Štyria z desiatich Slovákov plánujú požiadať v tomto roku o zvýšenie svojho platu. Podľa prieskumu pre Home Credit (1 005 respondentov prostredníctvom aplikácie Instant Research, 11. - 15. 11. 2024) najviac, takmer 40 percentám by stačilo aj skromné navýšenie mesačnej mzdy o 5 až 10 percent. Na druhej strane štyria zo sto opýtaných si budú pýtať viac ako 50 percent navyše. Z tých, čo o vyššiu mzdu nepožiadajú, je najviac ľudí, ktorí to považujú za príliš náročné na dosiahnutie, ďalších zase odrádza očakávaná negatívna reakcia nadriadených. Pritom 60 % Slovákov plánuje v roku 2025 väčšiu finančnú investíciu, najčastejšie nákladnejšie výdavky do domácnosti, rekonštrukciu nehnuteľnosti, kúpu drahšej elektroniky či auta.
Presne 38 percent Slovákov zvažuje v tomto roku zažiadať o zvýšenie svojej mesačnej mzdy, z nich 18 percent to urobí určite a 20 percent zrejme áno. Na otázku, či plánujú požiadať o zvýšenie platu v roku 2025, odpovedalo ďalších 20 percent opýtaných, že asi nie a 19 percent určite nie. Zvyšok sa nevedel vyjadriť. Najčastejšie hodlajú o zvýšenie platu požiadať ľudia s mesačným platom nad 1 500 eur a taktiež vo veku od 27 do 35 rokov. Na druhej strane, z tých čo o navýšenie platu nezažiadajú, sú to častejšie starší ľudia vo veku nad 54 rokov a tiež Slováci s čistým príjmom pod 800 eur. Slováci sú v tomto ohľade pomerne skromní, čo potvrdzuje aj to, že najčastejšie (39 percent) plánujú požiadať o zvýšenie platu len o 5 až 10 percent. Ďalších 28 percent opýtaných dúfa v navýšenie o 11 až 15 percent a 16 percent ľudí zase v rozmedzí od 16 do 20 percent. Nájdu sa však aj oveľa ambicióznejší, konkrétne 4 percentá respondentov, ktorí budú žiadať viac ako 50-percentný nárast mzdy. Na druhej strane sú tu tí, čo nepožiadajú o zvýšenie platu vôbec. Najčastejšie uvádzajú (31 %), že je to podľa nich ťažké dosiahnuť a tak im to nedáva zmysel. Rovnaký počet opýtaných (31 %) počíta s automatickým navýšením mzdy. Každý piaty Slovák (21 %) sa obáva negatívnej reakcie nadriadených, 9 percentám zvýšili plat nedávno a len 7 percent uvádza ako dôvod, prečo nezažiadajú o zvýšenie platu fakt, že sú s ním spokojní.
Či už si Slováci platovo polepšia alebo nie, väčšina (60 %) v roku 2025 plánuje aspoň nejakú väčšiu investíciu. Naopak, zvyšných 40 percent opýtaných nehodlá kupovať nič drahšie. Z chystaných väčších výdavkov ľudia najčastejšie (22 %) spomínajú investíciu do vybavenia domácnosti ako je nábytok, chladnička, televízor či práčka. Nasleduje rekonštrukcia domu či bytu (17 %) a nákup drahšej elektroniky (13 %). Ďalších 12 percent plánuje kúpu auta a pre 11 percent bude väčšou investíciou drahšia dovolenka v cudzine. Rekonštrukciu bytu alebo domu plánujú častejšie ľudia z východného Slovenska, nákup auta zase opýtaní vo veku 18 až 26 rokov a nákup drahšieho vybavenia do domácnosti spomínajú najčastejšie ľudia vo veku 27 až 35 rokov a vysokoškolsky vzdelaní. Drahšia zahraničná dovolenka je zase najčastejšie v plánoch domácností s mesačným príjmom nad 3-tisíc eur a taktiež ľudí s vysokoškolským titulom. Väčšie investície hodlajú ľudia financovať predovšetkým z vlastných úspor a taktiež v kombinácii úspor a úveru. Zatiaľčo v prípade kúpy nehnuteľnosti počíta s nejakou formou úveru až 77 percent respondentov a auta 46 percent, tak u drahšej dovolenky sú to len 4 percentá.