Prečo Slováci neinvestujú? Podľa prieskumu klientov Fingo až 65,2 % z tých, ktorí neinvestujú, uviedlo za hlavný dôvod nedostatok peňazí. Investovanie pritom nevyžaduje veľký kapitál. Dnes už existujú platformy a nástroje, vďaka ktorým sa dá začať aj s malým obnosom. Druhým najčastejšie uvádzaným dôvodom je obava z rizika: 17,4 % respondentov uviedlo, že sa boja možných strát. Treťou najčastejšou prekážkou je nedostatok informácií o tom, ako vôbec začať (10,7 %), na štvrtom mieste je obava z dostupnosti financií (9,6 %) a na piatom chýbajúce informácie o tom, do čoho investovať (9 %).
Nedostatok peňazí (65,2 %)
Ľudia spravidla predpokladajú, že investovanie si vyžaduje tisíce eur, čo nie je pravda. Dnes je dostupné takmer pre každého vďaka platformám, ktoré nevyžadujú veľký počiatočný kapitál. Pravidelné investovanie aj v malých sumách môže časom viesť k významným výnosom. Napríklad, pri pravidelnom investovaní 30 eur mesačne počas 20 rokov je možné nahromadiť sumu presahujúcu 10 000 eur. Dôležité je investovať pravidelne a vytrvať. To je kľúč k úspechu.
Strach z rizika (17,4 %)
Riziko je prirodzenou súčasťou investovania, avšak existujú spôsoby, ako ho minimalizovať. Napríklad konzervatívne fondy dokážu generovať výnosy bez výrazného rizika straty kapitálu. Menej rizikové investičné produkty, akými sú dlhopisy alebo peňažné fondy, ponúkajú stabilné a predvídateľné výnosy. Navyše, diverzifikácia portfólia a investovanie do rôznych sektorov pomáha znižovať potenciálne straty. Ak nechcete riskovať, odporúčam začať s nízkorizikovými produktmi a postupne, s rastúcimi skúsenosťami, pridávať rizikovejšie investície.
Nevedomosť, ako začať (10,7 %)
Mnohí ľudia sa boja investovať, pretože nevedia, ako a kde začať. Je to úplne normálne, ale práve preto by sa mali obrátiť na odborníkov. Existuje tiež množstvo bezplatných zdrojov, ktoré záujemcom o investovanie môžu pomôcť získať základné vedomosti. Určite je lepšie venovať trochu času vzdelávaniu v tejto oblasti, než sa celý život báť a nechať si požierať peniaze infláciou. Mnohí ľudia si stále neuvedomujú, že ak neinvestujú a držia peniaze na bežnom účte, inflácia postupne znižuje ich hodnotu.
Obava z nedostupnosti financií (9,6 %)
Niektorí ľudia sa obávajú, že peniaze nebudú môcť použiť, keď ich budú potrebovať. Aj preto Matúš Čarný odporúča voliť flexibilné finančné produkty, ktoré umožňujú rýchly prístup k investovaným peniazom. Zväčša je to otázka maximálne niekoľkých dní, kým sa prostriedky objavia na vašom účte. Odporúča tiež vytvoriť si finančnú rezervu, ktorá by mala byť neustále dostupná. Práve ona by mala slúžiť na pokrytie nečakaných výdavkov.
Neistota pri výbere investičných produktov (9 %)
Nevedomosť, do čoho investovať, môže viesť k odkladaniu rozhodnutia vôbec začať. Mnohí klienti sa obávajú, že si vyberú nesprávny produkt a prídu o peniaze. Aj tu je riešením buď vzdelávanie alebo spolupráca s finančným sprostredkovateľom, ktorý na základe individuálnych potrieb klienta odporučí vhodné investičné nástroje. Kľúčom na prekonanie neistoty je dôkladné porozumenie investičným cieľom, finančným možnostiam a ochote znášať riziko.