piatok 2. augusta 2024

Radíme: Oneskorený let či stratená batožina

Stále viac ľudí pri cestovaní na letnú dovolenku uprednostňuje lietadlo pred osobným autom, autobusom alebo vlakom. Rýchlejšie sa prepravia do cieľovej destinácie, avšak letecká doprava má svoje špecifiká a je vhodné sa orientovať vo svojich právach. Cestujúci majú v prípade zásadných komplikácií nárok na občerstvenie, ubytovanie a prípadne aj odškodnenie. Kedy teda máte nárok na kompenzáciu za oneskorený let? A môžete požadovať náhradu za poškodenie batožiny?

Pri zrušení letu je hlavným nárokom vrátenie peňazí za letenku za neuskutočnenú cestu, resp. za časť neuskutočnenej cesty. „Ak ste boli o zrušení letu informovaní menej než 14 dní pred uskutočnením letu, máte tiež nárok na finančnú kompenzáciu vo výške 250 až 600 eur na osobu v závislosti od vzdialenosti medzi letiskami,“ vysvetľuje Eduarda Hekšová z dTest. Právo na finančné odškodnenie však nemáte v prípade zrušenia letu z dôvodu mimoriadnych okolností, ktoré dopravca nemôže predvídať a ovplyvniť, napríklad počasie, štrajky či nepriaznivá politická situácia. Ďalšou možnosťou je presmerovanie do cieľovej destinácie za porovnateľných podmienok. Vtedy nemáte nárok na vrátenie peňazí za letenku, stále však môžete požadovať náhrady podľa tabuľky (viď. nižšie), pokiaľ ste neboli o zrušení informovaní 14 dní vopred. Ak však dorazíte do cieľovej destinácie náhradným spojom maximálne o 2 až 4 hodiny neskôr oproti pôvodnému plánu (podľa dĺžky letu), odškodnenie vám môže letecký prepravca znížiť o 50 %. Máte tiež nárok na stravu a občerstvenie v rozsahu primeranom dĺžke čakania. Ak by ste museli čakať na ďalší let do ďalšieho dňa, máte nárok na ubytovanie. V prípade, že sa do cieľovej destinácie dostanete s vyše trojhodinovým oneskorením, máte tiež právo na odškodnenie za rovnakých podmienok a v rovnakej výške ako pri zrušení letu.

Bezplatnú stravu a občerstvenie môžete požadovať v rozsahu primeranom dĺžke čakania v prípade oneskorenia leteckej dopravy:
  • 2 hodiny a viac pri letoch do 1 500 km,
  • 3 hodiny a viac pri letoch v rámci EÚ dlhších ako 1 500 km,
  • 3 hodiny a viac pri ostatných letoch od 1 500 km do 3 500 km,
  • 4 hodiny a viac pri všetkých ostatných letoch.
Ak bude očakávaný čas odletu posunutý min. o deň neskôr než bol pôvodne oznámený čas odletu, máte právo na bezplatné ubytovanie v hoteli.

Počas leteckej prepravy môže dôjsť aj k poškodeniu, strate alebo meškaniu batožiny. Za tieto nepríjemnosti je zodpovedaný letecký dopravca, ktorý vám musí vyplatiť náhradu až do približnej výšky 1 300 eur. Poškodenú batožinu reklamujte priamo na letisku, najneskôr však do 7 dní. „O poškodení si nechajte spísať protokol, do ktorého uvediete aj informácie týkajúce sa kúpnej ceny či o tom, ako je batožina stará,“ upozorňuje Eduarda Hekšová. Ak vám chýba vaša batožina, je opäť vhodné túto skutočnosť oznámiť ihneď na letisku leteckému dopravcovi. Rovnako máte nárok na preplatenie vecí osobnej potreby, ktoré ste si museli nevyhnutne kúpiť v destinácii počas čakania na batožinu.

Nároky na kompenzáciu za zrušený či oneskorený let podľa európskeho nariadenia máte iba pri letoch z letísk na území Európskej únie, prípadne letov z letísk mimo EÚ na letisko v EÚ (za predpokladu, že je letecký dopravca z EÚ). V prípade, že teda cestujete napríklad zo Slovenska do Turecka, potom pod danú ochranu spadáte. Ak však naspäť letíte tureckou spoločnosťou, spomínané nároky nie je možné uplatniť a bude potrebné postupovať podľa podmienok konkrétneho dopravcu.

