piatok 27. decembra 2024

EU: Zber a čistenie vôd pre Slovensko problém

Európska komisia rozhodla o postúpení veci Slovenska Súdnemu dvoru Európskej únie, pretože v plnej miere nesplnilo povinnosti týkajúce sa zberu a čistenia vôd stanovené v smernici o čistení komunálnych odpadových vôd (smernica 91/271/EHS). Cieľom uvedenej smernice je chrániť zdravie ľudí a životné prostredie, preto sa podľa nej vyžaduje, aby sa komunálne odpadové vody pred vypustením zbierali a čistili. Mestá a veľkomestá (aglomerácie) musia vybudovať potrebnú infraštruktúru na zber a čistenie svojich komunálnych odpadových vôd. 

Nezozbierané alebo nevyčistené odpadové vody môžu ohroziť ľudské zdravie a znečistiť jazerá, rieky, pôdu, pobrežné a podzemné vody. Postúpenie veci sa týka 25 aglomerácií na Slovensku, ktoré nespĺňajú požiadavky smernice o čistení komunálnych odpadových vôd. Slovensko v 17 z týchto aglomerácií nezabezpečilo sekundárne čistenie odpadových vôd vypustením. V deviatich aglomeráciách sa nevykonáva žiadna dodatočná biologická úprava komunálnej odpadovej vody zahŕňajúca odstránenie dusíka a/alebo fosforu. V jednej aglomerácii sa vyskytujú oba tieto problémy. Vo februári 2017 komisia zaslala Slovensku formálnu výzvu, po ktorej v novembri 2019 nasledovalo odôvodnené stanovisko. Napriek určitému pokroku slovenské orgány ešte nevyriešili problémy v plnej miere. Komisia dospela k záveru, že úsilie slovenských orgánov zatiaľ nebolo dostatočné, a preto vec Slovenska postupuje Súdnemu dvoru Európskej únie.

Členské štáty sú podľa smernice o čistení komunálnych odpadových vôd povinné zabezpečiť, aby voda vypúšťaná z čistiarní komunálnych odpadových vôd prevádzkovaných v aglomeráciách minimálne s 2 000 obyvateľmi spĺňala aspoň kritériá sekundárneho čistenia (teda čistenia organickej hmoty v komunálnych odpadových vodách) pred tým, než sa vypustí. Ak aglomerácia svoju odpadovú vodu vypúšťa do citlivej oblasti, musí zabezpečiť dôkladnejšie čistenie než len sekundárne. Zmluva o pristúpení obsahuje dve priebežné lehoty na splnenie požiadaviek (31. december 2010 a 31. december 2012). Konečná lehota na to, aby Slovensko splnilo smernicu o úprave odpadovej vody podľa Zmluvy o pristúpení uplynula 31. decembra 2015.

utorok 24. decembra 2024

Vianoce: Tradície na Slovensku

Vianočné tradície a rodinné zvyky ako štedrovečerná kapustnica, kapor, vianočný stromček, cesnak s oblátkou či hádzanie orechov do kútov môžu byť pre nás aj tento rok krásne. Podľa odborníkov nám práve vianočné zvyklosti pomáhajú nielen čo najkrajšie osláviť vianočné sviatky, ale zároveň zvýrazňujú našu spolupatričnosť s ostatnými či pocit rodinnej pohody.

Hodnota spočíva aj v pestrosti a často aj „netradičnosti“ našich vianočných zvyklostí. Tradíciou môže byť teda čokoľvek, čo rodinu spojí na Vianoce – napríklad aj netradičná štedrovečerná polievka. Podľa prieskumu Tesca, do ktorého sa zapojilo 15 tisíc zákazníkov, je napríklad na západnom Slovensku najmenej tradičnou vianočnou polievkou rybacia polievka – halászlé a na východe Slovenska zase slepačí vývar. Tradičná vianočná večera je totiž iná v každom regióne.

Východné Slovensko
Ak ste z východného Slovenska, nemala by na vašom štedrovečernom stole chýbať kapustnica s klobásou, údeným mäsom a hubami. Hlavné jedlo večera je ako v mnohých iných regiónoch vyprážaná ryba alebo bravčový rezeň a zemiakový šalát. Túto večeru si môžete pripraviť aj v alternatívnej podobe vyprážaného kapra v rúre a zemiakového šalátu bez majonézy. Sladká pochúťka bobáľky s makom (tie sa jedia už na obed) a oblátky s medom.

Severné Slovensko
Aj v tomto kúte Slovenska sa jedáva ryba (tá je zároveň symbolom kresťanstva), častejšie ako vyprážaný kapor sa na severe pripravuje kapor na masle. Pripraviť si ho môžete ešte sviatočnejšie, napríklad na orechoch a mandľovom masle. Ako dezert sa na severnom Slovensku pripravujú oblátky s medom a obľúbené sú tiež makové opekance. Okrem kapustnice si ľudia na severnom Slovensku zvyknú variť aj hrachovú polievku. Vyskúšať môžete tiež moderné recepty, ktoré zachutia aj deťom. Medzi ne patrí napríklad hráškovo-pórová polievka alebo svieži hráškový krém s mozzarellou.

Južné a západné Slovensko
Okrem klasiky v podobe ryby zvyknú obyvatelia západného či južného Slovenska jedávať aj hubovú polievku či šošovicovú alebo kapriu polievku.

