužov. Dve oblasti – logistika a trh s nehnuteľnosťami – dosiahli identický percentuálny výsledok. Tu je na vedúcej pozícii 83 percent mužov a 17 percent žien. Medzi ženami zastávajúcimi vedúce pozície pôsobí takmer 37 percent na tejto pozícii dlhšie ako 5 rokov a viac ako 55 percent na nich pôsobí viac ako 10 a viac rokov. Muži na vedúcich pozíciách sa taktiež vyznačujú bohatou skúsenosťou, a to v 58 percentách prípadov s 10 a viac rokmi praxe. Ženy aj muži na vedúcich pozíciách sú väčšinou absolventmi odborov ekonomika a obchodná administratíva. U mužov tento profil dopĺňa aj vzdelanie technického charakteru.

Zo vzorky 20 200 pracovníkov v CEO pozícii pôsobí na Slovensku 84 percent mužov a len 16 percent žien. V oboch prípadoch však ide zamestnancov, ktorí majú v danom odbore 10 a viac rokov skúseností. Vzdelanostný profil CEO pozície ukazuje dominanciu odborov zameraných na ekonómiu, riadenie a obchod. Na úrovni C-level pozícií sú ženy jednoznačnými lídrami na vedúcich pozíciách spojených s ľudskými zdrojmi. Tu je vo vedúcej pozícii podľa výsledkov reportu 49 percent žien. „Dôvodom takého vysokého podielu žien vo vedúcich úlohách v HR je fakt, že táto oblasť vyžaduje silné komunikačné zručnosti, empatiu a schopnosť budovať vzťahy – vlastnosti, ktoré sú tradične prisudzované skôr ženám. Historicky bolo HR vnímané skôr ako podporná než strategická funkcia. To odradilo mužov, zatiaľ čo ženy tu mali priestor vyniknúť. Dnes sa však HR posunulo do centra firemného rozhodovania, kde ženy úspešne kombinujú svoje skúsenosti s riadením tímov a podporou firemnej kultúry. Napriek tomu by do budúcnosti malo byť cieľom väčšie zapojenie mužov, pretože diverzita názorov a prístupov je kľúčom k úspešnému riadeniu ľudí,“ dôvodí Martina Chloupková. V ďalších pozíciách (CMO, COO, CFO, CTO) ženy v pomere s mužmi opäť výrazne zaostávajú.

streda 18. decembra 2024

Radíme: Za poškodený balíček nezodpovedá Ježiško

V snahe vyhnúť sa preplneným obchodom veľa spotrebiteľov uprednostňuje nákup darčekov na internete s pohodlným doručením až domov, prípadne do výdajných boxov. Ani tento spôsob nákupu však nezaručuje bezchybné darčeky pod stromčekom. Jednou z nepríjemností môže byť aj poškodená zásielka. Kto za ňu zodpovedá a ako takýmto prípadom radšej predchádzať?

„Poškodená krabica môže naznačovať, že tovar vo vnútri zažil nejakú nehodu. Ak očakávate krištáľové poháre alebo keramický hrniec, je vhodné zásielku s odkazom na možné poškodenie na mieste vôbec neprebrať,“ uvádza Eduarda Hekšová z dTest. Následne je vhodné ihneď kontaktovať predávajúceho a oboznámiť ho s odmietnutím prevzatia zásielky aj s jeho dôvodmi. Ak dopravca balík doručí a odíde pred jeho kontrolou, odporúčame balík zdokumentovať a bezodkladne kontaktovať predávajúceho. Na dokumentáciu využite fotografie alebo rovno videozáznam preberania a rozbaľovania zásielky. Dátum a čas zhotovenia fotografií či videa možno následne vyčítať z metadát obsiahnutých v danom súbore. Za určitých podmienok je tiež možné rozbaliť zásielku pred pracovníkom doručenia ešte pred jej prevzatím. Ľahšie tak preukážete, že k poškodeniu tovaru došlo ešte pred prevzatím zásielky. Ak sa rozhodnete balík aj napriek zjavnému poškodeniu prevziať, dokumentáciu rozhodne nepodceňte a skúste si natočiť populárny unboxing- Aj nepoškodený balík však môže obsahovať poškodený tovar. V takejto situácii je rovnako možné vadu reklamovať. Predávajúci totiž zodpovedá nielen za dopravu, ale aj za riadne zabalenie tovaru. Tovar by mal byť zabalený takým spôsobom, aby pri bežnej manipulácii nedošlo k jeho poškodeniu. V prípade bezchybného stavu krabice, a napriek tomu poškodeného tovaru, sú prakticky možné len dva varianty – tovar nebol riadne zabalený a k jeho poškodeniu došlo počas prepravy, alebo bol tovar zaslaný už poškodený. Problematické následky môže mať situácia, keď si spotrebiteľ zásielku prevezme, nechá ju však nerozba-lenú a až po dlhšom čase zistí, že jej obsah je poškodený. V takom prípade spotrebitelia oslabujú svoju dôkaznú pozíciu a ich šance na bezproblémovú reklamáciu sa znižujú.

U koho reklamovať? Obdržali ste mierne pokrčený alebo dokonca zdeformovaný balíček a neviete, na koho sa obrátiť – na predávajúceho alebo na prepravcu, ktorý tovar doručil? Odpoveď nie je zložitá. Spotrebiteľ nemusí skúmať, kedy k poškodeniu zásielky došlo. Pri nákupe cez e-shop predávajúci spravidla zodpovedá za balíček až do okamihu jeho doručenia spotrebiteľovi. Je to totiž práve predávajúci, s ktorým spotrebitelia uzatvárajú zmluvu. Naopak, s prepravcom je v zmluvnom vzťahu predávajúci, nie samotný spotrebiteľ. Ak vám príde poškodený balíček, reklamujte ho priamo u predávajúceho. Zisťovanie, kto je konkrétnym vinníkom, aj prípadnú reklamáciu u prepravcu nechajte na predávajúcom. Iná situácia nastane, ak si spotrebiteľ objednal vlastného prepravcu, ktorého predávajúci neponúka. Vtedy musíte reklamáciu zásielky riešiť aj s doručovateľom.

utorok 17. decembra 2024

SR: Inflácia aj v novembri nad 3 %

Inflácia na Slovensku na medziročnej úrovni dosiahla podľa štatistického úradu hodnotu 3,2 %, tretiu najvyššiu hodnotu od začiatku roka. Rast cien nad úrovňou 3 % sa udržal v tomto roku v januári, februári a v októbri. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v pritom novembri v porovnaní s októbrom vzrástli iba o 0,2 %. Pri novembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 3,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,6 % a čistá inflácia hodnotu 1,9 %. Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu 0,3 % a čistá inflácia hodnotu 0,2 %. V súhrne za jedenásť mesiacov roka 2024 boli spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne vyššie o 2,8 %.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku v novembri t. r. medzimesačne vzrástli od 0,1 % v odbore bývanie a energie či vzdelávanie do 0,8 % v odbore doprava. Lacnejšie v porovnaní s októbrom t. r. sa predávali len rozličné tovary a služby. Najvýznamnejší vplyv na rast cien mali potraviny, ktorým sa v priemere v porovnaní s októbrom zvýšili ceny o 0,6 %. Zásadný vplyv malo zvýšenie cien mlieka, syrov a vajec o takmer 5 % a miernejšie zvýšenie do 0,4 % zelenina, ako aj cukru a cukroviniek. Naopak zlacňovali oleje s tukmi ale aj mäso, chlieb a obilniny, ďalej ovocie ako aj ryby. Nižšie ceny mali medzimesačne aj minerálne vody alebo káva, čaj a kakao. Rast cien podporilo tiež zdražovanie v odbore doprava, a to opäť najmä rastom pohonných látok o 0,9 %. Celkovo rast cien podporili aj vyššie ceny v odbore odevy a obuv o 0,7 % a v odbore bývanie a energie o 0,1 % pre drahšie imputované nájomné, v ktorom sa odrážajú najmä vyššie ceny stavebných materiálov a drahšie stočné. Priplatili sme si aj pri nákupe domácich spotrebičov, pri stravovaní v reštauráciách a kaviarňach, v ubytovacích službách, pri nákupe nábytku a bytového zariadenia, kaderníckych služieb, osobných doplnkov. Naopak menej sme zaplatili za výrobky osobnej starostlivosti (vybraná drogéria), ako aj tovary a služby za bežnú údržbu domácnosti alebo organizované dovolenkové zájazdy.

Významný vplyv na negatívny medziročný vývoj inflácie malo zvýšenie cien potravín s nealko nápojov o 4,7 %. Drahšie boli najmä oleje a tuky (o takmer 25 %), ovocie (o vyše 12 %), ďalej mlieko, syry a vajcia, zelenina, cukor a cukrovinky o 5 až 7 %. Chlieb a obilniny mali ceny o 2,5 % vyššie ako pre rokom, ceny mäsa ostali bez zmeny. Významný nárast o 5,9 % bol aj v odbore reštaurácie a hotely, čo ovplyvnili najmä drahšie stravovacie a ubytovacie služby a rast cien v odbore rozličné tovary a služby o 4,1 %, kde medziročne viac platili spotrebitelia najmä za kadernícke služby (o 7,6 %), ambulantné a nemocničné služby a poistenie. Rast cien je ovplyvnený aj rôznymi úpravami daní či poplatkov v predošlých mesiacoch, čo sa však vždy prejavuje v inflácii nasledujúcich 12 mesiacov po zmene. V tomto roku to boli úpravy dani pri alkohole, tabaku a tiež školské poplatky, ktoré už niekoľko mesiacov udržujú medziročný rast cien v odbore vzdelávanie na úrovni okolo 10 %. Najvýznamnejšia položka vo výdavkoch domácnosti – bývanie s energiami si udržala aj v novembri len minimálnu medziročnú zmenu na úrovni +1 %, vplyvom menej významných položiek ako zvýšenie cien dodávky a odvádzania vôd, smetí, údržby a opráv obydlia. Podobne malý vplyv na infláciu mal odbor doprava, kde sa ceny zvýšili medziročne len o 1,3 %. Aktuálne novembrové ceny pohonných látok boli síce nižšie o 6,2 %, ale celý odbor ovplyvnili najmä o 17 % drahšie dopravné služby.

pondelok 16. decembra 2024

EU: Prvé továrne na umelú inteligenciu

Spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku (EuroHPC) vybral sedem návrhov na zriadenie a prevádzku prvých tovární na umelú inteligenciu v celej Európe. Ide o míľnik pre Európu pri budovaní ekosystému na trénovanie pokročilých modelov umelej inteligencie a vývoj riešení umelej inteligencie. Ďalšie členské štáty prejavili záujem buď o vstup do novovybraných tovární na umelú inteligenciu, alebo o vytvorenie nových tovární na umelú inteligenciu. Nasledujúcim konečným termínom pre členské štáty na predloženie ďalších návrhov týkajúcich sa tovární na umelú inteligenciu je 1. február 2025.

