pondelok 31. marca 2025

EU: Vodičské preukazy

Na cestách Európskej únie príde ročne o život takmer 20 000 ľudí. Dohoda o aktualizácii smernice EÚ o vodičských preukazoch má za cieľ zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky v Európe, aby boli vodiči lepšie pripravení na skutočné jazdné situácie a aby si vytvorili dostatočné povedomie o riziku chodcov, detí, cyklistov a iných zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Novými pravidlami pre vodičské preukazy sa zavedú: mobilný preukaz, skúšobné obdobie pre nových vodičov aj "sprevádzaná" jazda. Aby sa vodič kvalifikoval na získanie vodičského preukazu, bude sa musieť oboznámiť s bezpečným používaním telefónu počas jazdy, rizikami mŕtveho uhla, asistenčnými systémami vodiča, bezpečným otváraním dverí a jazdou v snehu a šmykľavých podmienkach.

Pravidlá EÚ po prvýkrát stanovia skúšobné obdobie najmenej dva roky pre nových vodičov. Začínajúci vodiči budú podliehať prísnejším pravidlám a sankciám za jazdu pod vplyvom alkoholu ako aj za jazdu bez použitia bezpečnostných pásov alebo detských zadržiavacích systémov. Zároveň by členské krajiny mali uplatňovať politiku nulovej tolerancie voči alkoholu a drogám. S cieľom zmierniť nedostatok profesionálnych vodičov sa minimálny vek, na základe ktorého môže vodič získať vodičský preukaz na nákladné vozidlo, zníži z 21 na 18 rokov a v prípade vodičského preukazu autobusu z 24 na 21 rokov za predpokladu, že žiadateľ je držiteľom osvedčenia o odbornej spôsobilosti. Krajiny EÚ môžu povoliť 17-ročným osobám viesť nákladné vozidlo alebo dodávku na svojom území len v sprievode skúseného vodiča.

Vodičské preukazy by mali byť platné 15 rokov pre motocykle a autá. Krajiny EÚ môžu toto obdobie skrátiť na 10 rokov, ak sa preukaz môže používať ako vnútroštátny preukaz totožnosti, zatiaľčo vodičské preukazy nákladných vozidiel a autobusov sa budú musieť obnovovať každých päť rokov. Krajiny EÚ môžu skrátiť platnosť vodičských preukazov starších vodičov (65 rokov a starších). Pred vydaním prvého vodičského preukazu by mal vodič prejsť lekárskou prehliadkou vrátane zraku a kardiovaskulárneho stavu. V prípade vodičov automobilov alebo motocyklistov sa však krajiny EÚ môžu rozhodnúť nahradiť lekársku prehliadku formulármi na samohodnotenie alebo v prípade obnovenia vodičského preukazu inými alternatívnymi opatreniami.

Digitálny vodičský preukaz, ktorý je k dispozícii v smartfóne s technológiou digitálnej peňaženky v celej EÚ, sa podľa nových pravidiel stane hlavným formátom v EÚ. Členské štáty budú mať päť rokov a šesť mesiacov od nadobudnutia účinnosti nových pravidiel na ich vykonávanie. Poslanci však zabezpečili, že vodiči budú mať aj naďalej právo požiadať o fyzický vodičský preukaz.

Predbežnú dohodu ešte musí schváliť Rada a Parlament. Krajiny EÚ budú mať štyri roky na transpozíciu nových ustanovení do vnútroštátneho práva a prípravu na ich vykonávanie.