štvrtok 1. augusta 2024

Bankroty: Za prvý polrok 4 688 dlžníkov

Jún priniesol podľa analýz CRIF – Slovak Credit Bureau viaceré zaujímavé dáta. Inštitút osobného bankrotu využilo celkovo 850 občanov Slovenska, 554 mužov a 296 žien. Zbankrotovalo aj 18-ročné dievča. Po 12-ročnom chlapcovi a aprílova t. r. ide o najmladšiu ženskú dlžníčku v roku 2024. V obidvoch prípadoch dlh zdedili po poručiteľoch. Bankroty postihli aj 15 manželských párov, 12 ľudí s príbuzenskými väzbami a 97 dlžníkov bez domova. Pomer ľudí bez domova tvoril takmer 12%.

Z 850 dlžníkov si formu konkurzu zvolilo vyše 98 %, čo je presne 835 občanov. Zvyšných 15 sa rozhodlo pre splátkový kalendár. Pre nepoctivý zámer boli zrušené 4 oddlženia a do Registra diskvalifikácií pribudlo z toho istého dôvodu 5 dlžníkov,“ približuje hlavná analytička Jana Marková. V júni zároveň súdy zrušili 714 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach: 653 pre nedostatok majetku a 61 po splnení konečného rozvrhu výťažku. Z celkového množstva 850 bankrotov bolo 788 (takmer 93%) vyhlásených na majetok občanov nepodnikateľov a 62 na majetok podnikateľov. Najviac, až 161 júnových dlžníkov je z Prešovského kraja, nasleduje Banskobystrický kraj so 133 a Košický so 118 občanmi. Najlepšie bol na tom Žilinský kraj s 52 bankrotmi. V medzimesačnom porovnaní ide o vyše 9 % pokles, v máji t. r. zbankrotovalo 937 dlžníkov.

V kvartálnom porovnaní ide však o nárast, takmer o 30 %. Kým v prvom kvartáli 2024 zbankrotovalo 2 047 ľudí, v druhom až 2 641. Za prvý polrok 2024 zbankrotovalo na Slovensku 4 688 dlžníkov, vyše 64 % tvorili muži. Inštitút osobného bankrotu využívajú v drvivej väčšine ľudia so základným a stredoškolským vzdelaním. V prvom polroku bol ich podiel vyše 97%. Dlhodobo taktiež platí, že najväčší dlžníci sú ľudia v produktívnom veku, tridsiatnici a štyridsiatnici. Pri medziročnom porovnaní zaznamenávame nepatrný pokles: za prvý polrok 2023 zbankrotovalo 4 698 ľudí, v roku 2024 o 10 menej.

streda 31. júla 2024

e-mail: Najviac hrozieb eviduje výroba

Od začiatku roku 2024 sa kybernetické útoky vo svete podľa analýzy Check Point Research zameriavajú najmä na segment vzdelávania a výskumu, vládne inštitúcie a armádu a zdravotníctvo. Na Slovensku v prvom polroku 2024 kyberútoky najčastejšie cielili na výrobný sektor, kde systémy telemetrie evidovali priemerne 1 380 útokov týždenne. Početnosťou nasledovali kyberútoky vo verejnej správe a v obrannom sektore. Týždenný priemer, 801 kyberútokov na jednu organizáciu na Slovensku, bol mierne pod svetovým priemerom a najčastejším typom bol botnetový útok.

Najčastejšími vektormi kybernetických útokov, čiže kanálmi, ktorými sa dostáva škodlivý kód k používateľom, zostáva dlhodobo e-mail. Až 78 percent škodlivých súborov bolo v júni 2024 na Slovensku doručených práve mailom. Súbory, ktoré obsahovali škodlivý kód, mali najčastejšie koncovku .exe, ale 36 percent škodlivých príloh bolo vo formáte .docx alebo .xls, čo sú bežné a časté kancelárske súbory. Phishing a krádež údajov cez e-mail sú stále najčastejšie vektory kybernetických útokov. Masívne phishingové kampane v celom svete a Slovensko nevynímajúc, sú zamerané na používateľov na všetkých úrovniach. Cieľom je preniknúť do systémov alebo ukradnúť a zneužiť citlivé údaje.