Prvé továrne na umelú inteligenciu budú predstavovať investíciu vo výške 1,5 miliardy EUR, ktorá bude kombináciou vnútroštátnych finančných prostriedkov a finančných prostriedkov Európskej únie. Polovica tejto sumy bude financovaná EÚ prostredníctvom programu Digitálna Európa pre infraštruktúru umelej inteligencie a programu Horizont Európa pre služby AIF. Vybrané továrne na umelú inteligenciu budú umiestnené v týchto výskumných a technologických centrách:
  • Barcelona, Španielsko: „BSCAIF“v Barcelonskom superpočítačovom centre
  • Bologna, Taliansko: „IT4LIA“na veľtrhu CINECA – Bologna Tecnopolo
  • Kajaani, Fínsko: „AIFLUMI“na úrovni CSC
  • Bissen, Luxembursko: „Meluxina-AI“v spoločnosti LuxProvide
  • Linköping, Švédsko: „MIMER“na Linköpingskej univerzite
  • Stuttgart, Nemecko: HammerHAIna Stuttgartskej univerzite
  • Atény, Grécko: „Pharos“ na GRNET-e
Sedem tovární na umelú inteligenciu zahŕňa 15 členských štátov a 2 štáty zúčastňujúce sa na EuroHPC. Portugalsko, Rumunsko a Turecko sa pripojili k AIF BSC; Rakúsko a Slovinsko sa pripojili k ITA4LIA; a Česko, Dánsko, Estónsko, Nórsko a Poľsko sa pripojili k AIF LUMI. Päť z vybraných hostiteľských lokalít zavedie úplne nové superpočítače optimalizované umelou inteligenciou svetovej úrovne, konkrétne vo Fínsku, Nemecku, Taliansku, Luxembursku a Švédsku. Továreň na umelú inteligenciu v Španielsku bude výsledkom modernizácie existujúceho systému EuroHPC MareNostrum 5. V Grécku sa zriadi a bude prevádzkovať továreň na umelú inteligenciu spojená so superpočítačom DAEDALUS. Továrne umelej inteligencie v Španielsku a Fínsku budú mať aj experimentálnu platformu, ktorá poskytne špičkovú infraštruktúru na vývoj a testovanie inovačných modelov a aplikácií umelej inteligencie a podporí spoluprácu v celej Európe. Továrne na umelú inteligenciu majú viac ako zdvojnásobiť výpočtovú kapacitu EuroHPC, čím sa vyriešia osobitné potreby a posilnia európske spôsobilosti v oblasti umelej inteligencie. Nasadia sa v rokoch 2025 – 2026.

Očakáva sa, že ekosystémy umelej inteligencie sa budú rozvíjať okolo superpočítačov EuroHPC, pričom budú spájať univerzity a akademickú obec, superpočítačové centrá, priemysel a finančné subjekty. Tým sa prepojí excelentnosť a talent s finančnými príležitosťami potrebnými na rozvoj a rozširovanie podnikania.

piatok 13. decembra 2024

Upozorňujeme: Koncoročné riziká

Advent, vianočné a novoročné sviatky sú zvyčajne časom stretnutí, rozdávania darčekov a radosti. Pre poisťovne však toto obdobie prináša aj niektoré ďalšie riziká a špecifické druhy škôd, na ktoré upozorňuje poisťovňa UNIQA. Patria medzi ne aj požiare z horiacich adventných vencov, pričom poistných udalostí z tejto príčiny každoročne pribúda. Podľa prieskumov ľudia až polovicu vianočných darčekov nakupujú online cez e-shopy. Zvlášť v predvianočnom strese však treba byť pri on-line nákupoch opatrný. UNIQA každoročne eviduje medzi sviatkami zvýšený počet hlásených udalostí z kyberpoistenia, ktoré sa týkajú falošných e-shopov, ale aj neskorého doručenia či nedodania objednaného tovaru.

Otvorený oheň bez dozoru patrí k najčastejším príčinam požiaru v domácnostiach, pričom ide často o horiace sviečky. Domácnosti sú dnes doslova preplnené materiálmi, ktoré sa rýchlo vznietia a horia – čalúnený nábytok, matrace alebo bytové textílie. Neodchádzajte preto z domácnosti, kým sa nepresvedčíte, že ste uhasili sviečky. Zápalky a zapaľovače odporúčame vždy upratať z dosahu svojich detí a nezabudnite ani uhasiť sviečky pred spánkom. Pri inštalácii elektrických sviečok je potrebné dodržiavať všetky zásady bezpečnej práce s elektrickými zariadeniami, inak hrozí úraz elektrickým prúdom. Ľudia chcú navyše často pri kúpe svetelnej výzdoby ušetriť. Lacný tovar však zvyčajne nemá povinné testy. Poisťovne každoročne likvidujú niekoľko požiarov spôsobených práve touto príčinou. Veľa požiarov vzniká aj pri častejšom používaní krbov a krbových kachlí počas sviatkov. Podľa hasičov má až štvrtinu z nich na svedomí nedostatočná údržba a chýbajúce revízie komínov. Krb ani kachle nenechávajte bez dozoru, časté sú aj požiare, ktoré vznikajú priamo v nich.

Úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventovanejšie vo voľnom čase, pričom dominuje obdobie decembra. Najrizikovejšie z nich sú pády z rebríkov pri vyzdobovaní domu či schovávaní vianočných darčekov. V decembri každoročne pribúda tiež počet osôb zrazených autom v mestách, pričom čiastočne hrá v týchto prípadoch úlohu aj alkohol. Okolo Vianoc a Nového roka sa vydávajú na cesty sviatoční vodiči. Podmienky na cestách pritom nie sú práve optimálne – stmieva sa skoro, časté sú hmly alebo námraza. Sviatoční vodiči nereagujú tak rýchlo ako tí skúsenejší. V období sviatkov preto eviduje UNIQA až o štvrtinu viac stretov vozidiel a parkovacích škôd. Nielen silvestrovské stretávania sú spojené s konzumáciou alkoholu. Počas sviatkov stúpa počet škôd, u ktorých musí poisťovňa tento faktor zohľadniť. Všeobecne platí, že ide o hrubé porušenie povinností z poistenia a klient musí pri škode počítať s postihom. Poisťovňa posudzuje, aký vplyv mal alkohol na vznik a rozsah vzniknutej škody a podľa toho poistné plnenie kráti. V prípade závažného previnenia pod vplyvom alkoholu môže výplatu z poistenia zamietnuť. Silvestrovská zábava spojená s vlastným ohňostrojom môže skončiť nešťastím. Každoročne sa dostanú na trh nespoľahlivé petardy pochybného pôvodu. Tak vznikajú často veľmi vážne úrazy, žiaľ, aj u detí. Nezabúdajte preto vonku zvyšky „munície“ po oslave upratať, aby sa nedostala do nepovolaných rúk. A tiež dbajte o to, aby ste svojim ohňostrojom nepoškodili cudzí majetok v susedných záhradách alebo zaparkované vozidlá.

Typické pre zimné obdobie sú vodovodné škody vznikajúce prasknutým potrubím, najčastejšie v dôsledku náhleho poklesu teploty. Sú to jedny z najčastejších škôd v poistení domu a domácnosti. Odporúčame, aby ste najmä pri zazimovaní chaty alebo chalupy nezabudli vypustiť vodovodné systémy. Odborníci tiež radia, aby majitelia vykurovali dočasne neobývaný objekt aspoň tak, aby voda nezamrzla.

štvrtok 12. decembra 2024

Bankroty: Najviac dlžníkov z Košického a Bratislavského kraja

V novembri 2024 na Slovensku zbankrotovalo 589 dlžníkov. Po marci t. r., kedy zbankrotovalo 573 obyvateľov Slovenska, ide zatiaľ o druhý najnižší počet v tomto roku. V medzimesačnom porovnaní je to pokles o takmer 19 %. Najviac, až 101 dlžníkov, pochádzalo z Košického kraja, nasledoval Bratislavský kraj s 93 a Banskobystrický kraj s 87 občanmi. Najmenej dlžníkov (43) pochádzalo zo Žilinského kraja.

Vyššie zastúpenie mali už tradične muži, bolo ich 360, čiže viac ako 61 %. Zbankrotovaných žien bolo 229. Len 6 žien a 11 mužov mali vysokoškolské vzdelanie. Z analytických dát CRIF – Slovak Credit Bureau vyplýva, že dlhodobo najviac dlžníkov je v produktívnom veku, v novembri ich bolo najviac vo vekovom intervale 30 – 39 rokov, a to u oboch pohlaví, u mužov 30 %, u žien takmer 28 %. Ľudia bez domova tvorili viac ako 12 % podiel z celkového počtu vyhlásených konkurzov, čo bolo menej ako v posledných dvoch mesiacoch. Medzi zbankrotovanými dlžníkmi bolo aj 6 manželských párov a 14 ľudí s rodinnými väzbami.

Z 589 dlžníkov si v novembri formu konkurzu zvolilo 581 občanov, čo je viac ako 98 %. Zvyšných 8 ľudí sa rozhodlo pre splátkový kalendár. Z celkového množstva bankrotov bolo 547 vyhlásených na majetok občanov nepodnikateľov a 42 na majetok podnikateľov. Zároveň bolo pre nepoctivý zámer v novembri zrušené jedno oddlženie a do Registra diskvalifikácií pribudli z toho istého dôvodu štyria dlžníci. V novembri zároveň súdy zrušili 615 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach: z nich bolo 571 zrušených pre nedostatok majetku a 44 po splnení konečného rozvrhu výťažku.

streda 11. decembra 2024

Financie: Stresujúci faktor

Podľa prieskumu 365.bank takmer štvrtina Slovákov tvrdí, že väčšinou dobre nespáva. Dôvodom sú okrem zdravia (38 %) aj finančné problémy, ktoré priznáva viac ako štvrtina dospelej populácie. Pätina sa potýka so vzťahovými problémami a zlá ekonomická situácia vytvára obavy približne desatine populácie. Zaujímavosťou pritom je, že kým komplikácie vo vzťahu uvádzalo ako dôvod horšieho spánku viac žien, zlú ekonomickú situáciu, či vojnu a neistú situáciu vo svete zas spomínali viac muži.