Stredné Slovensko
Časť Slovenska, kde je zvykom jesť na vianočnú večeru pečenú hydinu namiesto ryby. Sviatočná kačka je na vianočný stôl ako stvorená.

Najznámejšie zvyky na Slovensku:
  • počas Štedrého dňa sa nemá jesť, ak to vydržíme, uvidíme zlaté prasiatko, ktoré nám splní naše priania,
  • pred samotnou štedrovečernou večerou sa zje oblátka s medom, aby sa od ľudí odohnali choroby,
  • rozkrajovanie jabĺčka pred večerou, aby sa ukázal jadrovník v tvare peknej hviezdy a symbolizoval tak zdravie rodiny,
  • počas večere nesmie nikto odísť od stola okrem gazdinej, ktorá nosí jedlo. Inak by to znamenalo, že rodina by budúci rok nebola pohromade,
  • kapria šupina pod obrusom na štedrovečernom stole má priniesť do rodiny hojnosť a bohatstvo a cesnak na štedrovečernom stole prinesie členom rodiny zdravie.
Vianočné sviatky plné pokoja a pohody a v novom roku veľa šťastia a zdravia!

pondelok 23. decembra 2024

Vianoce 2024: Lacnejšia večera

Vianoce sú obdobím tradícií a medzi ne patrí aj vôňa jedál, ktoré prispejú k sviatočnej atmosfére. Tohtoročná príprava vianočných dobrôt bude o niečo lacnejšia ako minulý rok. Priemerná cena širšieho potravinového koša obsahujúceho 142 typov základných potravín, medziročne zlacnie o 0,3 % a za väčší rodinný nákup potravín tento rok zaplatíme približne 461 EUR. Zatiaľčo tradičné štedrovečerné menu by nás malo vyjsť lacnejšie vďaka nižším cenám rýb, mäsa a zemiakov, iné potraviny, ako ovocné šťavy, kapusta či vianočné koláče, naopak zdraželi.

Najväčšiu peňažnú úsporu by sme tento rok mali dosiahnuť podľa analýzy 365.banky na mäsových jedlách. Ceny bravčového karé klesli o 17 %, na pliecku usporíme 14 %, na hovädzine 9 %, ale rovnako tak vieme ušetriť na rybích polotovaroch ako mrazené filety alebo rybací šalát, či mäsových výrobkoch, ako saláma, kde medziročná úspora prevyšuje 20 %. Turbulentný bol vývoj na trhu slepačích vajíčok - vtáčia chrípka, ktorá decimovala chovy hydiny, a zvýšený dopyt zo strany spotrebiteľov sa striedal s cenovými korekciami rastu posledných rokov, ale vo finále to vyzerá, že vajcami by sme mali obohatiť šalátové misy, alebo napiecť obľúbený koláč o takmer 5 % výhodnejšie, ako vlani. Najviac však ušetríme na niektorých druhoch ovocia a zeleniny, ktoré dnes môžeme kúpiť za rovnakú cenu ako minulé Vianoce. Na zemiakoch ušetríme až 1/5, keďže tohtoročná úroda bola nielen u nás veľmi priaznivá. Na osladenie pokrmov alebo sviatočné oplátky si tento rok môžeme dopriať viac medu ako pred rokom, jeho cena je o desatinu nižšia. Ceny rafinovaného kryštálového cukru sú dokonca výhodnejšie o vyše 45 %. Tretinu ceny však vieme usporiť aj na ďalších šalátových prísadách, uhorkách alebo cibuli. Tradičná sviatočná vianočka nás tento rok vyjde o 11 % lacnejšie a okolo 10 % vieme s prehľadom usporiť na korení, rasci, petržlene, hruškách, broskyniach a na ďalšom zdravom ovocí a zelenine.

Celkové výdavky na vybrané sviatočné potraviny sú tento rok výhodnejšie, preto nás ich súhrnný nákup vyjde priaznivejšie ako vlani: 2-členná domácnosť zaplatí za tradičné štedrovečerné menu o približne 6 EUR menej, konkrétne 64 EUR. Na druhej strane z dlhšej perspektívy napr. posledných 5 rokov, si každý rok načrieme do peňaženiek za štedrovečerné menu stále hlbšie, a to v priemere o 7 EUR pri 2-člennej domácnosti. Bolo to dané predovšetkým vysokou mierou inflácie za posledné roky, ovplyvnenej pandémiou, výpadkom dodávateľských reťazcov, či vojnou na Ukrajine. Aj keď ceny surovín už nie sú také drahé, ako tomu bolo pred rokom, stále existuje niekoľko spôsobov, ako ušetriť ešte viac a pripraviť si chutné vianočné pokrmy výhodnejšie a mať väčší rozpočet na darčeky pre svojich blízkych.
  • Plánovanie: vopred si vypíšte zoznam všetkých surovín, ktoré potrebujete a porovnajte ceny v rôznych obchodoch.
  • Nákup väčších balení: väčšie balenia surovín sú často výhodnejšie – pokojne sa spojte s rodinou, priateľmi, či susedmi a ušetriť spoločne pri utužovaní vzťahov.
  • Hľadanie alternatív: niektoré suroviny môžete nahradiť lacnejšími alternatívami, napríklad trstinový cukor medom, alebo tradičné maslo bravčovou masťou či rastlinnými náhradami.
  • Domáca výroba: ak máte čas, môžete si niektoré suroviny vyrobiť doma, napríklad marmeládu alebo kompót, prípadne čerpajte zo svojich zásob zo záhradky.