piatok 30. augusta 2024

Upozorňujeme: Kolaps z tepla

Horúčavy prinášajú veľa zdravotných rizík a môžu spôsobovať kolapsové stavy. Vysoké teploty vzduchu sú pre organizmus záťažou, problémy môžu spôsobiť aj zdravým ľudom. Netreba preto podceňovať pitný režim.

Dospelý človek by mal počas horúcich dní vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu či kávy. Ideálna je obyčajná voda, prijímaná najlepšie pravidelne v menších dávkach. Dôležitá je tiež teplota - vhodnejšie sú vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď človek nepociťuje smäd! Na uhasenie smädu detí je vhodná voda, neperlivé minerálne vody a nesladené ovocné či bylinkové čaje. Najmä počas horúcich letných dní, pri pobyte v prostredí s nízkou vlhkosťou vzduchu alebo pri športe treba dbať na to, aby dieťa vypilo aspoň dva až trikrát viac ako inokedy. Seniori by mali počas horúčav piť v menších dávkach a častejšie. Organizmus seniora obsahuje menej tekutín a orgány pracujú pomalšie, nedokážu preto vylučovať tekutiny spoločne s odpadovými látkami tak ako u mladších ľudí. Denná dávka približne jeden a pol až dva litre by sa mala rovnomerne rozložiť počas celého dňa. Najvhodnejšia pre seniorov je čistá pitná voda, pri výbere minerálnych vôd treba venovať zvýšenú pozornosť obsahu sodíka, pretože starší ľudia majú často vysoký krvný tlak a obsah sodíka vo vode by im mohol tento stav ešte zhoršiť. Pre príjem vitamínov sú vhodné nesladené ovocné šťavy alebo džúsy bez chemických prísad, ktoré je dobré zriediť vodou.

Záťaž teplom môže viesť podľa odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva SR k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním. Teplo viac ohrozuje ženy, podľa skúseností záchranárov skolabujú častejšie ako muži. Rovnako je potrebné dávať pozor aj na deti a seniorov. Človek vtedy náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, na chvíľu stratí vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať. Vtedy ho treba dať do tieňa, dať mu trochu vody, ovlažiť ho, nechať ležať, lebo môže znova odpadnúť a zavolať na tiesňovú linku 155, kde operátor poskytne ďalšie rady a pošle pomoc.


štvrtok 29. augusta 2024

Radíme: Požičanie auta

Ak si plánujete požičať auto na dlhší časový úsek, určite je vhodná rezervácia on-line. Okrem získania výhodnejšej cenovej ponuky sa zároveň vopred zoznámite s nájomnou zmluvou a obchodnými podmienkami. Cez internet si môžete tiež overiť dôveryhodnosť autopožičovne. Hoci bude napr. na obrázku s cenovou ponukou vyobrazený konkrétny model auta, autopožičovňa má iba povinnosť poskytnúť auto, ktoré je v rovnakej triede ako zobrazený model. V samotnej zmluve by potom mala byť venovaná pozornosť rozsahu a výške poistenia vozidla.

Primárne by sa mal spotrebiteľ zamerať na poistné limity a výšku spoluúčasti v prípade dopravnej nehody. „V rámci rozsahu poistenia je dobré si overiť, či poistenie zahŕňa aj poistenie čelného skla alebo či je vozidlo poistené proti krádeži. Dôležité je tiež zoznámiť sa s podmienkami vrátenia vozidla. Tie môžu upravovať napríklad maximálny denný limit najazdených kilometrov alebo to, v akom stave má byť nádrž vozidla pri jeho vrátení,“ dopĺňa Eduarda Hekšová. Niekedy sa stretnete s pojmom CDW, čo je skratka z anglického „Collision Damage Waiver“, ktorý môžeme do slovenčiny voľne preložiť ako „Odpustenie zodpovednosti za škody“. V prípade tohto dojednania sa spotrebiteľ nemusí vôbec na poistení vozidla podieľať a autopožičovni zaplatí iba vopred dohodnutú čiastku. Je však vždy dobré si overiť, či ide o úplne nulovú spoluúčasť alebo či niektoré časti automobilu podliehajú klasickému poisteniu. Niektoré autopožičovne vyžadujú iba kreditnú kartu, na ktorej zablokujú depozit s určitou sumou. Autopožičovne volia túto stratégiu preto, že v prípade poistnej udalosti môžu na kreditnej karte čiastku pohodlne strhnúť aj vtedy, keď nie je na karte dostatok finančných prostriedkov a je nutné ísť do mínusu. V prípade kreditnej karty totiž bude od spotrebiteľa túto čiastku vymáhať následne jeho banka. Aj s debetnou kartou si možno auto požičať, ale často je potrebné následne dokúpiť plné havarijné poistenie, ktoré môže transakciu značne predražiť.