Na otázku, čo v súvislosti s financiami spôsobuje Slovákom najčastejšie stres a obavy, viac ako polovica tvrdí, že sú to práve náklady na život. V rebríčku ich dobieha nedostatočný príjem (41 %), nasleduje nedostatok úspor (20 %) a hypotéka (14 %). Prieskum 365.bank tiež ukázal, že až 41 % opýtaných, ktorí uviedli, že dobre nespávajú, nemá žiadnu finančnú rezervu. Celkovo pritom nemá finančný „vankúš“ v odporúčanej výške aspoň šiestich mesačných platov až dve tretiny populácie.

Jedným z dôvodov pritom môže skutočnosť, že ľudia na prostriedky, ktoré by mali slúžiť len na nečakané výdavky či udalosti, ako je strata zamestnania alebo práceneschnopnosť, pravidelne siahajú. Táto potreba môže súvisieť s vysokými výdavkami na život a spotrebu, akými sú rastúce ceny potravín, energií, liekov a podobne. Z prieskumu 365.bank tiež vyplynulo, že na „železné“ rezervy siaha pravidelne na týždennej alebo mesačnej báze tretina ľudí. Ďalšia štvrtina tak spraví každý kvartál. Podľa odborníkov je však lepšie optimalizovať výšku svojej spotreby, resp. mesačných nákladov, než ukrajovať z úspor. Uložiť ich na vkladový produkt s viazanosťou môže pomôcť na tieto prostriedky nesiahať.

utorok 10. decembra 2024

EU: Podpora dekarbonizácie

Európska komisia oznámila dve nové výzvy s rozpočtom 3,4 miliardy EUR na urýchlenie zavádzania inovačných technológií dekarbonizácie v Európe vrátane batérií pre elektrické vozidlá. Zároveň spúšťa druhú aukciu Európskej vodíkovej banky s cieľom urýchliť výrobu vodíka z obnoviteľných zdrojov v Európskom hospodárskom priestore (EHP) s rozpočtom 1,2 miliardy EUR z fondov EÚ a vyše 700 miliónov EUR od troch členských štátov. Výzvy na predkladanie návrhov aj aukcie sú financované z inovačného fondu, pričom sa využívajú príjmy zo systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS). Výzva na predkladanie návrhov v oblasti batérií a aukcia vodíkovej banky budú zahŕňať aj osobitné kritériá odolnosti na ochranu Európy pred závislosťou od jediného dodávateľa.

Výzva na predkladanie návrhov v oblasti emisne neutrálnych technológií v hodnote 2,4 miliardy EUR (výzva IF24) podporuje projekty dekarbonizácie rôzneho rozsahu, ako aj projekty zamerané na výrobu komponentov pre energiu z obnoviteľných zdrojov, uskladňovanie energie, tepelné čerpadlá a výrobu vodíka. Projekty, ktoré sa sa budú posudzovať na základe ich potenciálu znížiť emisie skleníkových plynov, stupňa inovácie, vyspelosti projektu, opakovateľnosti a nákladovej efektívnosti. Členské štáty môžu po prvýkrát v rámci inovačného fondu doplniť výzvu IF 24 v oblasti emisnej neutrálnosti o vnútroštátne systémy financovania. Výzva vo výške 1 miliardy EUR na výrobu batériových článkov pre elektrické vozidlá (IF24 Battery) po prvýkrát podporí projekty, ktoré dokážu vyrábať inovatívne batériové články pre elektrické vozidlá alebo zavádzať inovačné výrobné techniky, procesy a technológie. Komisia a Európska investičná banka zároveň iniciovali nové partnerstvo na podporu investícií do odvetvia výroby batérií v EÚ. V rámci tohto partnerstva dôjde z Inovačného fondu k navýšeniu prostriedkov programu InvestEU o 200 miliónov EUR (úverová záruka) na podporu inovačných projektov v celom reťazci výroby batérií s cieľom riešiť výzvy v oblasti financovania tým, že sa v nasledujúcich troch rokoch umožnia ďalšie operácie EIB v oblasti rizikového dlhu.

Komisia spúšťa aj druhú aukciu v rámci Európskej vodíkovej banky prostredníctvom inovačného fondu (aukcia IF24). Z príjmov zo systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS) sa vyčlení 1,2 miliardy EUR na podporu výrobcov vodíka kategorizovaného ako palivo z obnoviteľných zdrojov nebiologického pôvodu (RFNBO) so sídlom v Európskom hospodárskom priestore (EHP). S rozpočtom zvýšeným o 400 miliónov EUR v porovnaní s prvou aukciou IF23 bude nová aukcia IF24 podporovať projekty výroby vodíka z obnoviteľných zdrojov bez ohľadu na odvetvie, v ktorom sa bude spotrebúvať, s osobitným rozpočtom vo výške 1 miliardy EUR; ako aj výroba vodíka v rámci projektov s odberateľmi v námornom odvetví s vyčleneným rozpočtom 200 miliónov EUR.

Predkladatelia projektov v oblasti emisne neutrálnych technológií a výziev na predkladanie návrhov v oblasti batérií musia do 24. apríla 2025 do 17.00 hod. (SEČ) podať žiadosť v prípade oboch výziev v rámci inovačného fondu prostredníctvom portálu financovania a ponúk EÚ. Očakáva sa, že úspešní žiadatelia podpíšu dohody o grante do prvého štvrťroka 2026. Pokiaľ ide o aukciu obnoviteľného vodíka, uchádzači musia podať žiadosť prostredníctvom portálu EÚ pre financovanie a ponuky do 20. februára 2025. Úspešní uchádzači podpíšu dohody o grante do deviatich mesiacov od uzávierky výzvy. Komisia ponúka aj mechanizmus „aukcie ako služba“,ktorý členským štátom umožňuje financovať projekty, ktoré predložili ponuku v aukcii, ale neboli vybrané na podporu z inovačného fondu z dôvodu rozpočtových obmedzení.

pondelok 9. decembra 2024

Radíme: Nákupy na splátky

Stále častejšie môžu spotrebitelia naraziť na rozličné ponuky odložených platieb, rozložených platieb či nákupov na splátky. Niektoré vyskočia na spotrebiteľov pri výbere tovaru na webe predajcu, iné zase priamo v internetovom bankovníctve. Že ide o formu spotrebiteľského úveru však nemusí byť každému spotrebiteľovi úplne jasné, upozorňuje dTest.

Úver či pôžička sú klasicky poskytované bankou. Ak úver ponúka obchodník, označuje sa ako spotrebiteľský úver. Podľa zákona však pojem spotrebiteľský úver zahŕňa aj peňažnú pôžičku, odloženú platbu alebo inú obdobnú finančnú pomoc, teda odložené platby, rozložené platby či nákupy na splátky. Ich obsahom je totiž úver vo výške kúpnej ceny tovaru či hodnoty nákupu, či už si ho spotrebiteľ berie od predávajúceho alebo banky. Spotrebiteľ má povinnosť úver splácať v dohodnutých splátkach a zaplatiť úroky alebo iné poplatky. Ak by však bol úver dohodnutý úplne bez úrokov a poplatkov, alebo je v zmluve napríklad dohodnuté, že úver má byť splatený v lehote neprevyšujúcej tri mesiace, nejde už o spotrebiteľský úver v zmysle zákona. Rovnako však ako pri klasickom úvere hrozí sankcia, ak sa splátky včas nezaplatia. „Tie môžu mať pre spotrebiteľa vážne následky, najmä ak sa ocitol v zlej finančnej situácii. Vo chvíli, keď spotrebiteľ nedisponuje dostatkom peňazí ani na úhradu splátky, môže mu vzniknúť povinnosť zaplatiť navyše ešte zmluvnú pokutu, úroky z omeškania či náklady na výzvu na zaplatenie“, varuje Eduarda Hekšová. Niekedy je od spotrebiteľa požadované, aby namiesto jednotlivých splátok splatil celý dlh ihneď.

Spozornieť by mali spotrebitelia tiež pri internetových stránkach, ktoré vyzerajú veľmi výhodne a sľubujú jednoduché odloženie či rozloženie platieb bez úrokov. Ako výstražné znamenie môžu poslúžiť nekoherentné vety či hrúbky v texte spôsobené automatickým, strojovým prekladom. Pri takýchto ponukách je riziko, že samotná služba nebude dôveryhodná, alebo že ich poskytovanie služieb či zákaznícka podpora pre Slovensko nebude úplne spoľahlivá. Hoci na prvý pohľad vyzerajú výhodne, ak sa s platbou oneskoríte, môže vám byť okrem zákonných úrokov z omeškania naúčtovaná aj zmluvná pokuta a ďalšie poplatky. Dlhy sa môžu na seba nabaľovať ako snehová guľa a spotrebiteľovi hrozí, že skončí v dlhovej pasci. Dostať sa z takejto situácie môže byť postupom času ťažšie a ťažšie, čo platí najmä keď si spotrebiteľ vezme úver na splatenie iného dlhu. Riskuje totiž, že nebude schopný splatiť ani nový úver, opäť dostane sankcie za nesplácanie a dlhy budú pretrvávať. A čím je zadlženosť spotrebiteľa vyššia a horšia je jeho schopnosť dlhy splácať, tým drahšie a nevýhodnejšie pre neho bude brať si nové úvery.

piatok 6. decembra 2024

Elektromobil alebo klasika?

Výsledky troch najnovších medzinárodných štúdií, ktoré sa venovali analýze emisného vplyvu celého životného cyklu vozidiel od ťažby surovín a výroby cez používanie až po ich recykláciu, sa zhodujú na tom, že batériové elektromobily (BEV) majú oproti spaľovákom (ICE) výrazne nižšiu emisnú stopu – úspora môže už dnes dosiahnuť až 74 %. Tvrdenie, že elektromobily sú pre životné prostredie rovnako zlé alebo dokonca horšie ako spaľováky, je teda na základe týchto vedeckých zistení podľa Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) nepravdivé.

