Slovenské školy v priemere vykazujú 120 vymeškaných ospravedlnených hodín na jedného žiaka ročne. Približne sto škôl na Slovensku však dosahuje absenciu na jedného žiaka v priemere 356 hodín ročne, čo predstavuje tretinu celého vyučovacieho času. Ministerstvo školstva pripravilo zmenu, ktorá má zastaviť zneužívanie ospravedlneniek, ochrániť právo žiakov na vzdelanie a zároveň nekomplikovať život rodičom, ktorí pristupujú k dochádzke detí zodpovedne.
Novinkou je zavedenie dvojstupňového systému ospravedlňovania – voľnejší režim a prísnejší režim. Školy, ktoré neprekračujú referenčnú hodnotu absencií (250 hodín vymeškaných hodín na žiaka ročne), môžu na základe rozhodnutia riaditeľa umožniť ospravedlnenie žiakov rodičom tak ako doteraz - 5 dní po sebe, alebo najviac 10 dní za kalendárny mesiac. Ak škola zaradená v prísnejšom režime preukáže, že stanovené hranice neprekračuje a pravidelne vykazuje údaje, môže do voľnejšieho režimu prejsť od nasledujúceho polroka. V prísnejšom režime, ktorý sa dotkne približne piatich percent škôl, rodičia budú mať možnosť ospravedlniť žiaka základnej školy na maximálne 5 po sebe nasledujúcich dní alebo trojnásobok týždenného počtu vyučovacích hodín za polrok (15 dní za polrok). Po prekročení tejto hranice bude potrebné potvrdenie od lekára.
Systém umožňujúci rodičom ospravedlniť neprítomnosť žiakov z dôvodu choroby bez potvrdenia lekára bol zavedený počas pandémie COVID-19. Tento model sa osvedčil a jeho zachovanie dáva zmysel, preto sa pre približne 95 percent škôl v praxi nič nezmení. Analýzy však ukázali, že približne stovka škôl vykazuje alarmujúco vysoké počty vymeškaných hodín - priemernú absenciu 356 hodín na žiaka ročne, kedy deti vymeškajú tretinu vyučovacieho času. Predstavuje to systematické obchádzanie povinnej školskej dochádzky, ktorou najviac trpia žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, pre ktorých je škola často jedinou šancou na lepšiu budúcnosť.