Ďalším faktorom, na ktorý by mal myslieť každý, kto si chce v zahraničí požičať automobil, je rozhodnutie, kto bude uvedený ako vodič vozidla. Zmluvne je možné zabezpečiť, že auto môže šoférovať aj viac osôb, ale to môže zvýšiť výšku poistného a aj samotnú cenu prenájmu vozidla. Ak by dopravnú nehodu spôsobila osoba, ktorá nie je uvedená v zmluve, môže byť od nej v súlade s konkrétnymi obchodnými podmienkami požadovaná náhrada plnej výšky škody. Úlohu tiež zohráva vek vodiča. Obchodné podmienky autopožičovní môžu stanoviť zvýšenie ceny poistného alebo špeciálne poplatky v prípade, že ide o mladšieho vodiča, väčšinou do 25 rokov, alebo, naopak, o staršieho vodiča nad 65 rokov. Je preto dôležité venovať pozornosť aj týmto podmienkam. Pri vyzdvihnutí samotného auta môže aj napriek dôkladnej príprave dôjsť ku komplikáciám. Preto je dobré vozidlo dostatočne skontrolovať, či sa na ňom nenachádzajú poškodenia. Dôležité je tiež vyskúšať funkčnosť stieračov, svetiel alebo napríklad ostrekovačov. Nemalo by sa zabudnúť ani na stav interiéru vozidla. Na nedostatky je dôležité upozorniť zamestnanca, ktorý auto odovzdáva, a trvať na ich uvedení do odovzdávacieho protokolu. Ideálne je všetky chyby na vozidle pri prevzatí vyfotiť.

streda 28. augusta 2024

QR: Ako sa chrániť pred podvodmi

Obľúbené QR kódy, snímateľné čiarové kódy presmerujú na webovú stránku, otvoria aplikáciu alebo vykonajú inú aktivitu podľa toho, čo doň autor „zakódoval“. Sú užitočné, viete cez ne zaplatiť za parkovanie aj zobraziť si jedálny lístok. A samozrejme lákajú aj podvodníkov.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) upozorňuje, že podvodníci tiež vytvárajú QR kódy s cieľom navštíviť podvodné webové stránky či stiahnuť škodlivý softvér, vďaka ktorému budú vedieť získať osobné údaje. Ako to robia?
• Zakryjú (napríklad prelepia) oficiálne QR kódy tými falošnými. Keď si ich naskenujete, presmerujú vás na podvodnú stránku, čo si vy nemusíte všimnúť. Takisto môžu takéto falošné QR kódy podhodiť na miesta s tými oficiálnymi tak, aby vyzerali ako pravé – napríklad vo forme letákov alebo vizitiek.
• Pošlú QR kód prostredníctvom emailu alebo textovej správy pod zámienkou, že sú napríklad od doručovateľských spoločností.
• Požiadajú vás o potvrdenie vašich údajov z dôvodu podozrivej aktivity na vašom účte – naskenovať si máte podvodný QR kód.
• Umiestniť ich môžu aj na reklamy na sociálnych sieťach – napríklad pri reklame na obrovské zľavy, o ktorých určite musíte vedieť viac.