Konkrétne ide o štúdiu spoločnosti Ricardo pre Medzinárodnú automobilovú federáciu (FIA), ďalej report Medzinárodnej rady pre čistú dopravu (ICCT) a napokon štúdiu Ekologický vplyv vozidiel, ktorá vznikla na pôde Vysokého učenia technického v Brne (VUT). Autorský tím vedený slovenským výskumníkom sa v analýze sústredil na špecifické podmienky krajín V4 a prináša cenné údaje o regionálnych ekologických dopadoch elektromobilov. Štúdia zdôrazňuje zásadný vplyv tzv. energetického mixu jednotlivých krajín na to, aký významný je ekologický prínos prechodu na elektromobil. Kým v Poľsku, kde sa väčšina elektrickej energie vyrába z uhlia, sa reálny ekologický prínos dosiahne až po prejdení 50 tisíc kilometrov, Slovensko s prevažujúcim podielom jadrovej a obnoviteľnej energie exceluje vďaka výrazne nižším emisiám počas prevádzky BEV. Zistenia VUT potvrdzujú, že BEV majú v porovnaní s ICE na Slovensku emisnú stopu nižšiu o 60 až 70 %. Po slovenských cestách tak stačí prejsť s elektromobilom len 23 tisíc kilometrov, aby sa „vymazali“ emisie navyše, vytvorené pri výrobe batérie pre elektromobil.

Okrem štúdie z Brna analyzovala SEVA aj najnovšie zahraničné reporty, ktoré takisto potvrdzujú výrazne nižšiu uhlíkovú stopu BEV v porovnaní s ICE. Podľa reportu Medzinárodnej rady pre čistú dopravu (ICCT) sú emisie skleníkových plynov pri BEV až o 74 % nižšie oproti ICE, zatiaľ čo štúdia vypracovaná spoločnosťou Ricardo pre FIA prišla k záveru, že BEV v Európe znižujú emisie o 63 % a do roku 2050 môže pokles dosiahnuť až 80 %.




štvrtok 5. decembra 2024

Aktuálne: Nedostatočná kyberbezpečnosť

Inteligentné zariadenia na Slovensku používajú najmä domácnosti so študentmi. Respondenti v prieskume agentúry AKO pre Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti potvrdili najmä využívanie mobilov s prístupom k internetu (91,5%), pričom v domácnostiach narástol tiež počet inteligentných televízorov (61,7%). Vzrástol aj počet hodín trávených používaním mobilného telefónu – na viac než 6 hodín denne. Medzi najčastejšie zdieľané zariadenia s ostatnými členmi rodiny patrí pracovný notebook: až 28% opýtaných zdieľa s rodinou pracovný prenosný počítač a takmer 32% respondentov zdieľa pracovné tablety. Súkromný mobilný telefón však naopak nezdieľa až 84,9% opýtaných.

Polovica opýtaných uviedla, že majú len základné digitálne zručnosti (kopírovanie, mazanie súborov, posielanie mailov). Tie však môžu priamo súvisieť aj so správaním v zamestnaní, kde pokiaľ zamestnávateľ pri práci s dátami vyžaduje náročnejšie úkony, môže sa stretnúť s ich neporozumením a vytvára sa tak potencionálny priestor pre útočníka. Iba 8,5 % opýtaných totiž pozná metódy šifrovania informácií, ochrany dát a ich zabezpečeného prenosu. Odborníci zároveň upozorňujú, že ľudia majú pri otázkach tohto typu tendenciu svoje schopnosti nadhodnocovať. Z výsledkov prieskumu ďalej vyplýva nárast obavy z umelej inteligencie. Medziročne totiž narástol percentuálny podiel ľudí, ktorí sa AI obávajú z 39,4% na 50,5%.

Najčastejšie uvádzaným poznaným výrazom je SPAM – stretlo sa s ním vyše 90 % opýtaných. Za ním nasleduje CLOUD, ktorý poznajú dve tretiny opýtaných. Viac ako tretina však uvádza, že nikdy nepočula termín malvér, autentifikácia a phishing. Takmer dve tretiny opýtaných uviedlo, že používajú aspoň základné opatrenia na zlepšenie kyberbezpečnosti – antivírus (67,2 %), zabezpečenie zariadení heslom (70 %), aktualizácie zariadení a aplikácií (60,8 %). Svoje dáta zálohuje viac ako tretina respondentov. Oproti minulému roku sa zvýšilo percento ľudí používajúcich heslá a rovnako sa zvýšil počet ľudí, ktorí svoje dáta zálohujú. Najmladší (do 33 rokov) používajú nadpriemerne silnejšie opatrenia, t.j. uplatňujú vyššiu úroveň „kybernetickej hygieny“ ako skôr narodení. Mladšie generácie majú vo všeobecnosti prirodzenejšie digitálne zručnosti a prejavujú vyššie povedomie o IKT a kybernetickej bezpečnosti. Až dve tretiny rodičov deti v digitálnom svete vôbec nekontroluje. Z 30,7 % opýtaných, ktorí deti kontrolujú, uviedlo len 39,3 % využívanie monitorovacieho režimu (tzn. kontrola navštevovaného obsahu) a 25,9 % reštriktívny režim (tzn. obmedzenie času a aktivít dieťaťa), pričom kombinovaný režim uviedlo 33,9 %. Pri porovnaní s totožným prieskumom verejnej mienky z roku 2023 ide o pokles kontroly detí zo strany rodičov.

Najmenej overujeme informácie z novín a časopisov (62,9 %), tlačových agentúr (62,4%) a televízneho spravodajstva (62,3 %). Kritickejšie pristupujú opýtaní k zdieľaným informáciám na sociálnych sieťach. Odpoveď „overujem vždy“ však uviedlo len 16,1%. Len pätina ľudí si overuje generický obsah na sociálnych sieťach. Polovica opýtaných ľudí považuje zdieľaný obsah na sociálnych sieťach automaticky za pravdivý.

streda 4. decembra 2024

EU: Vzdelanosť klesá

Monitor vzdelávania a odbornej prípravy 2024, ktorý predstavila Európska komisia pri príležitosti Dňa vzdelávania o klíme, podrobne dokumentuje vývoj základných zručností mladých Európanov v jednotlivých členských štátoch. Venuje sa aj vzdelávaniu zameranému na udržateľnosť. Väčšina vzdelávacích systémov v členských štátoch Európskej únie už začala podporovať školy pri zavádzaní témy udržateľného rozvoja do výučby. Celkové skóre v čítaní, matematike a prírodných vedách u 15-ročných žiakov v celej únii dosiahlo historicky najnižšie hodnoty. Zatvorenie škôl počas pandémie COVID-19 len urýchlilo klesajúce trendy. Každý tretí študent nezvláda základné matematické výpočty a každý štvrtý má vážne problémy s čítaním a prírodnými vedami. Analýza zároveň ukazuje, že mladí ľudia zo sociálne znevýhodneného prostredia majú až šesťnásobne vyššiu pravdepodobnosť slabého výkonu v porovnaní s ich rovesníkmi.

Monitor vzdelávania a odbornej prípravy Slovensko
Učenie sa zamerané na udržateľnosť
• Ciele súvisiace s udržateľnosťou sú vo veľkej miere zakotvené v aktualizovanej stratégii globálneho vzdelávania na roky 2025 – 2030, ktorú vláda prijala v septembri 2024.
• V medzinárodnej štúdii o občianskom vzdelávaní a výchove k občianstvu (ICCS) z roku 2022 sa poukázalo na nedostatky pri vykonávaní politík, pokiaľ ide o učenie sa zamerané na udržateľnosť.
• Udržateľnosť je vo všeobecnosti súčasťou počiatočného vzdelávania učiteľov a kontinuálneho profesijného rozvoja.
• Monitorovanie uplatňovania udržateľnosti v školách by sa mohlo posilniť.

Vzdelávanie a starostlivosť v rannom detstve
•  Kapacita VSRD sa na Slovensku zlepšuje a prebiehajú ambiciózne reformy.
•  Slovensko má najnižšiu mieru zápisu detí do 3 rokov do VSRD v EÚ.
• Nedostatočná atraktívnosť učiteľského povolania a nedostatok kvalifikovaných a motivovaných učiteľov ovplyvňujú kvalitu poskytovania VSRD.

Školské vzdelávanie
• Približne tretina žiakov zo Slovenska nemá minimálnu úroveň znalostí v matematike, čítaní a prírodných vedách, čo môže mať negatívny vplyv na budúce zručnosti pre konkurencieschopné hospodárstvo.
• Znížili sa aj najlepšie výsledky a v čítaní patria k najnižším v EÚ.
• Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšími rozdielmi vo výsledkoch v závislosti od sociálno-ekonomického prostredia žiakov, čo poukazuje na problémy v oblasti rovnosti a kvality v systéme vzdelávania a odbornej prípravy.
• Okrem toho slovenský vzdelávací systém vykazuje znaky včasného sledovania a zoskupovania žiakov podľa ich schopností.
• Pohoda žiakov v škole, duševné zdravie a vzťahy s ostatnými ovplyvňujú študijné výsledky.
• Jeden z piatich študentov uviedol, že sa často stretáva so šikanovaním, ktoré postihuje žiakov bez ohľadu na sociálno-ekonomické charakteristiky ich školy.
• Zhoršujúce sa výsledky v programe PISA 2022 možno len čiastočne pripísať zatváraniu škôl a dištančnému učeniu sa počas pandémie.
• Vo februári 2024 predložilo ministerstvo školstva na verejnú diskusiu návrh realizačného plánu na roky 2024 – 2026, ktorým sa aktualizuje národný program rozvoja výchovy a vzdelávania.

Odborné vzdelávanie a príprava (OVP)
• Slovensko má pomerne rozsiahly sektor OVP, ktorý predstavuje silný pilier vzdelávacieho systému.
• Programy OVP, ktoré neposkytujú žiadne ďalšie možnosti vzdelávania, boli zrušené, čím sa zvýšila priepustnosť sústav vzdelávania.
• Slovensko sa snaží zlepšiť kvalitu OVP aj s podporou fondov EÚ.
• Ďalej by sa mohol preskúmať potenciál OVP na zlepšenie situácie dlhodobo nezamestnaných, ľudí s nízkou kvalifikáciou a znevýhodnených skupín prostredníctvom zvyšovania úrovne zručností a rekvalifikácie.