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol v júni 2024 botnet s názvom Androxgh0st. Zameriava sa na platformy Windows, Mac aj Linux a pre počiatočnú infekciu využíva viacero zraniteľností. Malvér kradne citlivé informácie a jeho rôzne varianty vyhľadávajú u obetí rôzne typy informácií.

utorok 30. júla 2024

EU: Digitálny obchod

Digitálny obchod predstavuje približne 25 % celkového medzinárodného obchodu a rastie rýchlejším tempom než tradičný obchod. Európska únia je lídrom vo vývoze aj dovoze digitálne dodávateľných služieb, ktorý v roku 2022 predstavoval 1,3 bilióna EUR, čo predstavuje 54 % celkového obchodu EÚ so službami. Svetová obchodná organizácia (WTO) zverejnila text novej dohody o elektronickom obchode. EÚ a ďalší účastníci iniciatívy spoločného vyhlásenia podniknú potrebné kroky na začlenenie tejto dohody do súboru pravidiel WTO.

Po začlenení do právneho rámca WTO bude dohoda o elektronickom obchode základom pre globálne pravidlá digitálneho obchodu medzi širokou škálou jej členov. Dohoda bude prínosom pre spotrebiteľov aj podniky a podporí digitálnu transformáciu medzi zúčastnenými členmi WTO prostredníctvom:
  • uľahčenia cezhraničných elektronických transakcií,
  • znižovania prekážok digitálneho obchodu,
  • a podpory inovácií v elektronickom obchode. 
Okrem toho posilní digitálnu inkluzívnosť a hospodársky rast rozvojových a najmenej rozvinutých zúčastnených členov.

Dohoda o elektronickom obchode má strategický význam aj pre WTO. Bude prínosom pre spotrebiteľov a podniky zapojené do digitálneho obchodu, najmä malé a stredne veľké podniky, z rozvinutých aj rozvojových krajín. Obsahuje súbor základných pravidiel digitálneho obchodu:
• Iniciatívy na podporu plynulého digitálneho obchodu v rámci aj cez hranice vrátane elektronických podpisov a elektronických faktúr.
• Ustanovenia na zlepšenie dôvery spotrebiteľov aj podnikov v prostredie digitálneho obchodu, najmä posilnením ochrany spotrebiteľa on-line.
• Ustanovenia na zvýšenie spoľahlivosti a cenovej dostupnosti prostredia medzinárodného digitálneho obchodu vrátane spolupráce v oblasti kybernetických rizík.
• Zákaz ciel na elektronické prenosy, ktorý má veľký obchodný význam a je kľúčovou prioritou pre priemysel na celom svete.
• Iniciatívy na uľahčenie účasti spotrebiteľov a spoločností z rozvojových krajín na digitálnom obchode.

pondelok 29. júla 2024

SR: Najobľúbenejšie ročné terminované vklady

Celkový objem vkladov v bankách od slovenských rezidentov dosiahol podľa Národnej banky Slovenska k 31.12.2023 sumu 18 miliárd EUR. Najväčší podiel z nich tvorili vklady od domácností a nefinančných spoločností. Z hľadiska termínu splatnosti dominujú na Slovensku vklady s dohodnutou splatnosťou do 1 roka.

K významnému nárastu nových vkladov vo štvrtom kvartáli minulého roka prispel podľa NBS jednak rast reálnych miezd v roku 2023, ako aj zmena úrokovej politiky ECB. Najvyšší objem nových vkladov od domácností bol zaznamenaný v januári 2024. Priemerná úroková miera 3.5 % na vklady slovenských domácností s dohodnutou splatnosťou do 1 roka bola od decembra 2023 jednou z najvyšších v rámci eurozóny. Priemerná úroková miera v eurozóne bola 3,3 %. Najvyššia priemerná úroková miera 3,6 % bola vykázaná v januári 2024, kedy priemer v eurozóne dosiahol 3,2 %. Ďalší vývoj nových vkladov pri všetkých dohodnutých splatnostiach zaznamenáva od januára 2024 klesajúci trend.

Výrazný medziročný nárast o 48 % (v absolútnej hodnote o 2,3 mld.) v objeme prijatých nových vkladov od nebankových subjektov (s dohodnutou dobou splatnosti do 1 roka, od 1 do 2 rokov, od 2 do 5 rokov a nad 5 rokov) bol rovnako zaznamenaný v januári 2024. Najvýznamnejší podiel na tejto zmene mali nové vklady uložené v bankách nefinančnými spoločnosťami, nasledovali nové vklady od domácností a verejnej správy. Medziročne objem nových vkladov prijatých bankami od domácností vzrástol k januáru 2024 až o 100 % (v absolútnej hodnote o 0,7 mld.). Prevládajúci podiel vkladov s dohodnutou splatnosťou do 1 roka medziročne vzrástol o 7,1 p. b.