pondelok 3. februára 2025

Radíme: Dopravná nehoda I. časť

Na Slovensku sa každý rok stane približne 12 000 dopravných nehôd, čo je inými slovami 33 nehôd každý deň. Dopravná nehoda teda nie je niečím výnimočným, môže sa prihodiť komukoľvek z nás. Najlepšie je vyhnúť sa akejkoľvek nehode a pre istotu byť na takúto stresovú a často nebezpečnú situáciu vopred pripravený.

Zhodnoťte zdravotný stav a zabezpečte miesto 
Ak je to možné a nikoho tým neohrozíte, ihneď zastavte auto, vypnite motor a zatiahnite ručnú brzdu. Potom sa presvedčte, či nie je v aute nikto zranený alebo v šoku a zhodnoťte aj svoj zdravotný stav. Ak sú všetci v poriadku, zapnite výstražné svetlá, auto však neopúšťajte bez reflexnej vesty. Vytiahnite z auta výstražný trojuholník a umiestnite ho v dostatočnej vzdialenosti za vozidlom: v obci by to malo byť aspoň 50 metrov a na diaľnici 100 metrov od odstaveného automobilu, príp. použite čokoľvek iné, čím upozorníte vodičov, že ste museli odstaviť auto. Havárii však môže prísť aj na mieste, kde nie je odstavný pruh a auto nedokážete odstaviť v bezpečnej zóne. Ak nie je možné pokračovať s autom v jazde k najbližšiemu bezpečnému miestu na odstavenie vozidla, zastavte s ním v pravom pruhu tak, aby čo najmenej vyčnievalo do cesty. Zapnite výstražné svetlá a potom sa čo najrýchlejšie presuňte aj s posádkou do bezpečnej zóny, kde nebudete v ohrození v prípade kolízie s vaším odstaveným autom. Ak sa vám stala nehoda na diaľnici, rýchlu pomoc vám poskytne bezplatne a nonstop Diaľničná patrola cez mobilnú aplikáciu alebo telefonicky na bezplatnom čísle 0800 100 007.

Poskytnite prvú pomoc a zavolajte záchrannú službu
Ak sa vám podarilo bezpečne odstaviť auto a nie ste zranený, skontrolujte, či sú v poriadku aj ostatní účastníci dopravnej nehody. V prípade potreby okamžite poskytnite prvú pomoc a zavolajte záchranku na čísle 155. Všetko im podrobne popíšte a postupujte podľa ich pokynov. Ak niekto potrebuje lekársku pomoc, v žiadnom prípade sa nesnažte z miesta nehody odísť. Okrem toho, že je to nemorálne, hrozí vám v prípade takéhoto konanie trestné stíhanie.

Kedy volať políciu pri dopravnej nehode?
Políciu nemusíte volať, ak ide len o škodovú udalosť a nie o dopravnú nehodu. Už neplatí ani pravidlo, že je potrebné volať policajtov, ak škoda presiahne 3 990 eur. Aký je rozdiel medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou? O dopravnú nehodu ide, ak je splnená ktorákoľvek z týchto podmienok:
  • došlo pri nej k usmrteniu alebo zraneniu,
  • došlo k poškodeniu cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia,
  • následkom nehody začali unikať nebezpečné látky (olej, benzín).
Ak teda napríklad stratíte kontrolu nad svojim vozidlom, narazíte do semaforu a z auta vám začne vytekať olej, stali ste sa účastníkom dopravnej nehody a mali by ste okamžite zavolať políciu. Pozor, za dopravnú nehodu považujeme aj škodovú udalosť pri ktorej:
  • nebola splnená niektorá z povinností účastníka škodovej udalosti,
  • vodič je pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok, prípadne sa odmieta podrobiť vyšetreniu na zistenie ich použitia,
  • nedošlo k dohode medzi účastníkmi nehody, kto je vinníkom.
"Políciu môžete volať aj v prípade len škodovej udalosti. Oplatí sa to napríklad pri havarijnom poistení. Policajná správa môže mať vplyv na to, ako sa na vás bude v budúcnosti pozerať poisťovňa", radí Jaroslav Krajňák