Vysokoškolské vzdelanie
• Miera dosiahnutého terciárneho vzdelania sa za posledné desaťročie výrazne zvýšila.
• Miera mobility absolventov na Slovensku je vyššia ako priemer EÚ.
• Z programu obnovy a odolnosti sa podporujú reformy zamerané na zlepšenie kvality vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom zavedenia financovania založeného na výkonnosti.

Vzdelávanie dospelých
• Účasť na vzdelávaní dospelých sa na Slovensku zlepšila.
• Dlho očakávaný zákon o vzdelávaní dospelých má byť prijatý v septembri 2024, účinnosť nadobudne v januári 2025.
• Na odstránenie rozdielov v kvalifikácii medzi dostupnou pracovnou silou a požiadavkami trhu práce je nevyhnutné zamerať sa najmä na skupiny s nižšou kvalifikáciou.

utorok 3. decembra 2024

SR: Ceny nehnuteľností opäť vyššie

Byty a domy na Slovensku podľa štatistického úradu už druhý štvrťrok po sebe zdraželi. Počas leta sa medziročný rast zrýchlil na viac ako 6 %, medzikvartálne zdražovanie dosiahlo takmer 3 %. Staršie nehnuteľnosti rástli oveľa rýchlejšie než novostavby. Rast cien sa vyhol len dvom z ôsmich krajov Slovenska. V dlhodobom porovnaní (s priemerom roka 2010 - bázický index) boli v 3. štvrťroku 2024 ceny nehnuteľností vyššie o 89,5 %.

Realizačné ceny nehnuteľností na Slovensku sa v 3. štvrťroku 2024 medzikvartálne zvýšili v priemere o 2,9 %. Tempo zdražovania sa udržalo na približne rovnakej úrovni ako v jarných mesiacoch (počas 2. štvrťroka 2024). Aktuálny nárast cien sa prejavil pri oboch typoch nehnuteľností. Kým na jar dynamickejšie rástli ceny nových nehnuteľností, v lete nabralo na rýchlosti naopak zdražovanie existujúcich nehnuteľností. Ceny novostavieb v 3. štvrťroku stúpli oproti druhému kvartálu len o 0,8 %, existujúce nehnuteľnosti o 3,3 %. Nárast priemerných cien všetkých nehnuteľností bol zaznamenaný v 6 z 8 slovenských krajov, v poklese zotrvali len ceny bytov a domov v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji. Najdynamickejšie zdražovanie na úrovni 7 % sa prejavilo v Bratislavskom kraji. V ostatných krajoch sa priemerné zvýšenie cien oboch typov nehnuteľností pohybovalo od 0,2 % v Trenčianskom kraji po 4,2 % nárast v Prešovskom kraji. Najdynamickejšie regionálne zdraženie exitujúcich nehnuteľností sa prejavilo v Bratislavskom kraji (o 7,7%) a novostavby najviac zdraželi v Trenčianskom kraji (o 4,9%). Vo vybraných regiónoch SR ceny v porovnaní s predošlým štvrťrokom aj klesali. Pri existujúcich nehnuteľnostiach to bolo v 3 krajoch - Nitrianskom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji a nové nehnuteľnosti zlacneli v 2 krajoch - Nitrianskom a Banskobystrickom kraji.

V medziročnom porovnaní sa zdražovanie nehnuteľností na Slovensku zdynamizovalo, v priemere sa v 3. štvrťroku 2024 domy a byty predávali drahšie o 6,2 %. V druhom kvartáli tohto roka bol nárast na úrovni 4 %. Výsledok výraznejšie ovplyvnilo zvýšenie cien existujúcich nehnuteľností, ktoré boli aktuálne drahšie ako pred rokom o 6,6 %, zatiaľ čo nové nehnuteľnosti zdraželi o 4,1 %. Ceny nehnuteľností určených na bývanie medziročne vzrástli v 6 z 8 krajov SR. Súčasne v 2 krajoch byty a domy v priemere zlacneli, a to v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji. V obidvoch týchto krajoch klesli alebo zostali takmer nezmenené ceny existujúcich aj nových nehnuteľností. Z hľadiska regionálneho vývoja najvýraznejší nárast, až o 21 %, zaznamenal Žilinský kraj, a to predovšetkým zásluhou zdražovania starších nehnuteľností. Ich ceny boli takmer o štvrtinu vyššie ako pred rokom. Nové nehnuteľnosti v tomto regióne stúpli o 9 %. Na druhom mieste sa umiestnil Košický kraj s medziročným rastom cien o 8,6 %. Ceny starších nehnuteľností tu medziročne vzrástli o vyše 9 % a nové nehnuteľnosti o viac ako 6 %. Na treťom mieste podľa tempa rastu cien bol Bratislavský kraj so 6 % priemerných nárastom cien. Existujúce aj nové nehnuteľnosti sa v regióne okolo hlavného mesta predávali drahšie ako pred rokom o vyše 5 %.

pondelok 2. decembra 2024

Vianoce 2024: Darčeky od 150 do 300 eur

Takúto sumu plánuje minúť viac ako tretina Slovákov na tohtoročné vianočné darčeky. Na porovnanie, susedia Česi budú mať Vianoce o niečo štedrejšie, keďže najviac z nich dá na darčeky v prepočte od 200 do 400 eur. Ako ďalej vyplýva z prieskumu pre spoločnosť Home Credit, väčšina Slovákov nakupuje veci pre blízkych pod stromček v e-shopoch, štvrtina naopak skôr preferuje kamenné predajne. Najviac ľudí zháňa časť darčekov v zľave a druhú časť za bežnú cenu, no je tu 15 percent takých, čo vyslovene všetky kupujú len vo výpredajoch. TOP 5 vianočných darčekov Slovákov tvorí oblečenie, kozmetika, hračky, knihy a elektronika.

Celková suma, ktorú dá najviac Slovákov (36 %) za všetky vianočné darčeky, sa pohybuje v rozmedzí od 150 do 300 eur. O niečo menej – 100 až 150 eur, minie 13 % a s výdavkami do 100 eur sa chce zmestiť rovnako 13 % opýtaných. Na druhej strane, je tu pätina ľudí (21 %), ktorí si dovolia dať za darčeky od 300 do 500 eur a 7 % sa dostane s týmito výdavkami na úroveň od 500 do 1 000 eur. Maximálny limit na darčeky v sume do 100 eur majú najčastejšie mladí ľudia vo veku od 18 do 26 rokov (25 %). Naopak, s útratou nad 300 eur počítajú najčastejšie domácnosti s mesačným príjmom 2 000 eur (44 percent). Vyzerá to tak, že susedia Česi budú mať Vianoce o čosi štedrejšie. Najviac z nich (32 %) minie za darčeky v prepočte od približne 200 do 400 eur. V ČR je priemerná mesačná mzda v hospodárstve vyše 1 830 eur, no na Slovensku 1 520 eur. Životná úroveň viacerých Slovákov núti k tomu, aby aj vianočné darčeky nakupovali v zľavách, no pre mnohých to zase nie je podstatné. Najviac je takých (54 %), ktorí zháňajú časť darčekov v zľave a druhú časť za bežnú cenu. Pätina ich kupuje vo výpredaji len vtedy, ak naň náhodou narazia a 9 % respondentov zľavy nijako neovplyvňujú. Je tu však 15 % ľudí, ktorí vyberajú všetky darčeky iba za akciové ceny. Zámer nakupovať darčeky len v zľavách deklarujú častejšie ľudia s čistým osobným príjmom do 600 eur (23 %), vo veku 18 – 26 rokov (22 %), z východného Slovenska (20 %) a so základným vzdelaním (35 %).

A čo si nájdu ľudia na Slovensku najčastejšie pod vianočným stromčekom? V prípade presnej polovice populácie to bude oblečenie. Tesne za ním je kozmetika (49 %), nasledujú hračky (40 %), knihy (39 %), elektronika (24 %), hotovosť (23 %), poukážky (18 %), darčekové balíčky (17 %), športové vybavenie (16 %), zážitky (12 %), šperky a hodinky (10 %), jedlo (7 %) a dovolenka (5 %). Jeden zo sto sa môže tešiť na živý darček v podobe domáceho zvieratka. Z roka na rok pribúda ľudí, ktorí nakupujú darčeky prostredníctvom e-shopov. Najviac je takých (46 %) , ktorí väčšinu kúpia práve v internetovom obchode a zbytok v kamenných predajniach. Na druhej strane, iba v klasických obchodoch darčeky zháňa 9 % a iba v e-shopoch štyria zo sto opýtaných. Treba ale pripomenúť, že každoročne rastie i počet pokusov o čoraz sofistikovanejšie podvody. Odporúčajú sa preto nákupy v overených e-shopoch. Najbezpečnejšie sú platby pri európskych e-shopoch, pretože tieto platby sú zabezpečené silným dvojfaktorovým overením klienta. Takúto ochranu však nemusia mať e-shopy mimo Európy. Najbezpečnejšou formou úhrady platieb sú kreditné a debetné karty. Určite je však vhodné neukladať si údaje o platobnej karte v internetovom obchode pre ďalšie nákupy.

Ako naložiť s nechcenými darčekmi? Počas každého Štedrého večera sa pri rozbaľovaní darčekov bežne stáva, že kupujúci sa jednoducho netrafia do vkusu či veľkosti obdarovaných. V takom prípade prichádza na rad riešenie citlivej situácie – čo s tým urobiť? Ako ukázal prieskum pre Home Credit, najviac je takých, ktorí si darček nechajú a nič nepovedia (40 %). Pre pätinu respondentov „žiadny darček nie je nevhodný“ a 16 % si ho neskôr vymení za iný. Sú tu však aj 4 % ľudí, ktorým „sa to nemôže stať, lebo si darček vyberajú sami“.

piatok 29. novembra 2024

EÚ: Rozpočet na rok 2025

Po dohode s členskými štátmi Európskej únie dosiahnutej 16. novembra 2024 sa podarilo v Európskom parlamente obhájiť rozpočet EÚ na budúci rok. Celkový rozpočet EÚ na rok 2025 je 199,4 miliardy eur v záväzkoch, platby sú stanovené na 155,21 miliardy eur. Rozpočet na budúci rok bude o 6 % vyšší ako tohtoročný, čo znamená zvýšenie o 10 miliárd eur.

