piatok 17. januára 2025

Inflácia: Pod vplyvom predvianočných nákupov

Posledný mesiac v roku rast cien na Slovensku v medziročnom porovnaní podľa štatistického úradu spomalil na menej než 3 %. Najdynamickejší cenový nárast v medziročnom porovnaní nad 5 % malo vzdelávanie, ďalej reštaurácie a hotely a tiež zdravie. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v decembri 2024 klesli medzimesačne o 0,4 %, čo bol najvýznamnejší medzimesačný pokles za osem a pol roka (od júla 2016). Tempo medziročnej inflácie sa spomalilo na 2,9 %, v októbri a novembri to bolo ešte nad úrovňou 3 %. Pri decembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 2,9 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,3 % a čistá inflácia hodnotu 2,2 %. Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu -0,5 % a čistá inflácia hodnotu 0,1 %. V súhrne za rok 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 2,8 %.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku sa minulý rok v decembri v porovnaní s novembrom znížili v úhrne o 0,4 % najmä poklesom cien o 2,4 % v odbore potraviny a nealko nápoje a o 1 % v odbore alkoholické nápoje a tabak. Výrazne medzimesačne zlacnelo ovocie o 7,6 %, zelenina o 5 %, oleje a tuky o 3,8 %, mäso o 1,5 %, aj mlieko, syry a vajcia o 1,4 %. Nižšie o 2,4 % boli aj ceny minerálnych vôd, kávy, čaju a kakaa, o 1,9 % tiež alkoholické nápoje, najmä pivo, destiláty aj víno. Naopak ceny medzimesačne rástli v odbore doprava o 0,2 % v dôsledku drahších pohonných látok o 0,7 %. Pokračoval tiež rast cien pri novinách a periodikách, stravovaní, farmaceutických výrobkov, osobnej starostlivosti, kaderníckych služieb, domácich spotrebičov, tovarov a služieb na údržbu domácnosti, poistenia v súvislosti s dopravou, odevov, audio techniky, dovolenkových zájazdov v rozmedzí od 0,1 % v odbore bývanie a energie do 1,3 % v odbore rekreácia a kultúra.

Ceny tovarov a služieb v medziročnom porovnaní dosiahli v decembri nižšiu úroveň rastu, a to 2,9 %. Medziročne vyššie ceny od 1,1 % boli v odbore bývanie a energie až do 10 % v odbore vzdelávanie. Ceny potravín a nealko nápojov boli medziročne vyššie o 2,4 %. Viac sme platili za vzdelávanie, najmä predprimárne a primárne, zdravotnícke výrobky a potreby, ambulantné a nemocničné služby, alkoholické nápoje, ale aj za stravovacie a ubytovacie služby, alebo noviny, knihy a kancelárske potreby. V doprave boli ceny medziročne vyššie o 3,5 %, pričom ani nižšie ceny pohonných látok o 1,5 % nedokázali vyvážiť o 17 % vyššie ceny dopravných služieb, ktoré zaznamenali dvojciferné prírastky počas celého roka.