Odporúčania NBÚ
Overujte si zdroj: Nebojte sa pýtať - ak ste napríklad v reštaurácii, ktorá poskytuje svoje menu cez QR kód, pokojne oslovte čašníka, aby vám priniesol fyzický jedálny lístok, prípadne vám povedal, čo majú v ponuke. Pozerajte sa, kam vás chce QR kód presmerovať. Ak vidíte podozrivú stránku (napríklad skrátené URL alebo URL, ktoré sa nezhoduje s názvom stránky, kam by ste mali byť presmerovaní), neotvorte ju a hľadajte informácie, ku ktorým sa chcete dostať, cez prehliadač.
Skontrolujte QR kód: Zamerajte sa najmä na to, či niekto neprelepil originálny kód. Ak sa vám zdá podozrivý, nepoužívajte ho.
Pozor na nevyžiadané QR kódy: Ignorujete nevyžiadaný e-mail? Ignorujte aj nevyžiadané QR kódy. Skenujte len to, čím ste si istí. Dávajte si pozor na kódy z neznámych zdrojov.
Všímajte si pokusy o vyvolanie falošnej naliehavosti a iné prvky sociálneho inžinierstva: Podvodníci chcú vo vás často vyvolať pocit, že musíte reagovať okamžite. Útočníci môžu takisto využívať vaše emočné alebo fyzické rozpoloženie tak, aby ste chceli QR kód naskenovať. Legitímne QR kódy viete bežné nájsť na turistických miestach, kde ľudia často vyhľadávajú občerstvenie, suveníry či zábavné atrakcie, atraktívnosť týchto miest však priťahuje aj podvodníkov.
Čím viac informácií máte, tým lepšie sa budete vedieť chrániť: Podvodníci prichádzajú vždy s niečím novým a nenechať sa nachytať vie byť naozaj náročné. Je dôležité, aby ste sa vzdelávali a aby ste svoje vedomosti posúvali aj medzi vašu rodinu a známych. Aj ich môžete zachrániť pred podvodníkmi.

utorok 27. augusta 2024

Trend: Kyberútoky na hardvér

Nové výsledky prieskumu HP Wolf Security upozorňujú na rastúce nebezpečenstvo kyberútokov zacielených na fyzický dodávateľský reťazec IT zariadení alebo počítačov. Štúdia, na ktorej sa zúčastnilo 800 expertov na IT bezpečnosť, zdôrazňuje potrebu zamerať sa na dôkladnejšiu ochranu hardvéru aj firmvéru kvôli očakávanému rastu takýchto útokov.

Hlavné zistenia:
• Takmer pätina (19 %) opýtaných organizácií uvádza, že ich zasiahli útoky skupín podporovaných niektorými štátmi a tieto útoky cielili na dodávateľský reťazec v podobe počítačov, notebookov alebo tlačiarní. V USA je to až 29 %.
• Viac ako tretina (35 %) opýtaných firiem verí, že ony samy alebo ich partnerské organizácie boli ovplyvnené útokmi štátom podporovaných skupín, ktoré sa zameriavajú na takýto dodávateľský reťazec a cieľom bolo do zariadení vo firme vložiť do zariadenia škodlivý komponent alebo firmvér.
• Celkovo 91 % respondentov verí, že štátom podporovaní aktéri kyberkriminality útočia na dodávateľské reťazce počítačov, notebookov alebo tlačiarní a pokúšajú sa do hardvéru alebo firmvéru vložiť malware alebo škodlivé komponenty.
• Takmer dve tretiny (63 %) si myslia, že budúci veľký kyberútok štátom podporovaných kyberzločincov bude okrem iného smerovať na využívaný hardvér s cieľom prepašovať doň škodlivý softvér.

Neprekvapí preto zistenie, že 78 % expertov na IT bezpečnosť sa rozhodlo zvýšiť dohľad nad dodávateľskými reťazcami softvéru a hardvéru. Respondenti z radov IT profesionálov sú znepokojení tým, že nemajú prostriedky na odhalenie a nápravu útokov na takéto zariadenia. Viac ako polovica (51 %) opýtaných expertov na IT bezpečnosť nedokáže zistiť, či bolo s hardvérom alebo firmvérom počítačov, notebookov alebo tlačiarní v továrni či pri preprave neoprávnene manipulované. Ďalších 77 % respondentov uvádza, že by potrebovali poznať postup, ako integritu hardvéru overiť.