Vo februári 2024, počas revízie dlhodobého rozpočtu EÚ, došlo k podstatnému navýšeniu kľúčových priorít. Zabezpečilo sa tiež financovanie nákladov na splatenie Európskeho plánu obnovy (EURI), ktoré sú takmer dvojnásobkom sumy pôvodne predpokladanej na rok 2025. Europoslanci úspešne vyjednali 230,7 milióna eur nad rámec pôvodného návrhu Európskej komisie so zameraním na kľúčové iniciatívy vrátane výskumu, zdravia, vzdelávania, na podporu mladých poľnohospodárov, na koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia, krízové reakcie na prírodné katastrofy, opatrenia v oblasti klímy, humanitárnu pomoc, vojenská mobilitu a správu hraníc. Okrem tohto dodatočného financovania budú pre rozpočet na rok 2025 prínosom navýšenia pochádzajúce z predchádzajúcich úspor, vrátane 422 miliónov eur pre Erasmus+ a 20 miliónov eur pre Horizont Európa.

Vyše 90 % rozpočtu EÚ financuje aktivity v členských krajinách únie aj mimo nej. Na rozdiel od vnútroštátnych rozpočtov je rozpočet EÚ primárne zameraný na investície s cieľom vytvoriť rast a príležitosti v celej Európskej únii. EÚ slúži 27 krajinám s celkovým počtom obyvateľov 450 miliónov. Vzhľadom na tento rozsah je ročný rozpočet EÚ relatívne malý – v priemere 160 – 180 miliárd eur ročne v rokoch 2021 – 27. To je porovnateľné so štátnym rozpočtom Dánska, ktorý slúži 5,6 miliónom ľudí a je asi o 30 % menší ako rozpočet Poľska s 38 miliónmi obyvateľov.

štvrtok 28. novembra 2024

SR: Nárast drogovej závislosti

Podľa aktuálnej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií vzrástol počet liečených z drogovej závislosti na Slovensku od roku 2004 o štvrtinu. V roku 2023 sa na Slovensku liečilo 2 896 osôb, takmer polovica podstúpila liečbu opakovane. Najčastejším dôvodom liečby bola závislosť na pervitíne, heroíne a marihuane. Najviac liečených pacientov pochádzalo z Bratislavského kraja (108,0 na 100 000 obyvateľov daného kraja), z Trnavského (74,2 na 100 000) a Žilinského kraja (67,3 na 100 000). Najmenej liečených ľudí bolo z Prešovského kraja (13,4 na 100 000). Okrem Bratislavského kraja, kde prevládali užívatelia heroínu, bolo v ostatných krajoch najviac pacientov podstupujúcich liečbu pre užívanie stimulačných látok.

V roku 2023 sa na Slovensku liečilo z drogovej závislosti 2 896 osôb, čo je o 81 osôb menej ako predchádzajúci rok. Od roku 2004 vzrástol počet liečených o 25,1 %. Muži tvorili 80,5 % všetkých liečených a ženy 19,5 %. V roku 2023 prevládali v špecializovanej protidrogovej liečbe užívatelia stimulancií (39,5 %, 1 144 osôb) ako primárnej drogy (t. j. drogy, ktorá spôsobuje užívateľovi najväčšie problémy a pre ktorú bola zahájená jeho liečba). Väčšina z nich užívala drogu zo skupiny amfetamínov, najčastejšie pervitín (1 079 osôb). Užívatelia opiátov ako primárnej drogy tvorili 25,2 % osôb v protidrogovej liečbe (731). Z nich heroín užívalo 594 osôb a ostatné druhy opiátových drog 137 osôb. Užívatelia primárnej drogy zo skupiny kanabis (konope) tvorili 17,6 % liečených klientov (510 osôb). Z nich 487 osôb užívalo vňať konope t. j. marihuanu. Najčastejším spôsobom podávania primárnej drogy u liečených užívateľov drog bolo fajčenie (35,7 %, 1 035 užívateľov). Injekčne si drogu aplikovalo 27,0 % liečených (783 užívateľov), užívanie šnupaním uviedlo 23,1 % liečených (669 užívateľov).

Z hľadiska veku boli najpočetnejšou skupinou v protidrogovej liečbe osoby vo veku 30 – 39 rokov (1 058 liečených), 40 a viac rokov (846 liečených) a 20 – 29 rokov (819 liečených). Medziročný pokles počtu liečených pacientov oproti roku 2022 bol zaznamenaný vo všetkých vekových skupinách okrem 40-a viacročných. Práve u osôb vo veku 40 a viac rokov kontinuálne rástol počet liečených od roku 2016, zatiaľ čo v ostatných vekových skupinách bol pozorovaný pokles. Takmer polovica (48,7 %, 1 409 osôb) liečených užívateľov drog už bola v minulosti liečená. Najviac opakovane liečených bolo v skupine užívateľov hypnotík a sedatív (75,2 % užívateľov tejto drogy), prchavých látok (64,3 %) a pervitínu (50,3 %). Prvýkrát v živote sa liečilo 36,5 % osôb a 11,7 % pokračovalo v kontinuálnej liečbe z predchádzajúceho roku.



streda 27. novembra 2024

SR: Mobily v školách

Používanie mobilov v školách na Slovensku bude od 1. januára 2025 regulované. Ministerstvo školstva pripravilo usmernenie o regulácii používania mobilných telefónov, informačné materiály pre školy a rodičov, vzdelávanie pre učiteľov, ako aj návod a ukážka zapracovania nových pravidiel do školského poriadku, ktorými chce pomôcť školám aj rodičom pri zavádzaní nových pravidiel pri používaní mobilov v školách.

Usmernenie pre školy o regulácii používania mobilných telefónov a podobných zariadení odporúča, aby školy zakomponovali pravidlá do školského poriadku a zvolili najvhodnejší spôsob regulácie podľa vlastných potrieb, ako napríklad odkladanie mobilov v skrinkách alebo ich odovzdanie učiteľovi.

Nové pravidlá pre základné školy:
V 1. až 3. ročníku základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy,
od 4. ročníka (1. až 4. ročníka osemročného vzdelávacieho programu strednej školy) bude mať zákaz výnimku v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program, alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania.

Dokument obsahuje päť možných prístupov k regulácii mobilov, pričom každý má popísané výhody a nevýhody. Vystvetľuje aj výnimky pre zdravotne znevýhodnených žiakov a obsahuje tipy, ako by si školy mali nastaviť digitálne vybavenie s ohľadom na bezpečné používanie technológií. Školám sa odporúča, aby o pravidlách komunikovali s rodičmi a žiakmi a podporili ich diskusiou o výhodách prostredia bez mobilov, rizikách kyberšikany a o pozitívnom vplyve regulácie na duševné zdravie a sociálne zručnosti žiakov. Zdôrazňuje zároveň dôležitú úlohu rodičov pri podpore týchto pravidiel.

Okrem toho rezort školstva pripravil pre školy a rodičov informačné materiály. Tie vysvetľujú benefity regulácie mobilných telefónov, ako aj samotný zákon a je možné si ich stiahnuť z webovej stránky ministerstva školstva. Pre učiteľov, školské podporné tímy aj odborných zamestnancov centier poradenstva a prevencie ministerstvo spolu s VÚDPaP a NIVaM pripravuje od januára posilnenie vzdelávaní v oblasti bezpečného používania digitálnych technologií v školách – dlhodobých aj vo forme krátkych webinárov. V priebehu decembra pribudne na webovej stránke ministerstva školstva návod a ukážka zapracovania nových pravidiel do školského poriadku.

utorok 26. novembra 2024

Trend: Okamžité platby

Na Slovensku sú SEPA okamžité platby dostupné vo vybraných bankách už dva roky, aktuálne ich poskytuje spolu 7 bánk. Podľa údajov Národnej banky Slovenska sa v roku 2023 v našej krajine uskutočnilo 39 miliónov SEPA okamžitých platieb v hodnote 11,2 miliardy EUR. Ich podiel na celkovom počte SEPA platieb na Slovensku vzrástol v poslednom štvrťroku 2023 na 14,3 %. Na začiatku roka 2024 bol podiel okamžitých platieb zo všetkých uskutočnených úhrad na Slovensku 14,92 % a tento podiel sa bude ďalej zväčšovať. Začiatkom budúceho roka už budú povinné pre všetky banky.

Nariadenie o SEPA okamžitých platbách zavádza totiž plošné povinné prijímanie okamžitých platieb v eurách pre banky v eurozóne najneskôr do 9. januára 2025 a ich odosielanie do 9. októbra 2025. V krajinách mimo eurozóny sa táto povinnosť zavádza od roku 2027. Bankové inštitúcie po celej Európe zavádzajú SEPA okamžité platby postupne najmä vzhľadom na náročnosť ich implementácie. Bankové systémy súvisiace s okamžitými platbami musia fungovať nepretržite, poskytovať bezproblémovú používateľskú skúsenosť v rámci dodržiavania prísnych štandardov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a boja proti praniu špinavých peňazí. Zo spomínaného nariadenia okrem iného vyplýva, že akékoľvek poplatky spojené so zasielaním a s prijímaním okamžitých úhrad nesmú byť vyššie než poplatky, ktoré daný poskytovateľ platobných služieb účtuje v súvislosti so zasielaním a prijímaním iných úhrad zodpovedajúceho typu.

„Okamžité platby umožňujú klientom bánk realizovať rýchle a bezpečné bezhotovostné úhrady. Prostredníctvom nich môžu uskutočniť národné aj cezhraničné platby v eurách elektronickou formou kedykoľvek a kdekoľvek vďaka nepretržitej dostupnosti bankového systému. S podporou nových technológií majú okamžité platby potenciál konkurovať hotovosti, keďže s množstvom výhod poskytujú klientom aj lepší prehľad o ich cash-flow manažmente,“ dodal Marcel Klimek, výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie.

pondelok 25. novembra 2024

EU: Podpora vodíka

Európska komisia, Španielsko, Litva a Rakúsko oznámili novú finančnú podporu na rozvoj vodíka z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom inovačného fondu. Tieto tri členské štáty sa zúčastnia na schéme „aukcie ako služba“ v rámci druhej aukcie Európskej vodíkovej banky, ktorá sa začne 3. decembra. Okrem 1,2 miliardy EUR z finančných prostriedkov EÚ z inovačného fondu tri členské štáty EÚ vyčlenia viac ako 700 miliónov EUR z vnútroštátnych finančných prostriedkov na podporu projektov výroby vodíka z obnoviteľných zdrojov, ktoré sa nachádzajú v ich krajinách. Celkové finančné prostriedky zmobilizované prostredníctvom aukcie obnoviteľného vodíka IF24 preto budú predstavovať približne 2 miliardy EUR. 

  • Španielsko vyčleňuje 280 až 400 miliónov EUR na systém aukcií ako služby, pričom využíva finančné prostriedky zo svojho plánu obnovy a odolnosti. Celková dostupná podpora bude závisieť od výšky finančných prostriedkov použitých v existujúcej schéme štátnej pomoci krajiny pre vodíkové klastre a údolia, ktorá je financovaná aj zo zdrojov plánu obnovy a odolnosti. Presná výška podpory bude potvrdená do jari 2025.
  • Litva vyčleňuje približne 36 miliónov EUR na systém aukcií ako služby zo svojho rozpočtu modernizačného fondu. Účasť krajiny na systéme aukcií ako služby pomôže dosiahnuť jej národný cieľ 1,3 gigawattov kapacity elektrolýzy a 129 kiloton výroby obnoviteľného vodíka ročne do roku 2030.
  • Rakúsko vyčleňuje 400 miliónov EUR zo svojho štátneho rozpočtu na systém aukcií ako služby. Výrobcovia vodíka budú oprávnení na grant v maximálnej výške 200 miliónov EUR na projekt s maximálnou výrobnou kapacitou 300 megawattov, ktorá sa má podporiť v tejto aukcii.
Týmito novými finančnými záväzkami Španielsko, Litva a Rakúsko preukazujú svoj záväzok splniť vnútroštátne ciele a ciele EÚ v oblasti zavádzania čistej energie a podpory dekarbonizácie európskeho priemyslu. Mobilizácia tohto dodatočného financovania v rámci jednotnej európskej aukčnej platformy je účinným systémom, ktorý zvyšuje príležitosti a znižuje náklady pre priemysel. V skutočnosti zúčastnené spoločnosti v týchto krajinách predkladajú jednu ponuku na dva rôzne zdroje financovania. Systém umožňuje členským štátom financovať ďalšie projekty vo svojej krajine, a to aj po úplnom pridelení rozpočtu inovačného fondu. Komisia nabáda ostatné členské štáty, aby sa v budúcnosti zapojili aj do systému aukcií ako služby, čím podporia ciele plánu REPowerEU, Priemyselného plánu Zelenej dohody a ciele v oblasti vodíka z obnoviteľných zdrojov stanovené v smernici o energii z obnoviteľných zdrojov.

Pokiaľ ide o vodík z obnoviteľných zdrojov vyrábaný v Európskom hospodárskom priestore, vybrané projekty dostanú pevnú prémiu (pay-as-bid) za výrobu na maximálne obdobie 10 rokov so zámerom pokryť rozdiel medzi nákladmi na výrobu vodíka z obnoviteľných zdrojov a cenou, ktorú je trh ochotný zaplatiť. Presná výška tejto prémie vyplýva zo súťažného ponukového konania, v rámci ktorého sa projekty po vyhodnotení na základe série kvalifikačných kritérií pre úspešnosť a neúspešnosť zoradia podľa predloženej ponuky.

piatok 22. novembra 2024

Radíme: Ako začať podnikať

Na Slovensku vzniknú každý rok tisícky firiem, najmä menších a na druhej strane nemalá časť z nich aj zanikne. Vlani v Slovenskej republike vzniklo takmer 22-tisíc firiem a zaniklo vyše 5-tisíc. Podľa informácií FinStat najviac spoločností bolo založených v oblasti maloobchodu, služieb a stavebníctve. Rozbehnúť podnikanie v akejkoľvek oblasti so sebou prináša viacero otázok, ktoré je dobre si premyslieť.

Nadšenie a energickosť sú pre začínajúcich podnikateľov základnými atribútmi budúceho úspechu, no musí ich podporiť aj racionálnejšia časť spojená s podrobnou vlastnou ekonomickou analýzou. Ombudsman Home Credit Miroslav Zborovský v tejto súvislosti odporúča niekoľko praktických rád:
1. Urobte si úvodný ekonomický rozbor - zahrňte sem všetky potrebné investície, napríklad do nákupu vybavenia, techniky či materiálu. Realisticky zhodnoťte svoje úspory, ako aj možnosti financovania. Nezabudnite však na to, že prvé účty budete pravdepodobne musieť zaplatiť ešte skôr, než vám zákazníci preplatia prvú faktúru. Vhodné je vytvoriť si rôzne varianty vývoja, ktorými sa vaša oblasť aj konkrétne podnikanie môže vyvíjať.
2. Majte vymyslený aj pesimistický scenár - snažte sa do rozbehu podnikania začleniť aj tie vplyvy, nad ktorými nemáte úplnú moc – napríklad opätovné zdraženie energií. Nikdy, ale naozaj nikdy nepočítajte s tým, že všetko prebehne podľa optimistického variantu. V podnikaní je to málokedy tak, ako si človek praje. Majte pripravený aj pesimistickejší výhľad a varianty riešenia.
3. Podrobne si prejdite aktivity konkurencie - máte radosť zo svojho nápadu, ekonomická analýza vyšla skvele, už dávate dohromady všetko potrebné na to, aby ste mali podnikanie aj na papieri. Odporúča sa však ešte jeden krok, a to preveriť si, či už s takým dobrým nápadom neprišiel niekto pred vami, dokonca neďaleko. Malý príklad: chcete si založiť kaviareň, ktorá bude vyhovovať rodičom s deťmi? Idea je to skvelá. Rodičia si dajú v pokoji šálku kávy, zatiaľ čo ich ratolesti sa s kamarátmi vyšantia v detskom kútiku. Lenže, čo sa v predstavách javí ako perfektný projekt, o ktorý bude určite záujem, už môže existovať o pár ulíc ďalej. A vy razom viete, že prinajmenšom časť vašej cieľovej skupiny už o konkurencii vie a rada tam chodí. S konkurenciou musíte počítať a začleniť ju do svojich plánov. Uvažujte o tom, ako osloviť zákazníkov, na ktorých druhý podnikateľ zabúda, skúste ponúknuť niečo navyše, čo prípadných klientov presvedčí, aby si vybrali práve vás.
4. Pamätajte na potenciálne krízové situácie - ľudia často podnikajú pre skvelý pocit, že majú osud vo vlastných rukách. Sú pánmi svojho času a sú odmenení na základe toho, čo si dobre naplánovali a precízne vykonali. Hoci trebárs, aj s pomocou trochu šťastia. V realite potom ale narazia na situácie, ktoré prinesú pravý opak. Stačí totiž, keď zákazník, ktorý sa na začiatku javil ako úplne spoľahlivý, za zákazku z rôznych dôvodov nezaplatí. Väčšina podnikateľov musí do zákazky vložiť svoje vlastné prostriedky – na catering treba zabezpečiť suroviny, remeselníci zase materiál. Ak klient nezaplatí, nielen že nemajú uhradenú prácu, ale sú pri danom projekte v mínuse. A to je pre každého drobného podnikateľa značná prekážka. Stačí, aby sa zišli dva podobné problémy a môže to ohroziť ďalšie fungovanie.
5. Počítajte i so záložným variantom financovania - ešte predtým, než si vybavíte živnosť alebo založíte firmu, preto uvažujte radšej aj za druhých a na podobný krízový scenár majte pripravený záložný variant financovania. Informujte sa napríklad o finančných produktoch pre podnikateľov, ktoré vám pomôžu podobné krízové obdobie preklenúť.

Priemerní žiadatelia o pôžičku pre malých podnikateľov Home Credit sú živnostníci podnikajúci päť rokov a menšie eseročky so šesťročným pôsobením na trhu. Kým samostatne zárobkovo činné osoby si berú neúčelovú pôžičku v priemere vo výške 4 400 eur, malé spoločnosti s ručením obmedzeným si požičiavajú o niečo viac, a to 5 500 eur. Najviac ich je spolu zo segmentu obchodu a služieb, za nimi nasleduje odvetvie priemyslu. Za uplynulých rok smerovali prostriedky z pôžičiek pre podnikateľov predovšetkým na ich prevádzkové náklady, jednorazové výdavky a nákup vybavenia do firmy.

štvrtok 21. novembra 2024

Black Friday: Ako naozaj ušetriť

November je spojený aj so zľavovými ponukami, ktoré nás obklopujú zo všetkých strán a často sú prezentované pod označením Black Friday. Tento pôvodne americký fenomén je v USA symbolom masívnych zliav a začiatku vianočnej nákupnej sezóny. Na slovenskom trhu sa stretávame s podobne lákavými sloganmi ako „najväčšie zľavy“ alebo „obrovské zníženie cien,“ realita však môže byť často odlišná. Ako teda pri nákupoch so zľavou nenaletieť a skutočne ušetriť?

Na problematiku uvádzania zliav obchodníkov upozorňovala spotrebiteľská organizácia dTest už viackrát. Problém často spočíva v tom, že hoci zákon na ochranu spotrebiteľov stanovuje povinnosť obchodníkov uvádzať cenu, za ktorú bol tovar predávaný 30 dní pred poskytnutím zľavy, nešpecifikuje, že zľava musí byť vypočítaná práve z tejto čiastky. Predajcovia tak síce najnižšiu cenu v súlade so zákonom uvádzajú, ale výpočet zľavy vzťahujú k iným čiastkam, napríklad k odporúčanej cene. Zásadnú zmenu by však mohlo priniesť rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie z októbra tohto roku. Podľa uvedeného rozhodnutia musí byť zľava, ktorú obchodník oznámi percentuálne alebo formou reklamného oznamu, čím zdôrazňuje výhodnosť ponuky, vypočítaná z najnižšej ceny, ktorú obchodník používal aspoň 30 dní pred poskytnutím zľavy. Predajcovia teda nesmú klamať spotrebiteľov napríklad tým, že uvádzajú nepravdivú výšku zľavy, ktorú vypočítali percentuálne z ceny, ktorú predtým umelo navýšili. Napriek tomu by však spotrebitelia mali byť pri posudzovaní zliav obozretní. Odporúča sa porovnanie cien u konkurencie, alebo využitie cenového porovnávača, ktorý umožňuje sledovať aj vývoj ceny v čase. Vďaka tomu si môžete sami vytvoriť reálny obraz o tom, či sa ponuka skutočne oplatí.