Prieskum vykonala spoločnosť Censuswide v mene spoločnosti HP Inc. v dňoch 22. februára až 5. marca 2024. Opýtaných bolo 803 podnikových expertov na IT bezpečnosť v USA, Kanade, Veľkej Británii, Japonsku, Nemecku a Francúzsku. Prieskum prebehol on-line.

pondelok 26. augusta 2024

Aktuálne: Výdavky na deti

Až 57 percent rodičov školopovinných detí vôbec netuší alebo majú len malú predstavu o tom, koľko budú musieť v septembri zaplatiť za pomôcky, učebnice a iné školské výdavky. Priemerne odhadujú, že za všetky deti v rodine to bude približne 200 eur, pätina opýtaných si myslí, že to bude ešte viac. Ako ďalej vyplýva z prieskumu pre Home Credit (agentúra STEM/MARK, od 28.5 do 6. 6. 2024), traja z desiatich rodičov dávajú deťom pravidelne nejaké vreckové, ďalších skoro 40 percent im dáva peniaze nepravidelne, podľa potreby. Sumy sú rôzne, ročne od desiatok až po stovky eur. Štyri z desiatich detí majú až aj vlastnú platobnú kartu, ktorú najčastejšie dostali vo veku od 14 do 16 rokov.

„Ako nám ukázali dáta z prieskumu, až 39 percent respondentov to vôbec netušilo, ďalších 40 percent malo približnú predstavu a 18 percent naozaj len všeobecnú predstavu. Na druhej strane, presnú sumu si dovolili odhadnúť iba necelé 4 percentá rodičov. Priemerne pritom odhadli, že na všetky ich deti ich to vyjde približne na 200 eur, 21 percent si myslí, že to bude ešte viac. Tretina počíta so sumou medzi 100 až 200 eur. Väčšina rodičov ráta s tým, že tieto výdavky uhradia z bežnej výplaty, ďalší plánovali odkladať si na to určitý čas nejaké peniaze. No je tu aj 12 percent, ktorí budú musieť siahnuť do úspor a 2 percentá zvažujú na tento účel pôžičku,“ približuje Jaroslav Ondrušek.

Ďalším výdavkom, ktorý súvisí s deťmi, je takzvané vreckové. Niektorí deťom dávajú pravidelné čiastky (27 %), iní zase poskytujú deťom vreckové podľa aktuálnej potreby (39 %), tretina (34 %) im ho nedáva vôbec. Sumy vreckového pre deti od 6 do 17 rokov sa podľa prieskumu veľmi líšia, a to od desiatok až po stovky eur ročne pre jedno dieťa. Napríklad 15 % rodičov dá na vreckové dieťaťu za rok od 80 do 120 eur, 11 % spolu len sumu do 20 eur, ďalších 11 % zase od 280 do 400 eur. Najčastejšie im začínajú dávať vreckové vo veku 11 až 13 rokov (29 %). Niektorí s tým ale začínajú o dosť skôr, a to v 6 – 7 rokoch (21 %), niektorí dokonca až aj pred dovŕšením 6 rokov (10 %). „Deti vo veku 9 až 12 rokov by už mali dostávať vreckové, aby sa naučili hospodáriť so skutočnými peniazmi. Výška sumy závisí od možností danej rodiny, no rozhodne to netreba preháňať. Nie sú to peniaze za odmenu, ale suma, s ktorou sa majú naučiť hospodáriť. Vreckové môžete navýšiť aj mimoriadnymi odmenami, ktoré by ale v žiadnom prípade nemali byť samozrejmosťou. Dostal váš potomok jednotku z ťažkej písomky alebo dobrovoľne pomohol s väčším upratovaním? Odmeňte ho. Naopak, za bežné domáce práce, ako je odkladanie riadu alebo vynášanie smetí, nie. Musí pochopiť, že má povinnosti, za ktoré žiadne peniaze nedostane,“ radí Miroslav Zborovský.

Deti v istom veku už majú aj svoje platobné karty. Aj na ne môžu dostávať vreckové prevodom od rodičov. Podľa prieskumu ju má vo vekovej kategórii 6 až 17 rokov 38 percent detí. Najčastejšie ho dostali vo veku 14 – 16 rokov (34 %), o niečo skôr, v 11 – 13 rokoch, 27 percent a v 8 – 10 rokoch 23 percent detí, no neskôr ako v 16 rokoch len 8 percent. Väčšina rodičov tiež hovorí so svojimi deťmi o príjmoch a výdavkoch v domácnosti (56 %), ďalší o tom debatujú aspoň s niektorými (23 %). Najčastejšie od veku 11 až 13 rokov (30 %). Niektorí učia deti finančnej gramotnosti oveľa skôr, a to už vo veku 6 až 7 rokov, keď už nastupujú do základnej školy.