Pri väčšine ponúk predajcov sa spotrebitelia môžu stretnúť s tým, že zľava na tovar platí iba do vypredania zásob. Obchodníci by však v takom prípade mali zabezpečiť dostatočné skladové zásoby. Ak by totiž ponúkali tovar za akčné ceny iba s cieľom nalákať spotrebiteľov na návštevu predajne alebo e-shopu bez toho, aby tento zľavnený tovar bol skutočne dostupný, mohlo by byť takéto konanie označené za nekalú obchodnú praktiku. „Spotrebiteľ sa tiež môže ľahko dostať do situácie, keď si objedná tovar za výhodnú cenu, ale následne dostane e-mail informujúci o nedostupnosti vybraného produktu. Pokiaľ bol už takýto tovar uhradený, má spotrebiteľ právo na odstúpenie od zmluvy a na vrátenie zaplatenej sumy,“ radí Eduarda Hekšová. Ďalším prehreškom predajcov môžu byť nikdy nekončiace zľavy alebo časovo limitované špeciálne ponuky, ktoré majú vyvolať dojem jedinečnej a časovo obmedzenej akcie. Pri podrobnejšom skúmaní však spotrebitelia môžu zistiť, že obchodník túto „akčnú“ cenu ponúka už dlhšiu dobu alebo že ponuka, ktorá sa tvárila ako časovo obmedzená, v skutočnosti pokračuje aj po uplynutí uvedeného termínu. Takéto správanie možno v určitých prípadoch označiť za nekalú obchodnú praktiku, ktorá má za cieľ klamať spotrebiteľa a vzbudiť falošný pocit naliehavosti.

Obozretní by ste mali byť najmä vtedy, ak nakupujete cez e-shope prvýkrát. Kontrola dôveryhodnosti obchodu pomocou používateľských recenzií a zoznámenie sa s obchodnými podmienkami môžu napovedať, či je možné e-shopu dôverovať. Nápadne nízke ceny môžu byť totiž varovným signálom, že nejde o poctivého predajcu. Obdobne je to tiež  pri nákupoch v akcii. Niektoré praktiky síce nie sú v rozpore so zákonom, ale snažia sa ovplyvniť spotrebiteľov tak, aby verili, že daný tovar skutočne potrebujú a že ide o výnimočnú ponuku. Obchodníci to dosahujú napríklad použitím odpočítavania, ktoré naznačuje, do kedy zľava platí, čo môže vyvolať stres a viesť k impulzívnemu nákupu bez akéhokoľvek uváženia. Pri nákupoch počas zľavových akcií by mali spotrebitelia dávať pozor aj na to, aby sa nenechali ovplyvniť snahou e-shopov nenápadne odporúčať drahšie produkty, alebo ponúkať doplnkový tovar, ktorý už nie je za výhodnú cenu.

Ak sa stretne spotrebiteľ s podnikateľom, ktorý nedodržiava povinnosti stanovené zákonom na uvádzanie zľavových akcií, môže sa ďalej obrátiť na príslušný dozorný orgán. Pri väčšine spotrebného tovaru je týmto orgánom Slovenská obchodná inšpekcia. V mnohých prípadoch by mohlo nedodržanie pravidiel tiež napĺňať znaky nekalej obchodnej praktiky. V takom prípade má spotrebiteľ právo odstúpiť od zmluvy alebo požadovať primeranú zľavu.










streda 20. novembra 2024

Inflácia: V októbri stúpla nad 3 %

Výraznejší medziročný, ale aj medzimesačný rast cien na Slovensku bol podľa štatistického úradu ovplyvnený najmä zdražovaním potravín a nealko nápojov a tiež vybraných položiek, ako napr. vodné a stočné z odboru bývanie a energie či rôznych služieb. Pri októbrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 3,1 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,6 % a čistá inflácia hodnotu 1,7 %. Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu 0,7 % a čistá inflácia hodnotu 0,3 %. V súhrne za 10 mesiacov roka 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,7 %.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku v októbri sa v porovnaní so septembrom zvýšili od 0,1 % do 2,1 %. Najviac zdraželi potraviny a nealkoholické nápoje: zelenina o 8,2 %, oleje a tuky o 6,4 %, ovocie o takmer 5 %, ceny sa zvýšili aj pri ostatných potravinových položkách, napr. pri mlieku, syroch a vajciach, či chlebe s obilninami, ale maximálne o 1,4 %. Dosah na rast cien mali opäť aj vyššie ceny vodného, stočného, údržby a opráv obydlia v odbore bývanie a energie. Zdraželi aj odevy a obuv, pohonné hmoty, ako aj reštauračné a stravovacie služby. Zníženie sme zaznamenali v odbore alkoholické nápoje a tabak (najmä piva a vína) a sezónne zlacnenie sa prejavilo pri ubytovacích službách alebo organizovaných dovolenkových zájazdoch.

V medziročnom porovnaní dosiahla inflácia na Slovensku v októbri 3,1 %. Ceny vzrástli v rozsahu od 0,8 % v odbore bývanie a energie do 9,8 % v odbore vzdelávanie. Zlacnenie zaznamenal len odbor doprava. Najvýznamnejší vplyv na vývoj inflácie mali naďalej vyššie ceny v odbore potraviny s nealko nápojmi o 5 %. Priplatili sme si najmä za oleje a tuky o 30,5 %, čo predstavuje najvýraznejšie zvýšenie v tomto roku. Zdražela tiež zelenina o 13,3 %, ovocie o 11,9 % a nealkoholické nápoje o 4,3 %. Poklesli iba ceny mäsa o 0,5 %. Celkovú infláciu negatívne ovplyvňujú položky, ktorých ceny narástli v predošlých mesiacoch a tento efekt pretrváva celý nasledujúci rok a to vyššie ceny vzdelávania, alkoholických nápojov, zdravotníckych výrobkov a potrieb, stravovacích služieb, výrobkov a služieb osobnej starostlivosti, poistenia, dovolenkových zájazdov, nábytku a bytového zariadenia, odevov a obuvi, rekreačných a kultúrnych služieb, novín, kníh a kancelárskych potrieb. Ceny pohonných látok napriek medzimesačnému rastu boli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka medziročne ešte stále výrazne nižšie a to o 9,5 % a mali pozitívny vplyv na infláciu. Tento efekt však prekrylo zdražovanie iných položiek v odbore doprava najmä dopravných služieb (o 16,5 %). Medziročne klesli ceny audio techniky, zariadení na spracovanie informácií a domácich spotrebičov.

utorok 19. novembra 2024

EU: Portál digitálnych vyhlásení

Jednotný trh Európskej únie má aktuálne 5 miliónov vyslaných pracovníkov. Jednou z hlavných administratívnych prekážok, ktorým čelia ich zamestnávatelia, je vybavovanie viacerých a rôznorodých dokumentov v každom členskom štáte. Zmeniť to má jednotný portál digitálnych vyhlásení pre spoločnosti poskytujúce služby a dočasne vysielajúce pracovníkov do iného členského štátu, známy ako „vyslaní pracovníci“.

Členské štáty EU budú môcť používať verejné rozhranie na dobrovoľnom základe. Novým jednotným digitálnym portálom vyhlásení sa im majú znížiť administratívne náklady pri vysielaní pracovníkov do zahraničia. Prispeje to k cieľu znížiť záťaž spoločností spojenú s vykazovaním o 25 %, ako sa uvádza v oznámení o „dlhodobej konkurencieschopnosti EÚ“, pričom sa v plnej miere zachová existujúca vysoká úroveň ochrany práv vyslaných pracovníkov zakotvená v právnych predpisoch EÚ aj vo vnútroštátnych právnych predpisoch. Návrhom sa takisto umožní lepšie dodržiavanie existujúcich pravidiel, čo umožní presadzovanie spravodlivej mobility v súlade s vysokými normami ochrany pracovníkov. V záujme zvýšenia transparentnosti môžu členské štáty zaslať kópiu vyhlásenia aj vyslaným pracovníkom.

Sledované zámery:
• Znížiť administratívnu záťaž pri vysielaní pracovníkov: Jednotný portál digitálnych vyhlásení umožní poskytovateľom služieb používať jeden formulár namiesto 27 rôznych vnútroštátnych formulárov. V priemere sa tým zníži čas strávený na vyhláseniach o 73 %. Jednotný formulár bude k dispozícii vo všetkých úradných jazykoch EÚ. Požadované informácie sú zjednodušené na približne 30 údajových bodov. Zabezpečí sa ním používateľsky ústretové jednotné kontaktné miesto na nahlasovanie vyslaných pracovníkov v EÚ. Uľahčí to podnikom plnenie ohlasovacích povinností voči príslušným vnútroštátnym orgánom.
• Posilniť spoluprácu medzi členskými štátmi: Nový portál bude súčasťou informačného systému o vnútornom trhu (IMI). Členské štáty už dnes používajú IMI, keď podávajú žiadosti o informácie, alebo žiadajú o vzájomnú pomoc pri monitorovaní dodržiavania pravidiel o vysielaní pracovníkov. Nové verejné rozhranie bude založené aj na technických riešeniach, ktoré už boli zavedené pre elektronické vyhlásenie vyslaných pracovníkov v cestnej doprave, pričom elektronické verejné rozhranie, ktoré je prepojené aj so systémom IMI, je k dispozícii už od roku 2022.
• Podpora ochrany pracovníkov: Zjednodušením procesu predkladania a aktualizácie vyhlásení o vyslaní sa zníži počet prípadov nedodržiavania pravidiel o vyslaní a zvýši sa transparentnosť vyslania. Uľahčí vykonávanie účinných a cielených inšpekcií členskými štátmi, čím prispeje k ochrane práv vyslaných pracovníkov.

Opatrenie bolo prvýkrát oznámené v aktualizácii novej priemyselnej stratégie na rok 2020 a bolo súčasťou oznámenia z marca 2024 s názvom Nedostatok pracovných síl a zručností v EÚ: akčný plán. Európska komisia v ňom oznámila, že bude podporovať rozsiahle zavedenie spoločnej formy elektronického formátu vyhlásení o vyslaní pracovníkov, ktorú doplní rozvoj digitálneho viacjazyčného portálu, prostredníctvom ktorého môžu spoločnosti predkladať vyhlásenia o vyslaní pre členské štáty. Iniciatíva bola oznámená aj v pracovnom programe komisie na rok 2024.